Často kladené otázky

Ako pracuje močový mechúr

Pri každom jedle a nápoji telo absorbuje tekutiny. Úlohou obličiek je prefiltrovať odpadové látky z týchto tekutín a vytvoriť moč. Z obličiek neustále steká slabý prúd do močového mechúra, ktorý sa pomaly napĺňa. Keď je močový mechúr plný, do mozgu sa vyšle signál, naznačujúci potrebu použitia toalety. Keď ste na toalete alebo pri pisoári, mozog prikáže hlavnému svalstvu močového mechúra stlačiť a stiahnuť ho. V rovnakom čase prikáže podpornému svalstvu (alebo svalstvu panvového dna), ktoré obklopuje močovú rúru (vývod z močového mechúra), aby sa uvoľnilo a umožnilo tak močenie.

Ako často močí väčšina ľudí?
To záleží od mnohých faktorov, ako je váš vek, strava, všeobecná fyzická kondícia a aj to, či momentálne užívate nejaké lieky. Hrubý priemer je štyri až osemkrát za deň, s občasnou potrebou v noci.
Ak bude osoba, o ktorú sa starám, piť menej tekutín, zlepší sa to?

Nie. Znížený príjem tekutín len skoncentruje moč, čo môže spôsobiť podráždenie močového mechúra. A potom bude mať potrebu močiť oveľa častejšie. Mali by ste zabezpečiť, aby sa pokúsila piť svoje zvyčajné množstvo tekutín alebo piť vždy, keď pocíti smäd. Ale ani nadmerný príjem tekutín nie je dobrý. Je to nezdravé a môže spôsobiť rôzne ochorenia.

Čo mám robiť, ak odmieta spolupracovať?

Ak vaša milovaná osoba odmieta spolupracovať, je možné, že sa len snaží asertívne presadiť a získať tak o niečo viac kontroly v tejto nekontrolovateľnej situácii. Je to pomerne bežný jav. Čo robiť? Vypočujte si jej sťažnosti a pripomienky pokojne a starostlivo. Potom sa porozprávajte a vysvetlite svoj postoj. Pokúste sa nájsť nový prístup a riešenia, ktoré sú vhodné pre vás oboch. Ak daná osoba odmieta dobré riešenie, neváhajte kontaktovať odbornú pomoc alebo iných opatrovateľov, ktorí vám pomôžu.

Môže mi niekto pomôcť s finančnými záležitosťami pri starostlivosti o osobu s inkontinenciou?

Áno, môže. Poskytovatelia finančnej podpory posudzujú každý prípad individuálne. Vyhodnotia vašu situáciu a zvážia všetky ostatné zdravotné problémy vašej milovanej osoby. Toto sú najbežnejšie zdroje finančnej podpory:

Aké typy inkontinenčných produktov by som mal/a použiť?
To závisí od fyzického a mentálneho stavu osoby, o ktorú sa staráte. Správny produkt môže rozhodnúť o jej pohodlí alebo nepohodlí a znížiť počet potrebných výmen. Máme bohatú ponuku produktov navrhnutých pre rôzne typy inkontinenčnej starostlivosti. Nájsť ten vhodný produkt pre potreby vašej milovanej osoby môžete vďaka Vyhľadávaču produktov.
Ako mám likvidovať TENA produkty?
Vyhoďte, prosím, TENA produkty do odpadkového koša. Nie sú vhodné na spláchnutie do toalety. Aby bola výmena aj likvidácia pre vás pohodlnejšia, umiestnite krytý odpadkový kôš do kúpeľne alebo spálne.
Kde môžem kúpiť pomôcky na únik moču TENA?
Absorpčné pomôcky TENA sú po splnení určitých podmienok hradené na poukaz z verejného zdravotného poistenia. Informujte sa u svojho lekára. Všetky naše produkty si tiež môžete kúpiť v lekárňach, výdajniach zdravotníckych potrieb alebo jednoducho v e-shopoch.
Kde je ten najlepší zdroj informácií a pomoci pri starostlivosti o milovanú osobu s inkontinenciou?
Dobrý začiatok je práve táto stránka TENA. Pozrite si ju. Zozbierali sme množstvo informácií od zdravotníckych pracovníkov a ostatných opatrovateľov, ktorí sa starajú o príbuzného alebo priateľa v domácom prostredí.
Kde ešte môžem nájsť poradenstvo o inkontinencií?
Ďalšiu pomoc získate, keď zavoláte na: 
  • TENA infolinku 0800 111 000
Vždy odporúčame, aby ste informovali svojho lekára, že u vašej milovanej osoby sa prejavujú ťažkosti s močovým mechúrom.