Čo si musíme uvedomiť

Príprava na opatrovanie

Je prirodzené, že sa o milovanú osobu chcete postarať správne. To si vyžaduje prípravu a plánovanie.  

Čo potrebujete na opatrovanie:  

  • naučiť sa čo najviac o zdravotnom stave milovanej osoby; 
  • vytvoriť si plán krokov, ktoré je nutné urobiť; 
  • pripraviť domácnosť milovanej osoby; 
  • usporiadať kontaktné informácie a dokumenty; 
  • vyhľadať pomoc ostatných a podeliť sa s nimi o pracovné povinnosti. 

 Tu je pár tipov, ako to všetko zvládnuť. Pomôžu vám uľahčiť si úlohu opatrovateľa.  

Naučte sa: Pochopiť diagnózu blízkeho

Zistite si všetky podrobnosti o momentálnom zdravotnom stave milovanej osoby. Ak sa u vašej milovanej osoby prejavujú príznaky, ktoré u vás vyvolávajú obavy, porozprávajte sa s lekárom a ostatnými zdravotnými odborníkmi. Požiadajte ich, aby vám zdravotný stav milovanej osoby vysvetlili.

Pomôže vám to cítiť sa sebaistejšie v úlohe opatrovateľa. A prospeje to aj osobe, o ktorú sa staráte. Vďaka včasnej diagnóze sa môže postarať sama o seba ešte určitý čas. 

Je osoba, o ktorú sa staráte, inkontinentná? Močová inkontinencia je bežný problém – spôsobuje ju mnoho rôznych ochorení. Získajte čo najviac informácií. Potom môžete pre milovanú osobu vybrať to správne riešenie a tie najlepšie produkty

Keď budete mať všetky potrebné informácie o zdravotnom stave milovanej osoby, bude pre vás oveľa jednoduchšie sa o ňu postarať.

Vytvorte si plán na opatrovanie

Dôležité je myslieť dopredu a plánovať si svoje opatrovateľské úlohy. To vám pomôže zorganizovať si čas, aby vás vaša úloha nepremohla. Zaistíte tým aj to, že vašej milovanej osobe vždy poskytnete starostlivosť, ktorú potrebuje – napríklad lieky – keď ju potrebuje. 

Odporúčame vám, aby ste si vytvorili plán opatrovateľských úloh. Napíšte si, ako sa budete o ňu starať, a vyznačte si opatrovateľské úlohy na ďalších pár týždňov alebo mesiacov. Potom svoj plán prediskutujte s osobou, o ktorú sa staráte – a s ľuďmi, ktorí vám môžu pomôcť.

Na začiatok si stiahnite našu predlohu opatrovateľského plánu zdarma (PDF).

Prediskutujte svoju pracovnú záťaž v opatrovaní
Skrývanie problémov vám nepomôže. Len ešte narastú. Porozprávajte sa o situácii milovanej osoby so svojou rodinou a blízkymi priateľmi. Oboznámte ich so všetkou prácou, ktorá je s vašou úlohou opatrovateľa spojená. Existuje šanca, že vám niekto z nich bude ochotný pomôcť.  Väčšina ľudí nevie, čo všetko úloha opatrovateľa so sebou prináša. Je preto pravdepodobné, že vaša rodina a priatelia budú chcieť počuť o vašich skúsenostiach. Čím viac sa dozvedia o vašej dobrej práci, tým pravdepodobnejšie bude, že vám poskytnú podporu a prídu s praktickými návrhmi. 
 
Nie je nič zlé na tom, ak otvorene poviete, čo potrebujete, a požiadate o podporu. Ak vám niekto ponúkne pomoc, nehanbite sa ju prijať.
 
Pár užitočných tipov o tom, ako sa podeliť o svoje úlohy opatrovateľa, nájdete v časti Zdieľanie starostlivosti.
Príprava domácnosti, ak sa staráte o imobilného pacienta
Osoba, o ktorú sa staráte, už možno nestojí pevne na svojich nohách alebo je pripútaná na lôžko. V oboch prípadoch budete potrebovať zabezpečiť jej domácnosť tak, aby sa mohla bezpečne pohybovať. Alebo zaistiť bezpečný pohyb pre vás pri starostlivosti o milovanú osobu. A zároveň ak si chcete uľahčiť život opatrovateľa, mali by ste prispôsobiť prostredie, v ktorom sa budete pohybovať tak, aby bolo čo najefektívnejšie upravené.
 
Získajte tipy na prípravu domácnosti v časti Bezpečnosť v domácom prostredí.
Usporiadajte dôležité informácie
Keď sa o niekoho staráte, je dobré mať všetko usporiadané. Dodá vám to pocit sebaistoty a pripravenosti do budúcnosti. Uložte si dôležité kontaktné informácie a dokumenty na jednom mieste, kde ich rýchlo nájdete. Môžete vytvoriť zoznam kontaktných informácií lekárov, právnikov a miestnych lekárnikov. 
 
Má vaša milovaná osoba slabú pamäť? Ak je to tak, zapíšte si všetky heslá (a bezpečne ich uložte). A zaznačte si aj kontaktné informácie jej priateľov a členov rodiny.
Vyhľadajte podporu u profesionálov

Ste človek, nie robot. A aj keď máte veľa energie, je len málo vecí, ktoré dokážete zvládnuť úplne sami.  

Ak chcete milovanej osobe poskytnúť tú najlepšiu starostlivosť, dovoľte iným, aby vám to uľahčili. Nájdite ľudí, ktorí preberú vaše povinnosti, keď budete unavení. Môžu vám pomôcť s nákupom potravín, s prácami v domácnosti, napríklad s upratovaním, alebo pri odvoze k lekárovi.

Samozrejme, podeliť sa o úlohy pri poskytovaní starostlivosti s rodinou a priateľmi je fajn. Ale ak sa dá, zabezpečte si aj podporu profesionálov. Zvážte, napríklad, najať:

  • sestričku, ktorá vám pomôže v domácej starostlivosti;
  • firmu na dovoz stravy domov;
  • spoločníka, ktorý vám pomôže s vašimi úlohami.

Ak to nie je možné, pokúste sa získať podporu zo strany miestneho sociálneho úradu

Zostaňte v kontakte s komunitami opatrovateľov alebo podpornými skupinami – a so zdravotníckymi zariadeniami alebo organizáciami. Zvyčajne vám všetky dokážu poskytnúť pomoc, ktorú potrebujete.