Infekcia močových ciest

Infekcia močových ciest (IMC) je bežné a často bolestivé ochorenie, s ktorým sa mnoho ľudí, najmä žien, stretne počas svojho života. Na tejto stránke sa dozviete, ako môžete tomuto ochoreniu predchádzať a liečiť ho, a akým spôsobom je spojené s inkontinenciou.

Čo je to infekcia močových ciest?

IMC sa objavuje vtedy, keď sa škodlivé mikróby dostanú do dolného alebo horného močového traktu.

Vo väčšine prípadov pochádzajú baktérie, ktoré napadnú dolný močový trakt, z nášho vlastného tela. Baktéria E. Coli, ktorá sa bežne vyskytuje v tráviacom trakte, je najbežnejším typom baktérie, ktorá spôsobuje IMC. Táto baktéria infikuje močový trakt v prípade, keď je močová rúra vystavená vplyvu baktérií zo stolice. Staphylococcus saprophyticus je ďalším typom baktérie, ktorá je známa najmä ako príčina infekcie močových ciest u mladých žien. Občas sú však príčinou aj iné druhy baktérií.

 

Aké sú najbežnejšie príznaky infekcie močových ciest?

Rozdiel medzi infekciou dolných a infekciou horných močových ciest

Najbežnejším typom IMC je infekcia dolného močového traktu vyskytujúca sa v močovej rúre a v močovom mechúri. Takáto infekcia močového mechúra sa nazýva aj cystitída.

Ak majú baktérie vysokú virulenciu a nie sú liečené, môžu sa ľahko rozširovať cez močovod do jednej alebo oboch obličiek. Ak sa tak stane, príznaky sa značne zhoršia, objaví sa napr. bolesť chrbta, žalúdočná nevoľnosť a teplota. Tento typ infekcie sa nazýva infekcia horného močového traktu a môže poškodiť obličky, prípadne spôsobiť ich zlyhanie. Niekedy sa pyelonefritída môže objaviť aj bez predchádzajúcej IMC, ale nie je to bežný jav. V niektorých prípadoch sa môže infekcia obličiek rozšíriť aj do krvného obehu, čo spôsobuje urosepsu, ktorá si vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť.

Ilustrácia spôsobu infekcie močového mechúra baktériami pri infekcii močového traktu

Nejasné príznaky infekcie močových ciest

U ľudí s nízkou imunitou a cukrovkou, ale aj u osôb v seniorskom veku, najmä u tých postihnutých demenciou, sa môžu prejaviť len veľmi nejasné a zdanlivo nesúvisiace príznaky prebiehajúcej infekcie močových ciest, čo je dôvodom jej ťažkého rozpoznania. Príznaky môžu napríklad zahŕňať celkovú slabosť organizmu, zmätenie, žalúdočnú nevoľnosť, závraty, náhlu inkontinenciu alebo závažnejší stupeň inkontinencie. Dôležité je vedieť, čo je u týchto pacientov alebo klientov bežný stav a rozpoznať zmeny. Presná diagnóza je nevyhnutná na vylúčenie iných ochorení, ktoré by mohli byť príčinou nejasných príznakov.

Dôležité je rozpoznanie prvých príznakov infekcie močových ciest pre rýchlejšie určenie diagnózy a liečby, najmä u osôb v seniorskom veku, u ktorých sa môže prejavovať menej príznakov a môžu trpieť závažnejším spôsobom. Vyžaduje si to vynikajúce pozorovacie aj komunikačné schopnosti u opatrovateľov alebo zdravotných sestier, ktorí sú v každodennom kontakte s pacientom či klientom.

Ochorenia, ktoré je možné zameniť s IMC

Asymptomatická bakteriúria, nazývaná aj „priateľská“ baktéria, v močovom trakte je neškodné ochorenie, ktoré nie je potrebné liečiť antibiotikami. Tieto baktérie nevykazujú žiadne príznaky okrem zapáchajúceho moču u niektorých ľudí. To znamená, že pozitívny prúžkový test (nitritový a/alebo leukocytový) nedokazuje prítomnosť infekcie močových ciest, ak nie sú prítomné aj iné príznaky.

Aj dehydratácia môže byť príčinou tmavého, zakaleného a zapáchajúceho moču. Zabezpečte teda, aby boli klienti a pacienti dostatočne hydratovaní.

Kto je rizikovým pacientom?

Infekcia močových ciest sa môže objaviť u kohokoľvek, v akomkoľvek veku, ale určité skupiny osôb sú vystavené väčšiemu riziku.

Hlavný dôvod, prečo sú ženy náchylnejšie na ochorenie IMC, je anatómia ženského tela. Močová rúra je kratšia ako u mužov a je umiestnená bližšie k análnemu otvoru, odkiaľ sa baktérie môžu dostať do močového traktu. U žien zároveň vekom klesá hladina estrogénu. To môže spôsobiť, že steny močových ciest sú tenšie a suchšie. Ochranná membrána sliznice alebo sliznica majú menej kyslé prostredie, čo znižuje schopnosť odolávať infekciám. To je dôvod, prečo sa ako prevencia infekcie močových ciest odporúča estrogénová liečba.

Ďalšími príkladmi rizikovej skupiny pre IMC sú osoby v seniorskom veku, ľudia s cukrovkou a osoby so zavedeným katétrom.

Riziko infekcie močových ciest môže zvýšiť aj neschopnosť dôkladného vyprázdnenia močového mechúra, keďže baktérie sa môžu množiť v zostatkovom moči. Možnou príčinou zostatkového moču je aj zápcha, prekážka v odtekaní spôsobená zväčšenou prostatou alebo prolapsom, poškodenie miechy a nervov, ktoré narušia normálnu funkčnosť močových ciest.

Spojitosť s inkontinenciou

Močová inkontinencia sa vekom vyskytuje častejšie a v spojitosti s ďalšími ochoreniami. Kombinácia veku a rôznych zdravotných ťažkostí môže prispieť k vyššiemu riziku výskytu IMC. Niektoré príklady sú neschopnosť dôkladného vyprázdnenia močového mechúra, znížená imunita a chronické ochorenia. Črevná inkontinencia je ďalší faktor, ktorý zvyšuje riziko výskytu IMC.

Prevencia a správna hygiena

Najdôležitejším spôsobom prevencie infekcie močových ciest je správna hygienická rutina a perineálna starostlivosť, spolu s individuálnou rutinou na toalete a dôkladným vyprázdnením močového mechúra a čriev.

Pár tipov ako predísť infekcií močových ciest:

 • Dodržiavanie dostatočnej hygieny.
 • Po použití toalety sa utierajte odpredu smerom dozadu, aby ste predišli prenosu črevných baktérií do močového traktu.
 • Zašpinené inkontinenčné produkty odstraňujte spredu dozadu.
 • Vyhýbajte sa dráždivému mydlu v citlivých oblastiach genitálií, keďže môže byť príčinou nerovnováhy a spôsobovať podráždenie.
 • Na umývanie citlivej pokožky používajte umývací krém TENA Wash Cream a na ochranu bariérový krém TENA Barrier cream.
 • Po výmene inkontinenčného produktu a očistení pokožku dôkladne osušte, pretože baktériám sa oveľa viac darí vo vlhkom prostredí.
 • Zabezpečte dostatočnú hydratáciu.
 • Ako prevencia infekcie močových ciest sa často odporúča vaginálna liečba estrogénom.

Asistencia na toalete

V rámci opatrovateľskej starostlivosti môže asistencia na toalete pomôcť predísť IMC. Obzvlášť to platí u osôb v seniorskom veku, u ktorých sa často prejavujú problémy s vyprázdnením močového mechúra, čo znamená, že sa baktérie nevyplavia efektívne von spolu s močom.

 

Uistite sa, že:

 • poskytnete klientom pomoc, aby sa dostali na toaletu včas,
 • zamedzíte výskytu zápchy a zabezpečíte pravidelný pohyb čriev,
 • klienti sedia na toalete v správnej pozícii, jemne naklonení dopredu s ohnutými kolenami a chodidlami na podlahe alebo podložke.
 • Niekedy je nutné druhé aj tretie vyprázdnenie, aby sa močový mechúr dôkladne vyprázdnil. To znamená, že by ste mali presvedčiť klientov, aby po vyprázdnení vstali a znova si sadli aj niekoľkokrát. To môže pomôcť vyprázdniť zvyškový moč, ktorý zostal po prvom vyprázdnení.

Liečba infekcie močových ciest

Celkovú diagnózu stanovuje lekár. Určí ju na základe výsledkov testu moču a príznakov infekcie. Ak bola diagnostikovaná infekcia horných alebo dolných močových ciest a je potrebná liečba, lekár rozhodne, ktoré antibiotiká predpíše a v akom dávkovaní.

Ak bola diagnostikovaná asymptomatická bakteriúria (ABU), kde je príznakom len zapáchajúci moč, vo väčšine prípadov nie je potrebná žiadna liečba. Existuje však pár výnimiek, ako je napríklad ABU u detí alebo tehotných žien a tam, kde sa vyskytujú močovinu produkujúce baktérie (baktérie vytvárajúce močové kamene). V takýchto situáciách sú pacientom predpisované antibiotiká.

Ako môžeme potlačiť príznaky prebiehajúcej infekcie močových ciest?

 • Pitie veľkého množstva tekutín pomáha vyplaviť baktérie z močového mechúra.
 • Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID*) môžu potlačiť príznaky IMC, ako sú bolesť, teplota a zápal.
 • Bolesť môže potlačiť zahrievacia podložka umiestnená na krížoch alebo na bruchu.

*  Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) sú druhom analgetík, ktoré znižujú bolesť, teplotu a zápal.