Meniaci sa vzťah

Zmeny sú prirodzené

Poskytovanie starostlivosti prirodzene ovplyvňuje vzťah, ktorý máte s osobou, o ktorú sa staráte. Komunikujete spolu novým spôsobom. Vidíte sa v novom svetle. A zažívate nové, neznáme, a niekedy zábavné a veľmi príjemné, chvíle. 
 
Pristupujte k zmenám pozitívne, s otvorenou mysľou a budete prekvapení. Váš vzťah sa posilní a bude viac naplňujúci.
 
Prečítajte si nižšie o dvoch najbežnejších typoch vzťahu. A vyberte si užitočné tipy o vyrovnávaní sa so zmenami, ktorými možno prejdete.

Partneri

Ste vy a osoba, o ktorú sa staráte, partneri vo vzťahu? Ak áno, pravdepodobne žijete spolu a máte pevné emočné puto. To je dobre – uľahčí vám to úlohu opatrovateľa a zníži stres. Keďže sa veľmi dobre poznáte, nemáte medzi sebou zábrany – to je tiež plus. 
 
Aj tak však buďte opatrní. Blízke vzťahy sú zdrojom silných emócií. Ak sa váš vzťah stane príliš jednostranným a vás to trápi, porozprávajte sa so svojím partnerom. Pokúste sa nájsť čas na plnenie svojich vlastných potrieb. Ak svojmu partnerovi preukážete lásku, poskytovanie starostlivosti vám bude prinášať uspokojenie.

Rodičia

Ako mnoho ľudí, aj vy sa môžete ocitnúť v situácii, keď bude pre vás nutné pravidelne sa starať o starnúcich rodičov. Berte to ako výbornú príležitosť ukázať mame alebo otcovi, ako veľmi ich máte radi.
 
Pre každého z vás bude výmena roly ťažko akceptovateľná. Môže to byť neprirodzený pocit, ťažko zvládnuteľná až nepríjemná situácia. Pripravte sa na trápne situácie, keď váš rodič bude potrebovať pomoc pri umytí či obliekaní. 
 
Môžete však tieto výzvy zvládnuť, ak sa k nim postavíte pozitívne. Časom si na situáciu zvyknete. Zistíte, že váš strach bol väčší ako úloha, ktorú ste mali zvládnuť. Nakoniec, svojim rodičom chcete poskytnúť tú najlepšiu možnú starostlivosť.

Prijatie pomoci

Každý z nás je výnimočný. A taká je aj každá situácia pri poskytovaní starostlivosti. Existuje jedno pravidlo, ktoré platí pri všetkých situáciách pri poskytovaní starostlivosti: ak zažívate negatívne pocity, hovorte o nich. Niekedy stačí veci prediskutovať a nájsť riešenie s osobou, o ktorú sa staráte. V opačnom prípade je lepšie poprosiť o pomoc priateľa, iného opatrovateľa alebo o odbornú pomoc.