Nachádzate sa v <country>

Zvoľte lokálnu stránku TENA pre lokálne informácie.

Únik moču pri kašli

Únik moču pri kašli
This is Overlay text Default Value

Problém s náhlym únikom moču pri činnostiach, pri ktorých dochádza k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku (kašľanie, kýchanie, smiech), je pomerne rozšírený. Hoci si ho mnohí spájajú najmä so ženami v prechode, stretnúť sa s ním môžeme aj u podstatne mladších žien a taktiež aj u zástupcov mužského pohlavia.

Čo pomôže zmierniť únik moču pri kašli?

Nečakaný únik malého množstva moču pri kašli alebo kýchnutí je jedným z častých problémov, ktoré trápia ľudí trpiacich stresovou inkontinenciou.

S kontrolou úniku moču pri kašli výrazne pomôže správna technika kašľania. Predtým, ako začnete kašľať, stiahnite svaly panvového dna tak, akoby ste sa snažili nimi niečo chytiť. Dôležité je počas tejto snahy svaly dvíhať hore a nie ich tlačiť dole.

Keď je kašeľ každodenným spoločníkom

Únik moču pri kašli spôsobuje výrazný problém pacientom, ktorí trpia ochoreniami spojenými s úporným kašľom. Bronchitída, astma alebo chronická obštrukčná choroba pľúc, to všetko sú ochorenia, pri ktorých v dôsledku dusivého kašľa dochádza k silným sťahom brušných svalov. Štúdie ukazujú, že aj silné svalstvo panvového dna u týchto pacientov, občas nemusí zvládnuť veľký tlak spôsobený dusivým kašľom. Dodržiavanie zásad správneho kašľa a pravidelné posilňovanie svalstva panvového dna, by preto mali byť bežnou súčasťou života všetkých pacientov s chronickým kašľom.

Ako kontrolovať únik moču pri kýchaní?

Vedomé stiahnutie svalov panvového dna pri kýchaní je zložitejšie, ako pri kašli. Pomôcť si môžete prekrížením nôh počas kýchania. Ak vás nutkanie na kýchanie prekvapí počas chôdze, zastavte a pritlačte stehná pevne k sebe. 

Únik moču pri kýchaní alebo kašľaní je nepríjemný. Za svoj intímny problém sa však hanbiť nemusíte. Nebojte sa poradiť o svojich problémoch s lekárom a zaraďte do svojho denného programu aj Kegelove cviky. Zmierniť prípadný diskomfort a obavy zo zápachu v prípade nečakaného úniku moču pomôžu inkontinenčné pomôcky.