Infekcia močových ciest u osôb v seniorskom veku

Viete, na čo si dávať pozor a ako predchádzať infekcii močových ciest (IMC)? IMC je bežnejším javom u ľudí s inkontinenciou a u osôb v seniorskom veku. Z toho dôvodu je dôležité, aby ste vedeli, na čo si máte dávať pozor a ako predchádzať IMC.

IMC je ochorenie, ktoré môže postihnúť každého, ale niektoré skupiny osôb sú náchylnejšie ako iné. Ak sa staráte o príbuzného s inkontinenciou alebo s inou diagnózou, je tu pár vecí, na ktoré by ste si mali dať pozor.

Čo je infekcia močových ciest?

IMC sa objavuje vtedy, keď sa škodlivé mikróby dostanú do dolných alebo horných močových ciest. To môže viesť k nepríjemným, a niekedy aj závažným, príznakom. Vo väčšine prípadov pochádzajú baktérie, ktoré napadnú dolné močové cesty, z nášho vlastného tela.

E. Coli je najbežnejší typ baktérie spôsobujúci IMC. Bežne sa nachádza v tráviacom trakte a môže infikovať močové cesty v prípade, že je močová rúra vystavená stolici.

Aké sú najbežnejšie príznaky infekcie močového mechúra?

 • Bolestivé a pálivý pocit
 • Časté močenie a neustále nutkanie na močenie
 • Malé množstvo moču pri močení
 • Stopy krvi v moči
 • Tmavý, zakalený a silne zapáchajúci moč
 • Pocit chladu, ale bez prítomnosti horúčky
 • Náhla močová

Aký je rozdiel medzi infekciou dolných a infekciou horných močových ciest?

Vo všeobecnosti, IMC nie je nebezpečné ochorenie, ale je bolestivé. Väčšinou je liečené antibiotikami na predpis lekára, ale ak zostane neliečené, môže sa infekcia rozšíriť z dolných močových ciest do horných močových ciest a do obličiek. Takáto infekcia môže spôsobiť poškodenie obličiek prípadne ich zlyhanie. Ak sa tak stane, príznaky sa značne zhoršia, objaví sa napr. bolesť chrbta, žalúdočná nevoľnosť a teplota. Z obličiek môže infekcia preniknúť do krvného toku (urosepsa) a rozšíriť sa do ostatných častí tela, čo predstavuje závažné ochorenie, ktoré si vyžaduje intenzívnu starostlivosť.

Nejasné príznaky u osôb v seniorskom veku

Príznaky infekcie môžu byť nejasné a nevýrazné u osôb s oslabeným imunitným systémom a s cukrovkou, ale aj u osôb v seniorskom veku, obzvlášť u osôb trpiacich demenciou. Príznaky môžu zahŕňať celkové oslabenie organizmu, zmätenie, žalúdočnú nevoľnosť, závraty, náhlu inkontinenciu alebo zvýšený stupeň inkontinencie. Tieto príznaky sa často spájajú s inými ochoreniami, ktoré nie sú spojené s IMC, čo spôsobuje ťažkosti pri rozpoznaní infekcie.

Dôležité je poznať normálny stav osoby, o ktorú sa staráte, aby bolo možné infekciu včas rozpoznať a čo najskôr liečiť.

Ochorenia, ktoré je možné zameniť s IMC

Zapáchajúci a tmavý moč bez prítomnosti iných príznakov by nemal byť zamieňaný s infekciou močových ciest. V podstate, u všetkých ľudí sa v močovom mechúre nachádzajú „priateľské“ baktérie, ktoré sa prejavujú len zapáchajúcim močom. Nie sú škodlivé a nie je nutné liečiť ich antibiotikami.

Aj nedostatočný príjem tekutín môže byť príčinou tmavého, zakaleného a zapáchajúceho moču. Takže sa uistite, že vaša milovaná osoba nie je dehydrovaná

Kto môže ochorieť na IMC?

Aj keď infikovať sa môže každý, u osôb náchylných na ochorenie z dôvodu iných zdravotných problémov je vyššie riziko IMC. Príkladom takej skupiny sú osoby v seniorskom veku, osoby s cukrovkou alebo so zavedeným katétrom, klienti a pacienti v domovoch sociálnych služieb.

Hlavným dôvodom, prečo sú ženy náchylnejšie na ochorenie IMC, je anatómia ženského tela. Močová rúra je kratšia ako u mužov a je umiestnená bližšie k análnemu otvoru, odkiaľ sa baktérie môžu dostať do močových ciest. U žien zároveň vekom klesá hladina estrogénu. To môže spôsobiť, že steny močových ciest sú tenšie a suchšie. Ochranná membrána sliznice alebo sliznica majú menej kyslé prostredie, čo znižuje schopnosť odolávať infekciám. To je dôvod, prečo sa ako prevencia IMC odporúča estrogénová liečba.

Ďalším príkladom zvýšeného rizika IMC je aj neschopnosť dôkladného vyprázdnenia močového mechúra, keďže baktérie sa môžu množiť v zostatkovom moči. Príčin zostatkového moču je mnoho, napríklad aj zápcha, prekážka v odtekaní spôsobená zväčšenou prostatou alebo prolapsom, poškodenie miechy alebo nervov, ktoré narušia normálnu funkčnosť močových ciest.

Preventívne opatrenia, ako sú dôkladná hygiena, starostlivosť o pokožku a bežná toaleta, sú, samozrejme, veľmi dôležité pri všetkých príčinách.

Predchádzajte IMC dobrou hygienou a zdravými návykmi

Najdôležitejší spôsob prevencie je udržiavanie čistoty v oblasti genitálií, vďaka čomu zostanú zdravé a schopné chrániť sa pred infekciou. Nezabudnite na hydratáciu, keďže dehydratácia spôsobuje podobné príznaky ako IMC, a navyše, pri močení sa vyplavujú neželané baktérie z močových ciest. A nakoniec, zabezpečte, aby vaša milovaná osoba mala všetku dostupnú pomoc pri dokonalom vyprázdnení močového mechúra, keďže zostatkový moč v močovom mechúre predstavuje riziko, že baktérie budú rásť a rozmnožovať sa v zostatkovom moči.

Jednoduché kroky v prevencii IMC

 • Utierajte odpredu smerom dozadu, aby ste predišli prenosu baktérií do močových ciest
 • Použité inkontinenčné produkty odstraňujte spredu dozadu
 • Nepreháňajte to s umývaním a nepoužívajte dráždivé mydlá v citlivej oblasti genitálií
 • Na umývanie citlivej pokožky používajte umývací krém TENA Wash Cream a na ochranu bariérový krém TENA Barrier cream.
 • Pri výmene hygienického produktu pokožku dôkladne osušte, pretože baktériám sa oveľa viac darí vo vlhkom prostredí
 • Používajte vysoko kvalitné, priedušné inkontinenčné produkty TENA so suchým povrchom.
 • Ako prevencia IMC sa často odporúča vaginálna liečba estrogénom

Pomôžte osobe, o ktorú sa staráte, pri použití toalety

Pre osoby s problémami s mobilitou alebo s iným postihnutím, môže byť použitie toalety veľmi zložité a mnohí ľudia so zdravotnými problémami nedokážu dôkladne vyprázdniť svoj močový mechúr. To môže byť problém, pretože zostatkový moč predstavuje priaznivé prostredie pre baktérie. Ak svojmu príbuznému pomôžete dosiahnuť tie správne návyky na toalete, môžete sa vyhnúť zbytočnému riziku infekcie.

Tu je pár tipov:

 • Zaistite, aby sa váš príbuzný dostal na toaletu včas.
 • Zamedzte výskytu zápchy a zabezpečte pravidelný pohyb čriev.
 • zaistite, aby mala vaša milovaná osoba tú správnu polohu na toalete, vďaka ktorej dokáže dôkladne vyprázdniť močový mechúr aj črevá. To znamená jemne naklonená poloha dopredu s ohnutými kolenami a chodidlami na podlahe alebo podložke. Zvýšený posed na toalete, podnožka pod nohy alebo mäkký podsedák na toalete môžu pomôcť.
 • Pomôžte pri následnom alebo aj treťom močení. To znamená, že by ste mali presvedčiť milovanú osobu, aby po vyprázdnení vstala a znova si sadla aj niekoľkokrát. To môže pomôcť vyprázdniť zvyškový moč, ktorý zostal po prvom vyprázdnení.

Ako liečiť IMC

Dôležité je rozpoznanie prvých príznakov IMC pre rýchlejšie určenie diagnózy a liečby, najmä u osôb v seniorskom veku, u ktorých sa môže prejavovať menej príznakov a môžu trpieť závažnejším spôsobom. Preto dávajte pozor a so svojimi milovanými osobami sa rozprávajte o všetkých zmenách počas každodennej rutiny.

Celkovú diagnózu stanoví lekár. Určí ju na základe výsledkov testu moču a príznakov infekcie. Ak bola diagnostikovaná infekcia horných alebo dolných močových ciest a je potrebná liečba, lekár rozhodne, ktoré antibiotiká predpíše a v akom dávkovaní.

Zmiernenie príznakov IMC

 • Zaistite, aby osoba, o ktorú sa staráte, prijímala dostatočné množstvo tekutín, čo pomáha vyplavovať baktérie.
 • Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID*) môžu potlačiť príznaky IMC, ako sú bolesť, teplota a zápal.
 • Použite hrejivú podložku na kríže alebo brucho, čo zmierni bolesti a problémy.

 

* Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) sú druhom analgetík, ktoré znižujú bolesť, teplotu a zápal.

„Skúste sa postaviť a znova si sadnúť, alebo zmeňte svoju polohu, čo vám pomôže dôkladne vyprázdniť močový mechúr.“

Josefine Grandin

sestra opatrovateľskej služby/uroterapeutka