Demencia & inkontinencia

Inkontinencia je bežný sprievodný jav demencie

Ak sa u vašej milovanej osoby v seniorskom veku rozvinie demencia, môže sa stať odlišnou osobou, akou bola doteraz. Ale teraz, oveľa viac ako kedykoľvek predtým, bude potrebovať vašu lásku, starostlivosť a pochopenie, najmä ak trpí inkontinenciou.  

Niečo, na čo sa musíte pripraviť, ak má vaša milovaná osoba demenciu: je možné, že nebude vedieť, kedy potrebuje ísť na toaletu. Môže začať mať nehody, pomočovať sa alebo pošpiniť. Inkontinencia je bežným sprievodným javom demencie, a ako si ostatní opatrovatelia už všimli, vyžaduje si veľa trpezlivosti poskytnúť tú najlepšiu starostlivosť.

Zvládanie inkontinencie seniorov

Nižšie a na nasledujúcich stranách sa dozviete informácie o starostlivosti o osobu s demenciou a inkontinenciou. To vám pomôže udržať vašu milovanú osobu čistú a v pohodlí. 
Inkontinenčné produkty a demencia

Osoba postihnutá demenciou nemusí pochopiť, prečo musí nosiť niečo iné ako svoje bežné oblečenie a spodnú bielizeň. V závislosti od ochorenia vašej milovanej osoby bude možno nutné vysvetliť, prečo by ste chceli, aby používal/a inkontinenčné vložky alebo spodnú bielizeň. Aby ste to svojej milovanej osobe uľahčili, pokúste sa z prechodu na inkontinenčné produkty urobiť jej dennú rutinu. Popri používaní inkontinenčných produktov, vám môže pomôcť aj ochrana postelí, stoličiek a ostatných kusov nábytku. Zjednoduší vám to denné čistenie a pomôže zachovať okolie vašej milovanej osoby svieže a čisté. Viac informácií nájdete v našej TENA ponuke inkontinenčných produktov a našom hygienickom príslušenstve.

Ako zjednodušiť prezliekanie? Vyberte vašej milovanej osobe vhodné oblečenie
Keď sa osoba stane inkontinentnou, cíti potrebu prezliecť sa oveľa častejšie. Ak však zároveň trpí demenciou, môže to predstavovať veľkú výzvu a bude potrebovať väčšiu pomoc. Ak si chcete veci zjednodušiť, pre seba aj pre milovanú osobu, uistite sa, že jej oblečenie sa ľahko prezlieka. Oblečenie so zipsom a suchým zipsom sú jednoduchšie na manipuláciu ako gombíky a cvoky. Ak sa vám podarí zjednodušiť proces prezliekania, vaša milovaná osoba sa pravdepodobne bude cítiť menej vystrašená a v rozpakoch. Obzvlášť, ak sa dokáže obliecť a vyzliecť sama, bez pomoci.
Zmena stravovacích návykov pri demencii

Môžete si všimnúť, že zmenou stravovacích návykov sa zlepší aj celkový zdravotný stav vašej milovanej osoby. Ale pozor: môžu sa takým zmenám brániť, obzvlášť, ak si pod vplyvom demencie vytvorili pozitívne alebo negatívne preferencie voči určitému jedlu. Aby ste si boli istí, že ich strava je vyvážená, prediskutujte zmeny s ich lekárom alebo dietetikom. Dostatočná hydratácia vašej milovanej osoby je taktiež veľmi dôležitá. Dozrite na príjem tekutín, aby ste zaistili jeho dôslednosť.

Prispôsobenie domáceho prostredia
Ak chcete zlepšiť pohodlie svojej milovanej osoby, pokúste sa nainštalovať prenosnú toaletu do izby, kde trávi najviac času. Pomôže to najmä pri problémoch so včasným príchodom na toaletu, obzvlášť v noci. 

Budete im však možno musieť vysvetliť, prečo to robíte. Je dôležité rešpektovať pocity vašej milovanej osoby a porozprávať sa o navrhovaných zmenách, keďže by na ne mohli byť citliví.

Lieky na kontrolu močového mechúra

Lekár môže blízkemu predpísať lieky, ktoré dokážu liečiť nutkanie močového mechúra na močenie. Alebo lieky, ktoré zmenia frekvenciu toho, ako často močový mechúr naznačí telu, že prichádza močenie. Tieto lieky vo všeobecnosti znižujú frekvenciu potreby močenia, keď vaša milovaná osoba nie je schopná včas dôjsť na toaletu.

Tieto lieky však môžu mať vedľajšie účinky, ako je zápcha alebo sucho v ústach. Nezabudnite sa informovať o vedľajších účinkoch, aby ste mohli sledovať účinky liekov, ale aj vedľajšie účinky.

Pomoc pri umývaní – hygienu nezanedbajte

Hygiena je dôležitá – hlavne v prípade, ak je vaša milovaná osoba inkontinentná. Pod vplyvom demencie môže vaša milovaná osoba odmietať umývanie, čo si môže vyžadovať ešte väčší podiel vašej pomoci a hlavne trpezlivosti. 

> Užitočné  tipy v oblasti hygieny.