Ochorenie obličiek sprevádzajú hlavné príznaky ako sú bolesť a zápal

Obličky sú pre život podstatné, problémy s nimi však trápia mnoho Slovákov bez ohľadu na vek. Vedeli ste, že začínajúce ochorenie obličiek vám môžu naznačiť aj zmeny v močení?

Obličky patria k životne dôležitým párovým orgánom v našom tele. Fungujú ako filter krvi, ktorý reguluje množstvo vody a soli v organizme. Vďaka obličkám sú z nášho tela neustále odstraňované odpadové látky vznikajúce pri látkovej výmene, teda metabolizme. Okrem toho ovplyvňujú krvotvorbu a podieľajú sa na riadení krvného tlaku.

Pokiaľ obličky pracujú správne, ani o nich netušíme. Čo však, keď sa s nimi začne niečo diať? Žiaľ, v mnohých prípadoch choré obličky nebolia alebo sa prejavujú len ťažko rozpoznateľnými príznakmi, ktorým prikladáme väčšinou úplne iný význam.

Ochabnuté svalstvo – všimnete si ho počas tehotenstva

Mnoho žien sa o ochabnuté svaly panvového dna začne zaujímať práve v období tehotenstva. Táto životná etapa je pre panvové dno veľkou skúškou. Z hormonálnych dôvodov sa panvové dno začne postupne uvoľňovať a pripravovať sa na pôrod. Kvôli tomu sa mení ťažisko tela a začínajú sa objavovať nepríjemné bolesti chrbta. 

Od pružnosti a flexibility svalov panvového dna závisí udržanie maternice v správnej pozícii. Tá totiž počas tehotenstva naberá hmotnosť spolu so zväčšujúcim sa bábätkom. Sila a výdrž svalov panvového dna je tak niekoľko mesiacov podrobená náročnej skúške.

Čo spôsobuje bolesť obličiek?

V prípade, že človek pociťuje nejaké problémy s obličkami, väčšinou sa sťažuje na bolesť v dolnej časti chrbta. Za ňou sa môže schovávať veľa príčin, najčastejšie sú to:

  • infekcie močových ciest,
  • zápaly obličiek či infekčné ochorenie obličiek,
  • cukrovka,
  • obličková kolika,
  • glomerulonefritída,
  • hypertenzia,
  • pitie alkoholu.

Pozor na chronický zápal obličiek

Mnohí sa rozhodnú bolesť obličiek nekonzultovať s lekárom a dočasne ju vyriešiť voľnopredajnými liekmi. Takéto ignorovanie príznakov ako je samotný zápal obličiek však môže viesť až k ich trvalému poškodeniu. Za trvalým a chronickým ochorením obličiek sa najčastejšie ukrýva najmä spomínaná cukrovka, ale aj skleróza tepien či chronické ochorenie močových ciest a chronické zápaly samotných obličiek.

Nezvratné poškodenie dôležitých orgánov zvykne spôsobovať aj nadmerné a dlhodobé užívanie niektorých liečiv, napríklad analgetík a liekov proti bolesti. Na druhej strane by ste mali vedieť, že ochorenie obličiek zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, najčastejšie infarktu a mozgovej mŕtvice.

Poslednou fázou ochorenia obličiek je ich zlyhanie, kedy už nedokážu vylučovať odpadové látky a vodu. Môže to viesť až k hromadeniu vody v pľúcach, čo je stav ohrozujúci život. Zlyhanie obličiek sa prejavuje bolesťou hlavy a hrudníka, vracaním, ako aj celkovou slabosťou, hnačkou a nezdravo bledým sfarbením pokožky.

Ako odhaliť ochorenie obličiek včas?

O zlom fungovaní obličiek napovie najviac moč. Akékoľvek zmeny v súvislosti s močením môžu signalizovať prvé problémy s obličkami. Často sa v tejto súvislosti skloňuje najmä inkontinencia, teda samovoľný únik moču.

Medzi najtypickejšie príznaky problému s obličkami patrí intenzívne nutkanie na močenie, ktoré sa opakuje častejšie, než ste boli zvyknutí. Ľudia s ochoreniami obličiek sa sťažovali najviac na nočné močenie, z postele museli vstať aj niekoľkokrát. Ide o neodkladný pocit urgencie, ktorý sa objavuje náhle a dokáže vás zobudiť zo spánku. Okrem iného býva prítomný aj počas dňa a prejavuje sa častým močením. Je tu veľký predpoklad že to môže byť urgentná inkontinencia moču, ktorá sa často vyskytuje u žien.

Cvičením predídete ochabnutiu svalstva a inkontinencii

Nedobrovoľný únik moču môže mať rôzne podoby a vzniká z rôznych príčin. Môže ísť o únik moču pri zdvíhaní ťažkých predmetov, pri kýchnutí, kašli alebo skákaní na trampolíne, či o nepredvídateľný únik moču v strese alebo počas spánku. 

Na svete trpia inkontinenciou milióny ľudí. Práve cviky na posilnenie panvového dna im môžu v boji s inkontinenciou výrazne pomôcť. V prípade, že trpíte stresovou inkontinenciou, pomôžu vám pravidelné rýchle sťahy svalov panvy. Pri urgentnej inkontinencii môže stav zlepšiť snaha o oddialenie vyprázdnenia, čím sa postupne zvýši množstvo moču, ktoré močový mechúr dokáže udržať.

Zmeny v močení vám veľa prezradia

Infekcie močových ciest môžu byť sprevádzané odtekaním či odkvapkávaním moču až po vyprázdnenie, ako aj namáhavým a bolestivým močením. Hnis v moči je zase typický pre zápaly obličiek. Zbystriť pozornosť by ste mali aj vtedy, keď sa pocit na močenie jednoducho nedostaví.

V prípade, že sa u vás frekvencia močenia výrazne znížila, navštívte svojho lekára alebo sa priamo objednajte na vyšetrenie k urológovi. Problémy s močením síce môžu predznamenávať niektoré ďalšie ochorenia, či už spomínanú inkontinenciu alebo zväčšenie prostaty u mužov, no i tak by ste sa mali s nimi zdôveriť odborníkovi.

Veľa o zdraví obličiek odhalí aj samotný vzhľad moču. Pozor si treba dať vtedy, ak je zakalený alebo až tmavý. Moč vyprodukovaný chorými obličkami môže peniť či obsahovať bublinky v dôsledku prítomnosti bielkovín. Zvlášť závažným prejavom je prítomnosť krvi v moči.

Všímajte si svrbenie či opuchy

Okrem bolesti a problémov s močom existuje niekoľko ďalších príznakov, ktoré môžu naznačovať, že sa s obličkami niečo deje. Odborníci upozorňujú na neustály pocit únavy, opuchnuté lýtka, tvár a zápästia. Ďalej sa môže vyskytnúť svrbenie kože a nepríjemná pachuť v ústach, ktorá zvykne mať kovovú chuť v dôsledku hromadenia toxínov v organizme.

Preventívka odhalí už prvé problémy

Základom prevencie je neignorovať pravidelné preventívne prehliadky. Z krvných testov sa dá totiž často odhaliť už začiatočná fáza ochorenia obličiek. Test napríklad dokáže zistiť, či sa v moči nachádza bielkovina, ktorá tam pri zdravom fungovaní obličiek nemá čo robiť.
 
Dbajte tiež o svoje zdravie ako také, snažte sa neprechladnúť a dodržiavať vyvážený jedálniček. Znížiť riziko môžete aj obmedzením alkoholu a liekov proti bolesti, nezabudnite si tiež pravidelne kontrolovať hodnoty krvného tlaku.
 
Ako sme spomínali, moč je hlavným ukazovateľom správneho fungovania obličiek, sledujte preto frekvenciu vyprázdňovania, zafarbenie a konzistenciu moču. Ak máte zvyk zadržiavať moč niekoľko hodín, skúste sa naučiť chodiť na toaletu pravidelne. Ak už nastane problém, ktorý súvisí s postupným nárastom nekontrolovaného úniku moču, zverte starostlivosť pri inkontinencii do rúk profesionálov.