Typy inkontinencie

Bežné typy inkontinencie

O milovanú osobu sa chcete postarať čo najlepšie. A tak môže byť pre vás prínosné vedieť, ktorý konkrétny typ inkontinencie sa u nej prejavuje. S touto informáciou budete schopní poskytnúť tie správne produkty najvhodnejšie pre jej situáciu. A pomôcť jej efektívnejšie zvládnuť tento stav. To znamená, že sa vaša milovaná osoba bude cítiť pohodlne a sebaisto.
 
Nižšie nájdete popis siedmich typov inkontinencie a ich rôznych príčin a príznakov. Niektoré sa objavujú len u žien, niektoré len u mužov. Najbežnejšie typy sú stresová a – u osôb sa môže prejaviť kombinácia oboch. 
Stresová močová inkontinencia (SMI)
Zvyčajne skrátene nazývaná aj stresová je najbežnejším typom inkontinencie u žien. Približne 10% mužskej inkontinencie sa prejavuje týmto druhom. Často je príčinou oslabenie svalstva panvového dna, ktoré podporuje močový mechúr. Keď sa smejete alebo kašlete, zvyšuje sa tlak na močový mechúr. sa nedokáže dostatočne stiahnuť, aby udržalo moč. A preto určité množstvo moču unikne – zvyčajne je to len malé množstvo, ale v niektorých prípadoch to môže byť aj viac.

Ženy –  sa najčastejšie prejavuje u žien počas tehotenstva, po pôrode a po 40. roku života. V spomínaných prípadoch je svalstvo panvového dna náchylné na poškodenie a/alebo oslabenie. U žien sa však tento typ objavuje v akomkoľvek veku. Jedna z troch žien s ním má skúsenosti v určitom okamihu svojho života. Bežne sa s ním stretávajú mladé ženy pri športe. 
Urgentná inkontinencia
Je známa aj ako „nadmerne aktívny močový mechúr“. Stáva sa to, keď sa u vašej milovanej osoby objaví náhla potreba močiť a močový mechúr automaticky vylúči moč, bez toho, aby to bola  schopná zastaviť. Zvyčajne telo vyšle len veľmi nepatrné, ak vôbec nejaké, varovanie. Môže ísť o dosť veľký objem úniku moču. V priemere človek vyprázdňuje svoj močový mechúr štyrikrát až osemkrát za deň. Močí vaša milovaná osoba častejšie? Zobudí sa pravidelne niekoľkokrát za noc, aby išla na toaletu? Môžu to byť príznaky urgentnej inkontinencie. 

Muži – Urgentná je najčastejší typ inkontinencie u mužov. Je to často spôsobené zväčšenou prostatou. 
Ďalšie typy u žien a mužov

 • Niektoré osoby nie sú schopné včas dôjsť na toaletu z dôvodu problémov spôsobených fyzickým alebo mentálnym ochorením. Prejavuje sa u nich tzv. funkčná inkontinencia.   

 • Kombinovaná
  Je to zvyčajne kombinácia stresovej a urgentnej kombinácie, kde je jedna z nich výraznejšia ako tá druhá.

 • Neurologické poruchy močového mechúra
  U niektorých ľudí nie je mozog schopný správne komunikovať s močovým mechúrom. Výsledkom je neschopnosť kontroly močového mechúra alebo jeho úplného vyprázdnenia. môžu byť spôsobené množstvom chorôb. Ak sa domnievate, že u vašej milovanej osoby sa prejavuje tento typ inkontinencie, pokúste sa nerobiť urýchlené závery. Radšej čo najskôr navštívte lekára. Profesionálna diagnóza vám pomôže sa upokojiť.
Ďalšie typy u mužov

 • Dodatočný únik po močení nastáva vtedy, keď sa váš močový mechúr (močová rúra) nevyprázdni úplne a po močení z neho aj naďalej uniká moč. Je to bežné pri oslabenom svalstve panvového dna. 

 • Nadmerná
  Ak sa u niekoho prejavuje neustály alebo občasný tok moču, je to príznak nadmernej inkontinencie. Môže byť spôsobená obštrukciou alebo poškodením nervov. 

Nie ste si istí príznakmi?

Ak nie sú príznaky u vašej milovanej osoby jasné, nemusíte si byť istí, ktorý typ inkontinencie sa u nej prejavuje. Nemajte obavy, môžete to zistiť nasledovne. 
 
Pokúste sa zaznamenávať jej vzorce močenia počas jedného až dvoch týždňov. Budete mať zaznamenané informácie, ktoré môžete prediskutovať s lekárom. Odporúčame vám kontaktovať lekára, ktorý vám poskytne správnu diagnózu a poradenstvo o tom, ako zvládať zdravotný stav milovanej osoby.
 
 
Pri získavaní informácií o inkontinencii sa pravdepodobne stretnete s neznámymi výrazmi. Zistite, čo znamenajú, v našom Slovníku pojmov.