Moja milovaná osoba potrebuje len menšiu pomoc

Čo všetko musíte urobiť pri starostlivosti o milovanú osobu, aby ste jej poskytli tú správnu úroveň starostlivosti, závisí od jej fyzickej kondície.
 
Ak sa dokáže pohybovať, zvládnuť svoju dennú rutinu viac-menej bez pomoci alebo s menšou pomocou, táto časť je určená vám. Tu získate užitočné tipy, ako poskytnúť milovanej osoby tú najlepšiu starostlivosť.

Podpora správnej hygieny

Osobná hygiena je dôležitou súčasťou každodennej rutiny. Možno sa vaša milovaná osoba dokáže postarať sama o seba a umyť sa bez vašej pomoci. Alebo len s menšou pomocou od vás. Ak je to tak, je to fajn. Podporte ju v tom, aby sa aj naďalej umývala samostatne, a to čo najdlhšie. Občas ju môžete skontrolovať, aby ste zistili, či nepotrebuje pomoc.

Pokožka osoby v seniorskom veku potrebuje špeciálnu starostlivosť

Už ste si všimli, že ako starneme my, starne aj naša pokožka. Stáva sa pomerne citlivou. Preto osoby v seniorskom veku potrebujú špeciálnu hygienickú rutinu, navrhnutú presne pre ich citlivú pokožku. Obzvlášť dôležité to je v prípade, ak osoba trpí inkontinenciou, keďže moč a stolica dráždia a poškodzujú pokožku. Jemné čistenie a ochrana pomáhajú predchádzať podráždeniu pokožky a infekcii. Z toho dôvodu je dobré, ak milovaná osoba dodržiava hygienickú rutinu, ktorá je navrhnutá pre jej citlivú pokožku. Dodá jej pocit čistoty, pohodlia, osvieženia a zdravia, čím sa zvýši jej sebaistota. 
 
Existujú tri kroky pri starostlivosti o jej pokožku: čistenie, obnova a ochrana. Produkty, ktoré splnia potreby pre všetky spomínané kroky a sú navrhnuté pre citlivú pokožku osôb v seniorskom veku, nájdete v TENA ponuke starostlivosti o pokožku.

Inkontinenčné produkty

Ak sa milovaná osoba dokáže sama obliecť, pravdepodobne zvládne sama aj inkontinenčnú ochranu. Najpravdepodobnejšie je to v prípade, že používajú produkty jednoduché na použitie, ako sú napríklad jednorazové pri inkontinencii. Inkontinenčné nohavičky TENA Pants sa naťahajú tak ľahko ako bežná . Pomáhajú vašej milovanej osobe zostať nezávislou a zachovať si dôstojnosť. Zároveň poskytujú spoľahlivú ochranu pred pretečením.  
 
TENA vyhľadávač produktov vám pomôže nájsť ten správny inkontinenčný produkt pre vašu milovanú osobu s relevantnou úrovňou absorpcie. 
 
Podrobný návod na obliekanie a výmenu našich inkontinenčných produktov nájdete na našej stránke o výmene inkontinenčných produktov.
 
Podrobnejšie informácie o ponuke TENA produktov nájdete na stránke TENA produkty.

Pomoc pri zaistení bezpečnosti

Vaša milovaná osoba je možno sebestačná a nepotrebuje veľkú mieru pomoci. Ale nesmiete zabudnúť, že kosti osôb v seniorskom veku sú krehké. Aj malá nehoda alebo pád ich môžu zraniť a obmedziť ich sebestačnosť. Ak ich chcete ochrániť pred zranením, zaistite, aby bola ich domácnosť čo najbezpečnejšia a mohli sa voľne pohybovať. Viac sa dozviete v našej časti Bezpečnosť v domácom prostredí.

Pomoc pri strave a prijímaní tekutín

Vaša milovaná osoba môže mať sklon prijímať menej tekutín zo strachu, že čím viac pije, tým častejšie bude potrebovať navštíviť toaletu. Ak to však robí, jej moč sa stáva koncentrovanejší. A to predstavuje zvýšené riziko ohrozenia zdravia. Podporujte ju v príjme normálneho množstva tekutín, teda vždy, keď pocíti smäd. 
 
Zaistite aj príjem kvalitnej, výživnej stravy tým, že budete jesť s ňou. Jedlo je však aj niečo viac ako len príjem výživných látok. Je to aj čas spoločne strávených chvíľ, rozhovorov, rozprávania príbehov a úsmevov. Pozvite ostatných členov rodiny a priateľov, aby sa najedli spolu s vami. Spoločnosť dodá milovanej osobe pocit, že je v centre diania: dôležitý moment v živote, o ktorom podrobnejšie hovoríme nižšie.

Pocit prepojenia s ostatnými

 
Skúsení opatrovatelia tvrdia, že aj malé veci, ktoré robíte spoločne – dokonca aj úplne banálne aktivity – dokážu rozjasniť deň milovanej osobe. Tu nájdete nápady, ktoré vás môžu inšpirovať.

Nájdite ľudí, ktorí vás podporia

Skúsení opatrovatelia odporúčajú, aby ste si našli niekoho, kto vám so starostlivosťou o milovanú osobu pomôže. Môžu to byť členovia rodiny, priatelia, miestne komunity alebo štátne sociálne služby. Tu zistíte viac o tom, ako získať pomoc.