Urgentná inkontinencia u žien

Faktom je, že veľa žien má častú potrebu močiť. Pre ne je pocit, že sú nútené plánovať svoj život okolo návštev toalety, známou a depresívnou súčasťou ich každodennej rutiny. Toto nutkanie sa môže vyskytnúť, aj keď práve boli na toalete a môže tiež spôsobiť, že sa počas noci niekoľkokrát prebudia, aby sa išli vymočiť. Nižšie uvádzame odpovede na bežné otázky týkajúce sa tohto stavu a uvádzame niekoľko vynikajúcich rád, ktoré vám pomôžu vyrovnať sa s príznakmi urgentnej inkontinencie a prevziať kontrolu nad svojím životom. 

Aké sú príznaky urgentnej inkontinencie?

Existuje niekoľko rôznych typov ženskej inkontinencie. Ako už názov napovedá, urgentná popisuje náhlu a naliehavú potrebu močenia, čo vedie k nedobrovoľnému úniku moču. Je to spôsobené kontrakciou močového mechúra, kedy by to tak nemalo byť, a spôsobuje únik moču cez svaly, ktoré ho udržiavajú. 

Čo spôsobuje urgentnú inkontinenciu u žien?

V mnohých prípadoch je ťažké presne určiť, čo spôsobuje urgentnú inkontinenciu. Môže to byť jeden alebo kombinácia niekoľkých faktorov, ako je napríklad infekcia močového mechúra, zápal, prekážka v otvorení močového mechúra alebo kamene v močovom mechúre alebo obličkách. Príčinou môžu byť aj závažnejšie stavy, ako je poškodenie nervového systému. Ak máte podozrenie, že máte urgentnú inkontinenciu alebo akýkoľvek iný typ inkontinencie, povedzte to svojmu lekárovi.

Liečby urgentnej inkontinencie

Mnoho žien zažívajúcich urgentnú inkontinenciu sa naučí zvládnuť svoj stav bez liečby. Ak má však urgentná negatívny vplyv na vašu každodennú rutinu a kvalitu života, odporúčame vám poradiť sa so zdravotníckym pracovníkom. Liečba sa môže líšiť v závislosti od toho, čo spôsobuje urgentnú inkontinenciu moču, závažnosti problému a ďalších faktorov. Patria sem lekárske druhy liečby. Ak ich váš lekár nepovažuje za vhodné alebo potrebné, môže odporučiť svojpomocný program, ktorý môžete vykonávať doma. 

Náš svojpomocný sprievodca urgentnou inkontinenciou

Urgentná nemusí ovládať váš životný štýl. Existuje niekoľko krokov na zvládnutie jej príznakov. 

Kofeín môže dráždiť močový mechúr

Najprv zvážte, čo pijete. Tekutina, ktorá obsahuje kofeín, ako sú energetické nápoje, káva a niektoré čaje, môže spôsobiť podráždenie vnútornej výstelky močového mechúra, čo môže spôsobiť pocity nutkania. Iné faktory, ako sú infekcia močového traktu a kamene močového mechúra, môžu tiež spôsobiť podráždenie vo vnútri močového mechúra a viesť k pocitom nutkania. 

Pijete dostatočne veľa tekutín?

Koľko pijete, je tiež dôležité. Pokiaľ ide o príjem tekutín a urgentnú inkontinenciu, nezabudnite na nasledujúce: 
  • Nadmerný príjem tekutín vedie k nadmernej tvorbe moču (polyúria), a preto môže spôsobiť pocity potreby močenia a časté návštevy toalety z dôvodu rýchleho naplnenia močového mechúra. Cukrovka s vysokým obsahom cukru v krvi (hyperglykémia) môže spôsobiť zvýšený smäd a veľké množstvo moču. Lepšia kontrola cukrovky tak znižuje urgentnú inkontinenciu.
  • Nízky príjem tekutín môže tiež spôsobiť pocity naliehavosti. Vyhýbanie sa pitiu, aby sa znížili pocity naliehavosti, problém zhoršuje, pretože moč je príliš koncentrovaný, dráždi výstelku močového mechúra a má za následok nepríjemný zápach moču a príznaky nutkania. Dehydratácia je tiež rizikovým faktorom zápchy, čo je známe riziko močovej infekcie. 
 
Pokiaľ ide o zmeny v strave, skúste zvýšiť príjem vlákniny, pretože zabraňuje zápche, ktorá znižuje tlak na močový mechúr. 

Kegelove cviky alebo cvičenia panvového dna

Kegelove cviky alebo cvičenia panvového dna sa preukázali ako účinná a populárna metóda samoliečby. Zameriavaním sa na posilnenie svalov panvového dna mnoho žien zistí, že dokážu odolať nutkaniu na a znížiť frekvenciu svojich návštev toalety. Jednou z hlavných výhod Kegelových cvikov alebo cvičení panvového dna je skutočnosť, že nevyžadujú žiadne špeciálne vybavenie a je možné ich vykonávať kdekoľvek a kedykoľvek - dokonca aj v autobuse, vlaku alebo na stretnutí. 

Precvičovanie močového mechúra je svojpomocná metóda, ktorá vám pomáha zvýšiť kontrolu nad močovým mechúrom znížením frekvencie močenia. Môže to byť účinný spôsob riešenia príznakov urgentnej inkontinencie, ako aj nadmerne aktívneho močového mechúra a stresovej inkontinencie
 

Precvičovanie močového mechúra zahŕňa:

  • zvyšovanie informovanosti o vzorcoch inkontinencie,
  • vývoj nových návykov na vyprázdňovanie a kontrolu močového mechúra,
  • zmenu správania vrátane zabránenia návštev toalety „len pre istotu“,
  • zlepšenie životného štýlu a výživy, ako je uvedené vyššie,
  • cvičenia močového mechúra, aby zadržal stále väčšie množstvo moču,
  • Kegelove cviky alebo cvičenia panvového dna 

Produkty TENA na urgentnú inkontinenciu

Naučiť sa vysporiadať sa s inkontinenciou zahŕňa počúvanie svojho tela, rozširovanie si vedomostí o stave a konzultáciu so zdravotníckym pracovníkom, ak je to potrebné. Či už potrebujete lekársku liečbu alebo svojpomocný program, vložky, nohavičky a iné produkty TENA vám pomôžu vysporiadať sa s príznakmi urgentnej inkontinencie a úniku moču diskrétne a efektívne, dajú vám pocit bezpečia a pohodlia a umožnia život, aký chcete.