Opatrovateľstvo

Ak sa staráte o blízku osobu, niekedy máte pocit, že ste na všetko sami. Nezabúdajte, že existuje veľká skupina opatrovateľov. Sú to ľudia, ktorí prešli alebo prechádzajú rovnakými problémami, s ktorými sa teraz stretávate vy.
 
Môžete sa poučiť od týchto opatrovateľov, keď sa na veci pozriete z ich pohľadu. Pravdou je, že každá situácia pri opatrovaní je iná. Ale keď sa zoznámite so stovkami odlišných príbehov, ako sme sa zoznámili aj my, zistíte, že je v nich určitá podobnosť. My v TENA vás chceme podporovať na vašej ceste stať sa lepším, sebaistejším a šťastnejším opatrovateľom. Vďaka dlhoročným skúsenostiam s otázkami inkontinencie a starostlivosti o pokožku vám chceme poskytnúť poradenstvo vo všetkých oblastiach poskytovania starostlivosti.

Ošetrovateľská starostlivosť

Opatrovanie alebo ošetrovanie blízkeho má veľa spoločného s materskou dovolenkou. V žiadnom prípade však nejde o dovolenku a skôr má bližšie k 24-hodinovej nonstop službe v nemocnici. Ako opatrovateľ pracujete so živým človekom, ktorý má svoje potreby, emócie a vy musíte byť k nemu veľmi empatickí. Ak sa stretávate s opatrovaním alebo ošetrovaním blízkej osoby prvý raz v živote, určite vám príde vhod množstvo tipov ohľadne prvých krokov, ktoré by mal človek urobiť a zvážiť pri záujme o povolanie opatrovateľky či opatrovateľa.

Čo robí opatrovateľ/ka?

Práca opatrovateľa alebo opatrovateľky pozostáva z veľkého množstva úloh, ktoré sú individuálne podľa zdravotného stavu každej konkrétnej opatrovanej osoby. Kým pre jedného opatrovateľa môže byť hlavnou náplňou počas dňa varenie, upratovanie, nákupy a robenie spoločnosti opatrovanej osobe, druhý musí byť v pohotovosti takmer 24 hodín a asistovať opatrovanej osobe pri každom úkone od kŕmenia cez vykonávanie potrieb až po sprchovanie a ďalšie procesy spojené s hygienou. Imobilní pacienti potrebujú starostlivosť naozaj non-stop.

Náplň práce opatrovateľa počas dňa môže okrem vyššie spomenutých činností pozostávať aj z prideľovania liekov, sprevádzania opatrovaného na lekárske vyšetrenia a zákroky, ale aj nahrádzanie jeho prítomnosti pri úradných záležitostiach na základe splnomocnenia. Počas noci si opatrovateľ pri imobilnom pacientovi tiež nemusí oddýchnuť – najmä pri ťažších diagnózach je často potrebný pravidelný monitoring stavu pacienta a včasné zachytenie príznakov, ktoré by mohli skomplikovať liečebný proces.

Príspevok pre opatrovateľov

Opatrovatelia majú nárok aj na takzvaný opatrovateľský príspevok. Výška opatrovateľského príspevku na opatrovanie seniorov alebo ťažko chorých pacientov sa každý rok mení. Okrem opatrovateľského príspevku môžete získať aj nárok na takzvané ošetrovné, čo je príspevok určený na krátkodobé ošetrovanie blízkeho človeka, napríklad pri zotavovaní sa po operácii.