Moja milovaná osoba potrebuje značnú pomoc

Spôsob vašej starostlivosti o milovanú osobu závisí od jej fyzickej kondície a od toho, do akej miery je závislý/á od vašej pomoci.
 
Nie je schopný/á vstať a zdvihnúť vlastnú váhu? Trávi väčšinu času v posteli? Potrebuje, aby ste jej pomohli sa obliecť a umyť? Ak sa niektorý z vyššie spomenutých faktov vzťahuje na vašu milovanú osobu, táto časť je venovaná vám. Tu nájdete užitočné tipy ako sa o ňu lepšie postarať.

Dobrá hygiena

Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môžete pre zdravie a pohodlie milovanej osoby urobiť, je pomôcť jej s osobnou hygienou. Je to veľmi osobná oblasť starostlivosti a niektorí opatrovatelia sa spočiatku cítia nepríjemne. Aj keď to pre vás môže znamenať výzvu, poskytnutie pomoci vám prinesie najlepší pocit naplnenia vo vašej úlohe opatrovateľa. Môže to posilniť puto, ktoré je medzi vami. 
 
> Prečítajte si viac o jednoduchej hygienickej rutine TENA.

Starostlivosť o pokožku u osoby v seniorskom veku

Ako možno viete, keď starneme, naša pokožka starne s nami. Stáva sa pomerne citlivou. Výsledkom je, že osoby v seniorskom veku potrebujú špeciálnu hygienickú rutinu, navrhnutú presne pre ich citlivú pokožku. Obzvlášť dôležité to je v prípade, ak osoba trpí inkontinenciou, keďže moč a stolica dráždia a poškodzujú pokožku. Jemné čistenie a ochrana pomáhajú predchádzať podráždeniu pokožky a infekcii. Je upokojujúca a dodáva milovanej osobe pocit čistoty, pohodlia, sviežosti a zdravia. To jej môže viditeľne zvýšiť sebavedomie. 
 
Pri starostlivosti o pokožku je nutné brať do úvahy tieto tri kroky: čistenie, obnovu a ochranu. Tu vám môže pomôcť TENA ponuka starostlivosti o pokožku. Je prispôsobená citlivej pokožke osôb v seniorskom veku.

Poškodenia pokožky a preležaniny

Ako sme už spomínali, je dôležité chrániť pokožku osôb v seniorskom veku pred močom a stolicou, ktoré môžu byť obzvlášť dráždivé. Skontrolujte stav pokožky milovanej osoby každý deň pri čistení. Ak zbadáte nejaké náznaky poškodenia pokožky, môžete zabrániť ich zhoršeniu. Užitočné tipy o starostlivosti o pokožku osoby s inkontinenciou nájdete v časti Inkontinencia a hygiena.
 
Môže sa stať, že osoba, o ktorú sa staráte, zostane pripútaná na lôžku dlhšiu dobu a nebude schopná meniť pravidelne svoju polohu. Ak sa tak stane, jej pokožka bude vystavená riziku poškodenia a vzniku dekubitov a preležanín. Môžete tomu predísť tak, že budete milovanej osobe často a pravidelne pomáhať meniť polohu. Spolu by ste mohli k tomu pristupovať ako ku každodennému cvičeniu. Môže to byť aj vhodná chvíľa na malú masáž, aby ste jej dodali novú energiu a poskytli úľavu od dlhého ležania v posteli. Požiadajte svojho lekára o viac informácií o tom, ako predchádzať preležaninám.

Inkontinenčné produkty

Trávi osoba, o ktorú sa staráte, väčšinu času v posteli? A trpí inkontinenciou? Ak áno, najlepším riešením je použitie špeciálnych inkontinenčných ochranných pomôcok, a nie bežných nohavičiek či nohavičiek Flex s upínaním – sú to produkty navrhnuté na ochranu pred miernym až závažným únikom moču.
 
TENA vyhľadávač produktov vám pomôže nájsť ten správny inkontinenčný produkt pre milovanú osobu s relevantnou úrovňou absorpcie.
 
Podrobný návod na oblečenie a výmenu našich inkontinenčných produktov nájdete na našej stránke o výmene.

Ako sa bezpečne dostať do a z postele

Osoba, o ktorú sa staráte, môže potrebovať vašu pomoc pri vstávaní z postele. Dvíhanie a premiestňovanie môže vo veľkej miere zaťažiť váš chrbát. Oplatí sa prezrieť si užitočné tipy o bezpečnom dvíhaní v časti Ergonómia.

Premiestňovanie

Ak sa vaša milovaná osoba dokáže pohybovať s vašou podporou, je dobre, keď ju v tom podporujete. Vďaka miernemu pravidelnému cvičeniu zostane jej svalstvo v kondícii a zlepší sa jej nálada. Pred cvičením je však dôležité zaistiť bezpečnosť pri pohybe v domácnosti. Zistite viac v časti Bezpečnosť v domácom prostredí.

Kvalitná strava a príjem tekutín

Vaša milovaná osoba môže mať sklon prijímať menej tekutín, aby sa vyhla častej návšteve toalety. To však môže spôsobiť problémy. Jej moč môže byť koncentrovanejší a zvyšuje sa tak riziko ohrozenia zdravia. Podporte ju, aby pila prirodzene, keď pociťuje smäd. 
 
Čas jedla je ďalší dôležitý moment. Stojí za to si uvedomiť, že jedlo je viac ako len výživa. Je to aj spoločenská príležitosť – niečo, čo môžete robiť spolu s milovanou osobou. Môžete zavolať aj ostatných členov rodiny a priateľov, aby si s vami posedeli, zajedli a zabavili sa. Vaša spoločnosť pomôže milovanej osobe zlepšiť náladu aj zdravie.

Pocit prepojenia s ostatnými

Všetci máme radi chvíľu, keď nás niekto chytí za ruku, pomasíruje chrbát alebo objíme, bez ohľadu na vek. Jednoducho, cítiť spojenie s rodinou a s priateľmi nám dodáva dobrý pocit. A tieto pocity sa stávajú ešte dôležitejšími, keď trávite väčšinu času sami.
 
Skúsení opatrovatelia tvrdia, že aj drobné činnosti a spoločné aktivity dokážu rozjasniť deň osobe, o ktorú sa staráte.
 
Nápady na aktivity, ktoré si môžete užiť spolu s milovanou osobou nájdete v časti Aktivity s milovanou osobou.

Neváhajte požiadať o pomoc

Kedykoľvek sa rozprávame so skúsenými opatrovateľmi, prvá vec, ktorú odporúčajú, je vyhľadať pomoc a podporu ostatných. Môžu to byť členovia rodiny, priatelia, miestne komunity alebo štátne služby. Tu zistíte viac.