Dvojitá inkontinencia - čo to je a ako s ňou zaobchádzať

K dvojitej inkontinencii prichádza vtedy, keď črevná a inkontinencia močového mechúra prebieha naraz.  V tomto článku si predstavíme príčiny dvojitej inkontinencie, liečby a spôsoby, ako môžete zjednodušiť život niekoho, kto žije s týmto problémom.

Črevná inkontinencia

alebo črevná inkontinencia znamená, že nie ste schopní ovládať pohyby čriev, a následkom toho stolica alebo výkaly neočakávane unikajú. Existujú rôzne úrovne príznakov črevnej inkontinencie - od ľahšieho úniku po úplnú stratu kontroly nad črevami. Črevná môže spôsobiť veľa emocionálnych ťažkostí, pretože je ovplyvnená veľká časť dôstojnosti človeka, keď osoba už nemôže ovládať svoje telesné funkcie.  Žiaľ, je tiež veľmi bežné vyhýbanie sa spoločenským aktivitám, a toto je niečo, v čom vy ako opatrovateľ sa môžete pokúsiť ich podporiť. Podráždenie pokožky je ďalší problém, ktorý si treba uvedomiť. Objavuje sa pri opakovanom kontakte pokožky s výkalmi, čo môže viesť k bolesti a svrbeniu.

Čo spôsobuje črevnú inkontinenciu?

Črevná je príznakom, ktorý môže byť spôsobený mnohými dôvodmi, ako je hnačka, zápcha alebo poškodenie nervov alebo svalov. Posledné dva sú zvyčajne spojené s predchádzajúcou operáciou alebo s pôrodom. Ak je spôsobená hnačkou alebo zápchou, zvyčajne ide dočasnú, ktorá môže sa stať aj chronickou. Črevná inkontinencia je štatisticky častejšia v starobe, ale je dôležité pochopiť, že nejde o normálnu súčasť starnutia.

Poškodenie nervov

Ak dôjde k poraneniu nervov, ktoré ovládajú análny zvierač (zvyčajne pri pôrode, poranení miechy alebo mozgovej porážke), môže to viesť k fekálnej inkontinencii. 

Poškodenie svalov

Ak sú svaly na konci konečníka poranené, môže byť ťažké riadne udržať stolicu. 

Zápcha

Chronická zápcha môže spôsobiť, že sa v konečníku vytvorí tvrdá hmota stolice, ktorá bude príliš tvrdá na to, aby prešla. Toto môže v konečnom dôsledku viesť k oslabeniu svalov, čo umožňuje únik stolice.

Hnačka

Fekálny únik počas hnačky zvyčajne nie je príznakom chronického stavu inkontinencie, ale ťažšie je udržať v konečníku riedku stolicu ako bežnú stolicu.

Hemoroidy

Hemoroidy môžu brániť úplnému uzavretiu konečníka a umožnia tak stolici vytiecť.

Inkontinencia močového mechúra

Močová je častým problémom a jej závažnosť sa líši od občasného úniku moču pri kašľaní alebo kýchaní po akútnejšie pocity nutkania na močenie a väčšie úniky počas celého dňa. Močová inkontinencia je určite bežnejšia u starších ľudí, ale môže k nej prísť aj z iných dôvodov. Existuje niekoľko rôznych typov močovej inkontinencie:
 
Stresová močová inkontinencia
Zvyčajne k nej prichádza, keď niekto kašle alebo sa smeje. Je najbežnejším typom inkontinencie u žien, ale len zriedkavo sa prejavuje u mužov.
 
Urgentnú močovú inkontinenciu 
Problémy s inkontinenciou s veľkým nutkaním na . Množstvo moču pri úniku moču sa líši, od ľahkého úniku až po úplné vyprázdnenie močového mechúra. Môže to byť spôsobené mnohými dôvodmi, napríklad zväčšenou prostatou, infekciou močového traktu alebo jednoducho, ak príliš veľa pijete. 
 
Zmiešaná močová inkontinencia 
Kombinácia oboch typov, a to stresovej močovej inkontinencie a urgentnej močovej inkontinencie. To znamená, že u osoby sa môžu objaviť úniky moču spojené s naliehavou potrebou močiť, ale aj pri nadmernej námahe.
 
Inkontinencia z pretekania 
Objavuje sa v prípade, keď nie je možné vyprázdniť močový mechúr úplne a potom sa postupne napĺňa zvyškovým močom. Najčastejšou príčinou tohto typu inkontinencie je obštrukcia močovej rúry spôsobená napríklad zväčšenou prostatou. Na druhej strane to môže byť tiež spôsobené neaktívnym svalom močového mechúra, zvyčajne v dôsledku poškodenia nervov okolo močového mechúra (napríklad pri skleróze multiplex alebo cukrovke), alebo ako vedľajší účinok určitých liekov.
 
 
Nedobrovoľný únik moču hneď po močení. Stáva sa to, pretože v močovej rúre sa ešte nachádza moč. Tento typ inkontinencie sa objavuje viac u mužov a môžete sa mu vyhnúť dodatočným tlakom na perineum a následným vytlačením zvyškového moču. Môže sa dotýkať aj žien, ktorých svalová podpora močovej rúry je veľmi slabá.
 
Funkčná močová inkontinencia 
Keď sa osoba nemôže dostať na toaletu včas z dôvodu nejakej imobility. Poškodenie zraku, znížené kognitívne funkcie, znížená mobilita, to všetko môže byť príčinou funkčnej močovej inkontinencie.

Aké existujú liečby a odporúčania?

Poprvé, aby ste získali čo najpresnejšiu liečbu, musíte najprv pochopiť príčinu svojej inkontinencie. Poraďte sa s odborníkom a potom naplánujte svoju liečbu.
 
Pre preventívne opatrenia, a ako všeobecná liečba pre akýkoľvek typ inkontinencie, cvičenie panvového dna je osvedčeným cvičením, ktoré môžete robiť kdekoľvek. Posilnením svalov panvového dna získate väčšiu kontrolu nad svojím močovým mechúrom.  
 
Fekálnu inkontinenciu môžu v závislosti od príčiny vyriešiť tieto dve veci:
 
Vyvarujte sa zápche
Cvičte, pite veľa vody a do stravy pridajte viac potravín s vysokým obsahom vlákniny.
 
Liečte hnačku
Liečba príčiny hnačky, ktorá môže byť spôsobená črevnou infekciou, môže tiež odstrániť fekálnu inkontinenciu.
 
Ďalším odporúčaním, ako predchádzať a liečiť dvojitú inkontinenciu, je udržiavanie kontroly nad telesnou hmotnosťou. Štúdie ukazujú, že obezita je jedným z najväčších rizikových faktorov pri črevnej inkontinencii aj pri inkontinencii močového mechúra.

Čo môžem robiť ako opatrovateľ, ak má môj pacient dvojitú inkontinenciu?

všeobecne, ale najmä dvojnásobná inkontinencia, bude pravdepodobne citlivou záležitosťou na rozhovor, preto buďte ohľaduplní. Vypočujte si potreby osoby, ktorej pomáhate, a vyhľadajte produkt, ktorý skutočne vyhovuje individuálnym preferenciám, životnému štýlu a aktivitám danej osoby. Ľudia sa často zdráhajú hovoriť so svojím lekárom o fekálnej inkontinencii, k dispozícii sú však rôzne možnosti liečby . Čím skôr dostane vaša milovaná osoba diagnózu, tým skôr môžete začať liečiť jej príznaky.
 
Pamätajte, že pacienti s väčším črevným únikom môžu potrebovať úplne iný produkt ako niekto s výrazným únikom moču a možno budete musieť vyskúšať rôzne produkty, kým nájdete tie, čo budú najlepšie vyhovovať. 
 
Ďalej chceme zdôrazniť dôležitosť správnej starostlivosti o pokožku u ľudí trpiacich inkontinenciou, pretože únik často spôsobuje dermatitídu (poškodenie a podráždenie pokožky). Najmä, ak dotknutá osoba trpí dvojitou inkontinenciou, prejavy dermatitídy sú výraznejšie.
 
A nakoniec, vždy zabezpečte, že osoba, o ktorú sa staráte, sa v prípade potreby dostane na toaletu a je potom starostlivo osušená. Používajte produkty s jemným povrchom, ktoré sú šetrné k pokožke, a podľa potreby pridajte hydratačný krém na krém a produkty na starostlivosť o pokožku.