Zdravie pokožky

Zdravie pokožky osoby u seniorov

Môžete milovanej osobe pomôcť, aby jej pokožka ostala zdravá a vystavená menšiemu riziku poškodenia. Možno už ste našli rutinnú dennú starostlivosť o pokožku, ktorá vyhovuje jej stavu a citlivosti pokožky. V každom prípade môže byť pre vás užitočné získať viac informácií o starostlivosti o jej/jeho citlivú pokožku.

Ako sa pokožka mení

Už ste si možno všimli, ako sa pokožka milovanej osoby rokmi zmenila. Starnutím naša pokožka prirodzene stráca tuk a už nie je tak hladká, ako bola. Stáva sa tenšou a slabšou. Zahojenie škrabancov, porezaní či opuchov trvá dlhšie. 
 

Faktory, ktoré poškodzujú pokožku:

  • zdravotný stav
  • fajčenie 
  • suchý vzduch
  • nedostatočný príjem tekutín
  • stres
  • roky opaľovania
  • zmeny na pokožke môžu byť vyvolané aj nedostatočnou výživou
A zároveň so starnutím produkuje pokožka menšie množstvo prírodného ochranného mazu. To spôsobuje vrásky, suchosť a starecké škvrny. 
 
Všetky spomínané faktory vystavujú pokožku osoby v seniorskom veku riziku poškodenia. A to je dôvod, prečo je nutné chrániť pokožku milovanej osoby pred inkontinenciou v najväčšej možnej miere. Ak sa o to nepostaráte, moč a/alebo stolica ju zničia. Oblasti, o ktoré sa treba obzvlášť starať, sú v blízkosti bokov, genitálie a oblasť medzi panvou a konečníkom (perineálna pokožka).

Ochrana citlivej pokožky

Existuje bežné ochorenie pokožky u osôb v seniorskom veku s inkontinenciou (dermatitída súvisiaca s inkontinenciou, IAD). Je nazývaná perineálna dermatitída a vyvoláva nepríjemné vyrážky. Objavuje sa vtedy, keď sa pokožka dostane do častého kontaktu s vlhkosťou a chemickými látkami obsiahnutými v moči a v stolici. Výsledkom je, že pokožka je podráždená a narušená. 
 
Dobrá správa je, že milovanú osobu môžete od toho uchrániť. Alebo, ak sa u nej už toto ochorenie prejavilo, zlepšiť jej stav, aby sa cítila a vyzerala lepšie.

Nájdenie správnych produktov na pokožku

Ak sa vaša milovaná osoba pomočuje alebo pošpiňuje, čistite ju jemným čistiacim prostriedkom (nie bežným mydlom, ktoré vysušuje pokožku). Použite aj zvlhčujúce prostriedky a bariérový krém či ochranný krém na pokožku. TENA umývací krém obsahuje všetky tri a má špeciálne zloženie pre pokožku osôb v seniorskom veku s inkontinenciou

Pozrite si TENA ponuku starostlivosti o pokožku bez oplachovania.

Ak sa vaša milovaná osoba pomočuje alebo pošpiňuje, čistite ju jemným čistiacim prostriedkom (nie bežným mydlom, ktoré vysušuje pokožku). Použite aj zvlhčujúce prostriedky a bariérový krém či ochranný krém na pokožku. 

Široká škála rôznych dostupných produktov vás môže ľahko zmiasť. Napríklad vám nemusí byť jasný rozdiel medzi zvlhčujúcim krémom a bariérovým krémom. Navštívte našu stránku venovanú starostlivosti o pokožku, aby ste lepšie pochopili výhody použitia rôznych produktov. Potom môžete nájsť ten správny produkt pre špeciálne potreby vašej milovanej osoby.

Ďalšie praktické tipy

Ďalšie tipy, ako pomôcť udržať intímnu (perineálnu) oblasť pokožky milovanej osoby zdravú získate stiahnutím postupu ako správne postupovať pri hygiene.