Črevná inkontinencia - čas o tom hovoriť

Mnoho ľudí sa vyhýba tomu, aby informovalo svojho lekára alebo opatrovateľa o svojich problémoch s črevnou inkontinenciou. Namiesto toho vedia vyjadriť sťažnosti na veci, ako svrbenie alebo iné problémy súvisiace s inkontinenciou, o ktorých je pohodlnejšie hovoriť. Ak ste v ošetrovateľskej pozícii, môže byť dobré mať to na pamäti. V tomto článku objasníme, čo je črevná , spolu s niektorými z najbežnejších príčin a spôsobov jej liečby.   

Črevná inkontinencia v skratke

Črevná , tiež známa ako , je neúmyselný únik stolice. Aby črevo správne fungovalo a zabránilo úniku obsahu čreva, nervy a svaly v konečníku spolupracujú v komplexnom systéme, a keď tento systém zlyhá, dochádza k črevnej inkontinencii. 
 
Črevná inkontinencia sa môže vyskytnúť aj v dôsledku zápchy alebo hnačky. Preto je pre vás ako opatrovateľa pri liečbe a ošetrovaní niekoho, kto žije s týmto problémom, veľmi užitočná znalosť konzistencie stolice.

Bežné príčiny

Črevná môže byť spôsobená mnohými dôvodmi, ako je hnačka, zápcha alebo poškodenie nervov alebo svalov. Jedinci s chorobami, ktoré majú vplyv na centrálny nervový systém (napríklad skleróza multiplex (MS), Parkinsonova choroba, rázštep chrbtice, mozgová porážka atď.), majú často zápchu alebo črevnú inkontinenciu. K tomu dochádza, ak dôjde k prerušeniu nervových dráh. Poškodenie nervov, ktoré riadia svaly zvierača a konečníka alebo vnímania stolice môže spôsobiť zápchu alebo fekálnu inkontinenciu. 
 
Mnoho rôznych liekov môže spôsobiť črevnú inkontinenciu ovplyvnením funkčnosti čreva, úrovne pružnosti zvierača alebo kognitívneho vedomia. Črevná inkontinencia sa môže tiež vyskytnúť pri zápalových ochoreniach, ako je Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída. Crohnova aj ulcerózna kolitída spôsobujú hnačky, ktoré môžu spôsobiť úniky. Riedka stolica a nutkanie vyprázdňovania čreva môžu spôsobiť, že dôjde k úniku aj pri tom najsilnejšom panvovom dne, ak toaleta nie je dostatočne blízko.
 
Aj keď človek len ochorie, môže to ovplyvniť črevnú kontinenciu. Starší človek so zdravotným ochorením, môže byť imobilný, s oslabenými kognitívnymi schopnosťami a/alebo chuťou do jedla a problémami s pitím dostatočného množstva tekutín. Všetky tieto faktory môžu zvyšovať riziko inkontinencie.

Zápcha

Chronická zápcha môže spôsobiť, že sa v konečníku vytvorí tvrdá hmota stolice, ktorá bude príliš tvrdá na to, aby prešla. Prílišný tlak môže spôsobiť roztiahnutie a oslabenie svalov konečníka, oslabené svaly zabránia tesnému uzavretiu análnych zvieračov, čo povedie k úniku fekálií. 

Hnačka

Fekálny únik počas hnačky zvyčajne nie je príznakom chronického stavu inkontinencie, ale ťažšie je udržať v konečníku riedku stolicu ako bežnú stolicu. 

Hemoroidy

Hemoroidy môžu zabrániť úplnému uzavretiu konečníka, čo môže umožniť vytekanie stolice.

Ako sa lieči črevná inkontinencia?

Liečba črevnej inkontinencie bude závisieť od základnej príčiny problému, ale účelom je vždy regulovať pohyby čriev a vykonať zmeny potrebné na dosiahnutie správnej konzistencie stolice. 

Vyvarujte sa zápche

Cvičte, pite veľa vody a do stravy pridajte viac potravín s vysokým obsahom vlákniny.

Liečte hnačku

Liečba príčiny hnačky, ktorá môže byť spôsobená črevnou infekciou, môže tiež eliminovať fekálnu inkontinenciu. Napríklad nezabudnite skontrolovať lieky, či neovplyvňujú činnosť čriev. Hnačku môže spôsobiť príliš veľa preháňadiel.

Posilnenie panvového dna

Užitočné môže byť aj precvičenie svalov panvového dna pomocou Kegelových cvikov, ako aj nájdenie správnej polohy na uľahčenie vyprázdnenia čriev na toalete. Chirurgia môže byť alternatívou, ak nefunguje žiadna iná liečba.

Nezabudnite na starostlivosť o pokožku

Dlhodobý kontakt s fekálnymi enzýmami a mikroorganizmami je kľúčovým rizikovým faktorom dermatitídy súvisiacej s inkontinenciou (zápal a/alebo erózia pokožky spôsobená vystavením moču alebo fekáliám). Výkaly obsahujú dráždivé enzýmy a žieravé zlúčeniny, ktoré môžu rýchlo poškodzovať pokožku. Preto v prípade nehody je dôležité rýchle odstránenie fekálií. Pokožku jemne očistite vhodnými produktmi na perineálnu starostlivosť a podľa potreby naneste ochranný bariérový krém.
 

Čo môžete ako opatrovateľ urobiť pre svojho pacienta alebo člena rodiny?

Vyskúšajte a podporte osobu, o ktorú sa staráte, aby ste sa uistili, že sa problém rieši. Lekári riešia tieto problémy každý deň a je dôležité, aby ste dostali správnu diagnózu. Keď už raz viete, čo spôsobuje tento problém, je ľahšie nájsť správnu liečbu.
 
Pamätajte tiež na to, že ľudia sú rozdielni. Osoba s častým únikom môže potrebovať iný produkt ako niekto s inkontinenciou, ktorá je rozšírenejšia. Uistite sa, že nájdete produkt, ktorý skutočne funguje. Zistenie toaletnej rutiny, ktorá funguje, je veľmi dôležité a uistite sa, že fekálny únik odstránite okamžite. Vykonajte náležitú starostlivosť o pokožku a pre zvýšenie ochrany použite ochranný krém.