Príčiny inkontinencie

Zistite viac o príčinách úniku moču

Je dobré vedieť, čo spôsobuje inkontinenciu u vašej milovanej osoby. Pomôže vám to lepšie pochopiť príznaky, vďaka čomu jej dokážete poskytnúť tú najlepšiu starostlivosť.

Ak ešte neviete, aký typ inkontinencie sa u nej prejavuje, môžete si prečítať o rôznych typoch inkontinencie tu.

Príčina inkontinencie je v močových cestách

Všetky príčiny inkontinencie ovplyvňujú močové cesty v tele. Tak sa v rýchlosti pozrime, ako fungujú. Potom, hádam, pochopíte, prečo niekedy zlyhávajú. 

Ako fungujú močové cesty

Vaše obličky filtrujú zvyšky potravy z vašej krvi. Následne ich zmiešajú s vodou a ostatnými zvyškami a vytvoria tak moč, ktorý sa trubicami dostáva do močového mechúra. Moč odchádza z obličiek močovodmi. Dočasne sa zbiera v močovom mechúre, čo je roztiahnuteľný svalový vak. Svaly v okolí močovej rúry sú počas vyprázdňovania uvoľnené a udržujú močovú rúru otvorenú. Ak chceme bojovať proti inkontinencii, musíme posilniť svalstvo panvového dna a zvierača. Tieto dôležité svaly zabezpečujú močovú aj fekálnu kontinenciu.

Prečo močové cesty zlyhávajú?

Neexistuje jediná príčina inkontinencie, ale existujú bežné faktory. Ich zoznam nájdete nižšie.
Všeobecné príčiny inkontinencie

Oslabenie svalstva panvového dna

Tieto svaly udržujú močovú rúru uzavretú. Keď stratia silu a podpornú funkciu, objavia sa problémy. Jednoduché aktivity, ako sú smiech, kašeľ, dvíhanie alebo beh, môžu spôsobiť únik moču.

Infekcie močových ciest

Môžu viesť k nadmernej citlivosti močového mechúra. To je stav, keď močový mechúr nesprávne oznamuje telu potrebu močiť – urgentne – keď ešte nie je celkom plný. Keď je infekcia liečená alebo už prešla, močový mechúr už nie je nadmerne citlivý.

Nadváha

Môže vyvíjať nadmerný tlak na abdominálne svalstvo a svalstvo panvového dna, čo vedie k inkontinencii.

Lieky

 môže predstavovať vedľajší účinok niektorých liekov. Niektoré lieky pôsobia diureticky, čo vyvoláva častejšiu potrebu močiť. 

Neurologická porucha močového mechúra

Príčinou môže byť mozgová porážka, demencia, cukrovka, Parkinsonova choroba, skleróza multiplex alebo poranenie mozgu. Takéto choroby poškodzujú alebo zasahujú do činnosti nervových spojov. Zabraňuje to prenosu toho správneho signálu z mozgu do močového mechúra. 

Príčiny u žien
  • Tehotenstvo/pôrod. Kilá navyše, ktoré počas tehotenstva nosíte so sebou, môžu tlačiť na , väzy a močový mechúr. Počas tehotenstva sa uvoľňujú hormóny, ktoré majú vplyv na tkanivá a svalstvo vášho tela, čím im dovoľujú rásť tak, ako rastie vaše bábätko. Tým sa svalstvo panvového dna stáva mäkším a jemnejším, aby bol pôrod jednoduchší. Zároveň však spôsobuje problémy svalstvu a väzivu pri udržaní vnútorných orgánov na ich mieste. Svalstvo panvového dna a väzivá sú namáhané aj počas pôrodu, čo je niekedy dôvod ich permanentného natiahnutia. To je dôvod, prečo je tehotenstvo a pôrod rizikovým faktorom pri inkontinencii.

  • . S príchodom menopauzy sa znižuje hladina estrogénu, čo spôsobuje oslabenie svalov panvového dna. To je u niektorých žien príčinou zníženej kontroly nad močovým mechúrom.  
Príčiny u mužov
  • Zväčšená . Môže to spomaliť až zastaviť tok moču. Často vedie k „náhlej potrebe ísť na toaletu“.

  • Chirurgický zákrok prostaty. Ak sú svaly, ktoré kontrolujú , poškodené počas operácie prostaty, môže to spôsobiť stresovú močovú inkontinenciu – nedobrovoľný únik moču pri smiechu, kašli alebo určitých fyzických aktivitách.
 

Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o príčinách močovej inkontinencie, porozprávajte sa so svojím lekárom. Zistite, čo môžete urobiť, aby ste milovanej osobe pomohli.