Žena vyberá bielizeň z práčky a podáva ju svojej mame.

Sprievodca v oblasti hygieny pre opatrovateľov

Jednou z najťažších úloh pri poskytovaní starostlivosti je osobná hygiena. Pomoc vášmu blízkemu pri úkonoch bežnej hygieny je nevyhnutná na udržanie jeho zdravia.

Jednou z najťažších úloh pri poskytovaní starostlivosti je osobná hygiena. Pomoc vášmu blízkemu pri úkonoch bežnej hygieny je nevyhnutná na udržanie jeho zdravia.

Skoro 2 z 5 ľudí hovoria, že nevedia, kde nájsť podporu a poradenstvo, ak by sa stali rodinnými opatrovateľmi.1 Táto užitočná príručka bola vytvorená aj na základe tohto faktu a jej cieľom je pomôcť rodinným opatrovateľom osvojiť si základy poskytovania osobnej starostlivosti a hygieny s istotou.

Čo je osobná hygiena?

Osobná hygiena je jeden z aspektov poskytovania starostlivosti, do ktorého patrí všetko osobnej povahy. Môžu to byť každodenné úlohy, ktorými zaistíte hygienu, ako je kúpanie alebo sprchovanie, natieranie krémov a telového mlieka, či úprava vlasov a holenie.

Kľúčovou úlohou v starostlivosti je pomoc pri návšteve toalety. Sem patrí:

 • pomoc blízkemu pri príchode na toaletu, keď ju potrebuje navštíviť,
 • pomoc pri použití suchej toalety alebo podložnej toaletnej misy,
 • výmena inkontinenčných vložiek,
 • umývanie intímnej oblasti,
 • udržiavanie zdravia pokožky použitím bariérových krémov alebo zmäkčovadiel.

Je dôležité vedieť, čo má váš blízky rád a čo nie, lebo tým si vytvoríte pocit vzájomnej dôvery. Pri pomoci v ktorejkoľvek fáze návštevy toalety sa snažte byť pokojní a diskrétni, aby si váš blízky zachoval dôstojnosť a sebaúctu.

Vytvorenie plánu poskytovania hygienickej starostlivosti

Pri tvorbe plánu poskytovania hygienickej starostlivosti vášmu blízkemu musíte zobrať do úvahy rôzne úlohy, medzi ktoré patrí návšteva toalety, sprchovanie, čistenie zubov a zubných náhrad, starostlivosť o vlasy, holenie a starostlivosť o nechty.

Mnoho ľudí si chce pri osobnej starostlivosti a hygiene zachovať nezávislosť čo najdlhšie. Niektorým stačí len pripomenúť, ale niektorí potrebujú pomoc pri niektorých úkonoch. A niektorí potrebujú pomoc v plnom rozmere. Pokúste sa zistiť, čo váš blízky uprednostňuje a prispôsobte plán poskytovania hygienickej starostlivosti jeho špecifickým potrebám, zvykom, schopnostiam a želaniam. Nasledujúce otázky vám môžu pri tom pomôcť:

 • Ako často sa váš blízky chce sprchovať alebo kúpať?
 • Ako často si chce umývať vlasy?
 • Radšej sa umýva večer alebo ráno?
 • Aké produkty preferuje?
 • Má nejaké alergie na produkty?

Spísanie zoznamu úloh zameraných na osobnú hygienu, na to, ako často sú potrebné a aké produkty použiť vám môže pomôcť nájsť si svoj vlastný systém.

Chloe, opatrovateľka jej sestry Phoebe

Cecília

„Viem, ako ju utešiť. Iní ľudia to možno nezvládnu, ale ja viem, že nejakým spôsobom dokážem dosiahnuť, aby sa cítila lepšie.“

Opatrovateľka jej sestry Moniky.

Vytvorenie vzájomnej dôvery

Vzájomná dôvera je nevyhnutná pri poskytovaní pomoci pri osobnej hygiene. Vyskúšajte nasledujúcich šesť tipov na komunikáciu:

 • Udržujte očný kontakt a počúvajte, aké má váš blízky potreby.
 • Vnímajte reč jeho tela.
 • Podporte nezávislosť vždy, keď je to možné.
 • Zachovajte dôstojnosť a vždy chráňte jeho súkromie.
 • Nasledujte ho.
 • Presne mu oznámte, čo idete urobiť.
 • Buďte vždy pokojní a trpezliví.

Tipy, ako pomôcť niekomu ísť na toaletu

Tu nájdete niekoľko tipov, ktoré vám uľahčia pomoc niekomu ísť na toaletu.

 • Predklon s nohami pevne umiestnenými na zemi môže vášmu blízkemu pomôcť dôkladne vyprázdniť močový mechúr aj črevo.
 • Neponáhľajte sa. Starší ľudia potrebujú viac času, aby si dôkladne vyprázdnili močový mechúr.
 • Pravidelné rutiny pomôžu, ale mali by ste byť flexibilní a poskytnúť pomoc vždy, keď je potrebná.
 • Dodržiavajte naplánované návštevy toalety (ak návštevu vynecháte, riskujete nehodu).
 • Použite mäkký kruhový vankúš pre pohodlie na toalete.
 • Udržujte čistotu v kúpeľni, vždy odstráňte akýkoľvek neporiadok a umiestnite hygienické potreby v dosahu.
 • Uistite sa, že oblečenie vášho blízkeho je pohodlné a ľahko sa oblieka a vyzlieka. Používanie nohavičiek TENA Pants môže pomôcť pri zachovaní nezávislosti vášho blízkeho.
Záber zblízka na absorpčnú pomôcku na páse staršej osoby.

Pomoc pri výmene inkontinenčnej pomôcky

Ak je potrebná vaša pomoc pri výmene inkontinenčnej pomôcky, urobte to jemne a s rešpektom. Ak budete vedieť, ako správne vymeniť milovanej osobe inkontinenčnú pomôcku, urýchlite a zjednodušíte celý proces. Vyberte pomôcku správnej veľkosti, typu a úrovne absorpcie, aby ste sa vyhli pretečeniu.

Môžete používať rôzne pomôcky počas rôznych časových úsekov dňa a počas rôznych aktivít. Uistite sa, že ste vybrali tú správnu, aby ste zabezpečili to najlepšie pohodlie a bezpečnosť proti úniku. Pri akejkoľvek pomôcke sa môžete obrátiť na podrobné pokyny TENA vrátane video návodov a sprievodcov, v ktorých nájdete odporúčania, ako vymeniť pomôcku pohodlným spôsobom.

Ruky vytláčajúce krém na pokožku z tuby.

Pomoc pri hygiene po nechcenom úniku moču alebo stolice

Ak sa také niečo prihodí vášmu blízkemu, uistite ho, že sa to môže stať komukoľvek a nemusí sa preto cítiť nepríjemne. Vyzlečte mu inkontinenčnú pomôcku, umyte pokožku šetrným čistiacim prostriedkom a pred oblečením novej pomôcky pokožku dôkladne osušte. Na dôkladnú ochranu citlivej, krehkej pokožky používajte pri každodennej výmene pomôcok TENA Barrier Cream. Pomáha predchádzať kožným problémom, ako sú vyrážky, pocit sucha a infekcie. Zároveň zvýši pocit pohodlia vášho blízkeho.

Ak pôjdete spolu mimo domu, nezabudnite so sebou zobrať utierky, náhradnú spodnú bielizeň a všetky inkontinenčné pomôcky, ktoré by ste mohli potrebovať.

Opatrovateľ pomáha staršej osobe očistiť si nohy v sprche.

Pomoc pri sprchovaní a kúpaní

Ak osoba, o ktorú sa staráte, potrebuje vašu pomoc pri sprchovaní či kúpaní, začnite s tým, že vyberiete ten správny produkt, vhodný na jej pokožku. Skontrolujte na dolnej časti tela, či je teplota vody príjemná ešte predtým, ako začnete s umývaním hornej časti tela. Ak má vaša blízka osoba veľmi obmedzenú mobilitu, bude lepšie umyť ju priamo v posteli. Používajte produkty bez oplachovania, ako sú vlhčené rukavice na umývanie TENA alebo vlhčené utierky TENA, ktoré sa ľahko používajú a zanechajú pokožku hydratovanú a chránenú.

Ak je potrebné umytie vlasov priamo v posteli, použite čiapku so šampónom na umývanie vlasov TENA. Umyjete vlasy ľahko a pohodlne bez potreby použitia vody. Pred použitím ju zahrejte a pred zložením čiapky jemne premasírujte pokožku hlavy.

Usmievajúca sa žena pomáha svojej sestre v tínedžerskom veku umyť si zuby.

Pomoc pri orálnej hygiene

Orálna hygiena vrátane čistenia zubov a používania zubnej nite alebo medzizubnej kefky je veľmi dôležitá, ak chcete predísť problémom v ústnej dutine. Najľahší spôsob podpory pri orálnej hygiene je posadiť si blízkeho do stoličky a postaviť sa za neho a zároveň mu podoprieť hlavu. Keď sa dostanete do pohodlnej pozície, môžete začať čistiť zuby. Pravidelne kontrolujte stav ďasien, aby vám neunikli farebné zmeny, opuchy alebo krvácanie (pri akomkoľvek probléme je potrebné ho riešiť).

Žena natiera krém na vrchnú časť tela svojho manžela, ktorý sedí na invalidnom vozíku.

Ako ochrániť pokožku blízkej osoby

Všetci potrebujeme, aby bola naša pokožka zdravá – závisí od toho naše šťastie aj pohodlie. Ako starneme, starne aj naša pokožka a stráca podkožný tuk. Je krehkejšia, suchšia a zvyšuje sa riziko jej poranenia. Ak chcete zachovať pokožku jemnú a hladkú, používajte hydratačné prostriedky každý deň. Pravidelné používanie ošetrujúceho krému, ako je TENA ProSkin Body Lotion dokáže so suchou, citlivou alebo svrbiacou pokožkou urobiť zázraky.

Pri pokožke v intímnych oblastiach je dôležité dodržiavať správne hygienické návyky pri toalete a starostlivosť o pokožku, aby zostala zdravá. Ak je oblasť genitálií vystavená stolici, je dôležité stolicu čo najskôr odstrániť, aby pokožka v intímnej oblasti zostala zdravá. Pravidelné návštevy toalety pomáhajú pri udržiavaní zdravých čriev a močového mechúra.

Používanie šetrného čistiaceho prostriedku na každodenné čistenie pokožky, používanie inkontinenčnej pomôcky so správnou úrovňou absorpcie, zabránenie vzniku trhlín a odrenín v intímnej oblasti a používanie beriérového krému na ochranu pokožky v genitálnej a perineálnej oblasti môže zabrániť vzniku problémov v týchto citlivých častiach tela.

TENA-CGR-No-Love-Like-It-HygieneGuideForCarers-Product-Facts-Icon-64x64.png

Umývanie bežným mydlom a vodou môže pokožku vysušiť. Vyskúšajte radšej umývací krém TENA Wash Cream.

TENA Wash Cream
TENA-CGR-No-Love-Like-It-HygieneGuideForCarers-Product-Facts-Icon-64x64.png

Vždy vyberajte tú správnu pomôcku, v správnej veľkosti a absorpcii, ktorá vyhovuje individuálnym potrebám vášho blízkeho.

Zistite, ako vybrať správnu pomôcku
TENA-CGR-No-Love-Like-It-HygieneGuideForCarers-Product-Facts-Icon-64x64.png

Pri praní bielizne používajte jemné pracie prostriedky, ktoré budú šetrné k pokožke vášho blízkeho.

Predchádzanie dermatitíde asociovanej s inkontinenciou (IAD)

IAD sa vyskytne v prípade, že sa pokožka v okolí genitálií a perinea zapáli z dôvodu dlhého kontaktu s močom a stolicou. Prítomnosť moču a stolice spôsobuje zvýšenie pH, čo zvyšuje permeabilitu pokožky a narušuje jej prirodzenú bariéru, čím sa stáva náchylnejšou na infekcie.

Pozrite si sprievodcu a prečítajte si viac informácií o IAD.

Žena sa rozpráva so svojou mamou pri odchode z domu.

Ako dosiahnuť, aby ste obaja zostali zdraví

Dodržiavanie dobrej úrovne osobnej hygieny udrží zdravie vám obom. Mali by ste si vždy umyť ruky predtým aj potom, ako pomôžete blízkej osobe s jedlom, a pomôcť umyť ruky aj jej. Správna hygiena rúk je nevyhnutná aj pri pomoci s bežnou toaletou. Umyte si ruky mydlom predtým, ako pomôžete blízkej osobe ísť na toaletu, aj po výmene inkontinenčnej pomôcky. Pri aktivitách vonku si so sebou zoberte dezinfekčný prostriedok na ruky.

Nákupný zoznam hygienických produktov pre opatrovateľa

Tento praktický zoznam produktov vám pomôže zvládnuť osobnú starostlivosť aj hygienu vášho blízkeho.

Je dobré mať: ochranu tváre pri kúpaní, nafukovacie umývadlo na umývanie hlavy.

Súvisiace články

Stiahnite si aplikáciu ešte dnes

Môžete si stiahnuť aj aplikáciu TENA Family Care App a získať prístup k informáciám dostupným na jednom ľahkom prístupnom mieste.

Literatúra

1. Celosvetový výskum značky TENA o postojoch a povedomí verejnosti týkajúcich sa rodinných opatrovateľov. Júl 2022, Poľsko, Kanada, Francúzsko, Spojené kráľovstvo, USA. V každej krajine bolo opýtaných 1 000 respondentov, žien aj mužov (18+).