Nachádzate sa v <country>

Zvoľte lokálnu stránku TENA pre lokálne informácie.

Mária, 59, o živote s inkontinenciou

„Akoby nestačila menopauza“

Stock photo - Posed by model.

Zrelí muž a žena prechádzajúci po poli osvetlení zozadu

Máriin príbeh

„Potýkať sa s menopauzou už bolo dosť náročné, ale keď som zistila, že sa zrazu bez akéhokoľvek varovania pomočujem, to bola nočná mora. 
 
Skúsila som prijímať menej tekutín, ale to vyústilo len do dehydratácie a bolestí hlavy. Potom som zrušila všetky výlety dlhšie ako desať minút, kvôli čomu som ostala osamelá. 
 
Po dvadsiatke, keď som porodila svoje prvé dieťa, som si prvýkrát všimla, že som sa pri kýchnutí trochu pomočila. Z toaletného papiera som si vyrobila provizórnu vložku a snažila som sa na to nemyslieť – až kým sa to nestalo znova. 
 
Počula som, že pôrod môže byť príčinou „oslabenia močového mechúra“. Svaly sa natiahnu a zoslabnú, ale vďaka cvičeniu môžu nabrať svoju pôvodnú silu. A tak som vtedy začala so svojou rutinou na záchode – striedala som močenie s pravidelným zastavením prúdu moču a cvičila som vnútorné zvieracie cviky. Pár mesiacov som nosila bežné hygienické vložky a vymieňala si ich asi štyrikrát denne. Bolo to finančne náročné, ale ako – tak som to mala pod kontrolou.
 
Po tridsiatich rokoch, keď sa objavila menopauza, môj „problém“ sa vrátil. Teraz moje domácke riešenie nestačilo a ani hygienické vložky nepomáhali.
 
Skúsila som menej piť, ale bola som dehydrovaná a vrátili sa mi bolesti hlavy. A potom, keďže som sa obávala, že sa mi to stane, som prestala navštevovať priateľov cez víkendy a nechodila som s nimi ani von, kvôli čomu som sa cítila odrezaná od sveta. Keďže som stále musela so sebou nosiť náhradnú spodnú bielizeň, vložky, sanitárne uteráky, osviežovače vzduchu či tkanín a deodoranty, a nosila som len tmavé voľné oblečenie, mala som pocit, akoby som sa chystala na stanovačku a nie len na obed s priateľmi.
 
Po 35 rokoch manželstva som dokonca začala spávať v oddelenej posteli! Nakoniec som išla k lekárke. 
 
Vysvetlila mi, že s menopauzou môže prísť aj oslabenie močového mechúra a že existujú špeciálne vložky navrhnuté na únik moču, ktoré dokážu zabrániť pretekaniu, ale aj zápachu. Keď som si ich prvýkrát kúpila, bola som skeptická, pretože hygienické maxi vložky boli nanič, a tieto boli dokonca menšie. Ale tieto skutočne fungujú a ja sa cítim oveľa sebaistejšie.
 
V prvom rade by som, samozrejme, nechcela trpieť oslabeným močovým mechúrom, ale našťastie, mojím jediným problémom teraz sú len návaly tepla a nie nepríjemné úniky moču.“