Petrin príbeh

Tajomstvo Petry a jej mamy

„Len vďaka pádu mojej mamy som sa dozvedela, že má inkontinenciu. Teraz sa jej uľavilo, lebo má konečne pomoc, akú potrebuje...“
 
„Moja mamina bola veľmi spoločenská, keď mala 50 rokov. Rada sa zabávala a milovala rozmaznávanie mojich detí. 
 
Ale postupne k nám prestala chodiť tak často, ako zvykla predtým. A ak aj prišla, tak len nakrátko. Nevedeli sme, čo sa deje. S bratom sme si mysleli, že zmenu jej správania spôsobila smrť nášho otca. Ale neboli sme si istí.
 
 A potom, jedného dňa, mi volali z nemocnice, že moja mama spadla na schodoch a zlomila si nohu. Domov mala prísť o pár dní, ale musela prísť k nám, kým sa znova nepostaví na nohy.
 
Poprosila ma, aby som jej z domu priniesla pár vecí – okrem iného aj hygienické . Spýtala som sa pre istotu ešte raz, lebo už bola po menopauze. Bola celá červená v rozpakoch, keď mi vysvetľovala, že má nepríjemné úniky a potrebuje občas vložky. Priznala aj, že to bol dôvod, prečo nás nenavštevovala už tak často. 
 
Mama neverila vlastným očiam, keď som sa s úľavou zasmiala. Povedala som jej, že ako všetky ženy, ktoré porodili, aj ja mávam úniky vždy, keď zakašlem alebo dvíham ťažké veci. Sama mala tri deti, ale prekvapivo sa s takým niečím nikdy predtým nestretla. Povedala som jej tiež, že jej bude oveľa lepšie, keď bude používať správne inkontinenčné produkty, lebo jej pomôžu cítiť sa oveľa sebaistejšie a zastavia aj nepríjemný zápach.
 
Videla som, ako sa jej uľavilo. Myslím, že keď sa dozvedela, že niekto v mojom veku – 35 rokov – má tiež inkontinenciu a vôbec ho to netrápi, bola to pre ňu obrovská úľava. Teraz priznáva, že sa o tom mala porozprávať s lekárom (alebo aspoň so mnou) hneď, ako sa to stalo, a nie strácať čas nepotrebnými obavami pre nás obe.“