Moja milovaná osoba potrebuje pomoc na diaľku

Možno žijete ďaleko od milovanej osoby, ktorá potrebuje pomoc – napríklad rodič v seniorskom veku. A chceli by ste vedieť, ako jej môžete pomôcť. Mnoho opatrovateľov je v tejto situácii. Vďaka nim sme zistili, že jej môžete pomôcť dokonca aj z veľkej vzdialenosti. Môžete:
 
  • poskytnúť milovanej osobe emocionálnu podporu prostredníctvom vzájomného kontaktu
  • koordinovať služby pre ňu (napr. zariadiť miestnych opatrovateľov, upratovaciu službu, ktorí ju budú navštevovať, skontrolovať ich kontaktovaním v dohodnutý čas, uistiť sa, že nevznikli žiadne problémy)
  • spravovať jej zdravotné a lekárske záznamy a pricestovať, aby ste sa spolu zúčastnili na návštevách lekára
  • zistiť, kedy by si priala mať spoločnosť, a zaistiť návštevu rodinného príslušníka alebo priateľa v dohodnutý čas
Poskytovanie starostlivosti na diaľku môže predstavovať veľkú výzvu. Ale existujú spôsoby, ako to môže fungovať. Nižšie nájdete zopár návrhov, ako môžete pomáhať milovanej osobe z diaľky:

Urobte si plán

Dobrý začiatok je zistiť si všetko o situácii a potenciálnych problémoch, ktorým milovaná osoba čelí, ako aj o úrovni pomoci, ktorú bude potrebovať. Pokúste sa nájsť miestne zdroje a možnosti, ktoré môžete angažovať z diaľky. Urobte si poznámky o zdravotnom stave milovanej osoby a o všetkých právnych a finančných záležitostiach. 
 
Zahrňte tam aj kontaktné telefónne čísla, čísla účtov a ostatné dôležité informácie. Získajte čo najviac informácií o jej zdravotnom stave a o všetkých liečebných postupoch, ktoré môžu byť potrebné.

Hygiena a inkontinenčné produkty

Ak žije sama, vaša milovaná osoba sa môže väčšinu času postarať sama o seba. Aj napriek tomu jej môžete pomôcť s výberom správnej inkontinenčnej ochrany. TENA jednorazové pri inkontinencii sú navrhnuté tak, aby vyzerali ako bežná – ľahko natiahnuteľné a bez potreby pomoci. Pozrite sa, ako ľahko sa TENA inkontinenčné nohavičky používajú – pozrite si video.
 
Každá situácia osoby s inkontinenciou je jedinečná. Preto si pozrite TENA vyhľadávač produktov, kde nájdete produkt s tou správnou úrovňou absorpcie pre svoju milovanú osobu. 
 
Pomôžte jej s objednávaním zásob konkrétneho produktu, ktorý potrebuje, a jeho doručením na jej adresu. Objednajte online.

Vytvorte si miestnu sieť kontaktov, ktoré môžete využiť

Ak ste od osoby, ktorej sa pokúšate pomôcť, ďaleko, môžete zorganizovať pravidelné návštevy susedov, priateľov a rodiny. Oni vás potom môžu informovať o tom, ako sa vaša milovaná osoba má. Môžete im navrhnúť, aby najali profesionálneho opatrovateľa, ktorí sa bude o milovanú osobu starať a robiť jej spoločnosť. Na čomkoľvek sa dohodnete, dôležité je, aby mali kontakt v núdzi na miestnu osobu v prípade núdze. 

Pravidelne kontrolujte & zostaňte v kontakte

Samozrejme, kedykoľvek sa vám dá, navštívte milovanú osobu osobne. Potom môžete identifikovať jej fyzické, emočné a finančné potreby z prvej ruky. Ak sa vám nepodarí navštíviť milovanú osobu osobne, pomôžu vám smartfóny, tablety a internet, aby ste ostali v kontakte. 
Skype, WhatsApp, Viber, Facebook Messenger a Apple FaceTime sú vynikajúce spôsoby, ako zostať v kontakte. 
 
Ak má vaša milovaná osoba mobilný telefón, uistite sa, že vie, ako ho používať. A má v ňom uložené dôležité čísla. Niektorí operátori ponúkajú výučbový materiál zdarma – online alebo priamo v predajni, a nízke paušálne programy pre seniorov, ktorí využívajú telefón len v prípade núdze. 
 
Oplatí sa pozrieť si nastavenia v telefóne, ktoré môžu byť pre osobu v seniorskom veku užitočné, ako je napríklad hlasové ovládanie telefónu, väčšie tlačidlá a kompatibilita s načúvacími zariadeniami. 

Pripravte sa na prípady núdze.

Pokúste sa myslieť dopredu a opýtajte sa sami seba, čo by ste robili, keby sa milovaná osoba ocitla v núdzi. Vytvorte si zoznam miestnych kontaktov, ktorí budú hneď poruke. Aj vy musíte byť pripravení, s ušetrenými peniazmi, na cestu k milovanej osobe domov – a to kedykoľvek.
 
Môžete milovanej osobe kúpiť náramok pre prípad nebezpečenstva – ak bude súhlasiť. Tieto zariadenia sa aktivujú dotykom, čím upozornia vás alebo miestneho opatrovateľa v prípade núdze. 

Zabezpečte si profesionálnu pomoc

Profesionálny opatrovateľ vám môže skutočne pomôcť tým, že poskytne milovanej osobe jedlo, osobnú starostlivosť aj ostatné služby. Manažér geriatrickej starostlivosti a sociálny pracovník sa tiež môžu postarať o vašu milovanú osobu. 
 
Pomoc pri hľadaní miestnych zdrojov nájdete v našej časti Odkaz na podporné organizácie a Sociálne služby.