Menopauza a príznaky z močového traktu

Starnutie má mnoho výhod. Získané životné skúseností vám dajú pocit sebadôvery a uvedomenie si toho, čo je v živote skutočne dôležité. Možno už máte dospelé deti a konečne čas na veci, ktoré ste stále odkladali kvôli malým deťom alebo hektickému naháňaniu sa za kariérou. vám nemusí stáť v ceste, aby ste robili to, čo máte radi - ale existuje niekoľko vecí, ktoré sa oplatí v tomto novom období života vedieť.
 
Väčšina ľudí počula o bežných príznakoch menopauzy, ale téma, o ktorej sa menej diskutuje, je to, ako môže menopauza ovplyvniť močový trakt. V tomto článku prejdeme práve toto, spolu s niekoľkými liečebnými postupmi, ktoré môžu byť užitočné, a zmiernia niektoré zmeny vo vašom tele.

Menopauza a inkontinencia

Množstvo estrogénu sa v priebehu života mení, ale nízke hladiny sú zvyčajne pozorované u mladých dievčat a žien, ktoré sa blížia k menopauze. Estrogén ovplyvňuje mnoho orgánov a častí tela, napríklad mozog, kostru, maternicu a vagínu. Môže to byť tiež jeden z dôvodov, prečo veľa žien počas tohto obdobia života trpí inkontinenciou. Veda zatiaľ nezistila presne, prečo dochádza k inkontinencii počas menopauzy, ale predpokladá sa, že je to spôsobené zníženou hladinou estrogénu, ktorá môže ovplyvniť svaly močového traktu a panvového dna. Znížené hladiny estrogénu môžu spôsobiť nasledujúce:
 
  1. Zhoršenie stavu tkaniva
    Tkanivo vaginálneho a močového traktu môže byť suchšie, tenšie a menej elastické (svaly panvového dna degenerujú, ak nie sú stimulované estrogénom). Vo všeobecnosti môže kombinácia veku, pôrodu, telesnej váhy a hormonálnych faktorov viesť k tomuto stavu a zvýšiť riziko výskytu problémov s močovou inkontinenciou alebo pocitom nutkania na

  2. Zmena pH prostredia
    Laktobacilové baktérie, ktoré sú bežne prítomné v močovom trakte, vytvárajú prostredie s nízkym pH, ktoré chráni pred infekciou. S vekom je hladina laktobacilových baktérií znižuje, rovnako ako produkcia hlienu. Hladiny pH môžu stúpať a sliznica sa stáva suchšou. To zvyšuje riziko infekcie močového traktu, pretože baktérie ho ľahšie napádajú a prežívajú v ňom. Infekcia (IMC) je tiež rizikom močovej inkontinencie. 
 

Liečba estrogénmi

Liečba estrogénmi vo forme krémov a vaginálnych čapíkov je jedným zo spôsobov zvládania príznakov, pretože tieto formy liečby vedú k zvýšenému prekrveniu tkaniva. Lokálne podávaný estrogén dodáva vlhkosť a spôsobuje, že sliznice vagíny a močového traktu sú silnejšie, kyslejšie a menej citlivé. To zlepšuje obranyschopnosť hlienu voči infekciám, čo tiež znižuje riziko podráždenia a infekcie močového traktu. Naproti tomu estrogén podávaný vo forme tabliet môže zhoršovať močovú inkontinenciu. 

Cvičenie svalov panvového dna

Keďže svaly vášho panvového dna sú dôležité na zlepšenie ovládania močového mechúra a čriev a na zabránenie únikom, je nevyhnutné udržiavať silu v tejto svalovej skupine. Pridajte Kegelove cviky do svojej dennej rutiny. Pár minút cvičenia panvového dna každý deň môže znížiť riziko úniku moču alebo ho dokonca odstrániť. 
 
Ak máte pocit, že počas menopauzy potrebujete ďalšiu pomoc a podporu so svojimi príznakmi, neváhajte kontaktovať profesionála. Poriadna pomoc je k dispozícii.