Starnutie a naša myseľ

Postupná zábudlivosť s pribúdajúcim vekom

Stáva sa osoba v seniorskom veku, o ktorú sa staráte, zábudlivou – možno dokonca zmätenou a nerozumne sa správajúcou? Našťastie, ak sa vaša milovaná osoba takto správa, existuje mnoho vecí, ktorými jej môžete pomôcť a podporiť ju. 

Celkové mentálne zdravie

Porozumenie celkového mentálneho zdravia osoby, ktorú opatrujete, vám pomôže v starostlivosti. Vaša úloha opatrovateľa nemusí byť taká nekomplikovaná, ako ste si predstavovali. Závisí to od toho, do akej miery si opatrovaná osoba uvedomuje svoj stav. Ak trpí demenciou alebo Alzheimerovou chorobou, je možné, že pri umývaní a výmene inkontinenčných pomôcok budete potrebovať pomoc.

Nižšie sú uvedené tipy, ktoré vám môžu pomôcť pri milovanej osobe, ktorá nie je schopná jasne myslieť alebo sa vyjadrovať.

Rozpoznanie príznakov potreby na toaletu
Osoba, o ktorú sa staráte, môže vykazovať známky, že chce ísť na toaletu. Napríklad sa môže vrtieť, poťahovať si oblečenie alebo vstávať a sadať si. Pozorujte ju podrobne a často. Zoznámte sa s jej správaním, aby ste dokázali rozpoznať, keď potrebuje pomoc.
Vytváranie pravidelných návykov návštevy toalety

Je dôležité, aby ste boli pripravení, keď vaša milovaná osoba potrebuje ísť na toaletu. To je pomôže ostať pokojnou a v pohodlí, a uľahčí vám to vašu úlohu opatrovateľa. Dobrým začiatkom je mať tie správne inkontinenčné produkty. Pomôže aj podpora pri vytváraní pravidelných návykov pri toalete. Rozpoznaním toho, kedy potrebuje ísť na toaletu, mu/jej pomôžete zachovať si sebaúctu.

Plánovanie vopred – majte inkontinenčné pomôcky vždy pri sebe

Mať správne produkty poruke vám uľahčí vašu úlohu opatrovateľa. Ak sa dobre pripravíte, bude pre vás jednoduchšie pomôcť vašej milovanej osobe cítiť sa čisto a pohodlne. Mať pripravený balíček s inkontinenčnými produktmi, utierkami, uzatvárateľnými vreckami a oblečením na výmenu vám umožní pomôcť vašej milovanej osobe, keď je to potrebné. Ak plánujete zobrať svoju milovanú osobu na jednodňový výlet, nezabudnite naplánovať použitie toalety alebo miesta, kde budete schopní ju očistiť a vymeniť inkontinenčné produkty.

Poskytnutie asistencie v každom štádiu inkontinencie

Ak má vaša milovaná osoba pokročilejšie štádium inkontinencie, môžete jej pomôcť pri potrebe použiť toaletu. Dodajte jej odvahu ísť do kúpeľne s vašou podporou. Poskytnite asistenciu a nájdite ten správny čas na toaletu, keď je potrebná. Ak nájdete ten správny čas, držte sa plánu, dodržujte ho a na toaletu choďte každý deň v tom istom čase.

To vám môže pomôcť vytvoriť pravidelné návyky a potenciálne znížiť výskyt inkontinencie.