Annin príbeh

Anna sa zmierila so svojou svokrou

„Mária je neoblomná dáma a priznať si túto situáciu nebolo pre ňu ľahké. Ale keď sa to znova stalo, povedala som jej, že jej vieme pomôcť.“
 
„Starostlivosť o moju svokru mi pomohla pochopiť, ako sa cíti osoba, ktorá je závislá od pomoci iných, ktorí jej fyzicky pomáhajú.
 
Keď som čítala o inkontinencii v časopisoch a na internete, zistila som, že približne štvrtina žien v určitej chvíli svojho života trpí inkontinenciou. A veľká väčšina z nich potrebuje denne pomoc, aby to zvládli – to je veľké množstvo ľudí s rovnakým problémom!“
 
Lekár nám potvrdil, že je to veľmi bežný problém. Keď som mu spomenula, že Mária ani nenavštívila lekára, aj keď trpí inkontinenciou, povedal, že menej ako polovica ľudí trpiacich problémami s močovým mechúrom sa odváži o tom hovoriť, a tak toto ochorenie ostáva často neliečené.
 
Mária je neoblomná dáma, a tak priznať si túto situáciu nebolo pre ňu ľahké. Ale keď sa to znova stalo, povedala som jej, že jej vieme pomôcť. Bola skutočne nahnevaná, že som si to všimla, napriek tomu, že som jej neustále opakovala, že sa necítim trápne. Počkala som, kým sa všetko neupokojilo, a až tak som ju zobrala k lekárovi.
 
A vtedy sa všetko zlepšilo. Zaistili sme jej neustály prístup na toaletu a vybrali tie správne so systémom kontroly vzniku zápachu. 
 
Potom, o niekoľko mesiacov začala byť pripútaná na invalidný vozík. Odrazu som sa ocitla v úlohe opatrovateľa – v novej situácii pre nás obe. Zvýšila sa úroveň dôvernosti vyplývajúca s každodennej rutiny pri umývaní a návštevy toalety boli skutočnou výzvou – obzvlášť pre moju svokru. Bolo by to možno lepšie, keby som bola jej dcéra, lebo je to neskutočne citlivá téma. Môj manžel pomáhal, ale zvyčajne využil svoju prácu a pohlavie ako výhovorku, aby sa intímnej hygiene vyhol.
 
S metódou pokusu a omylu sme si s Máriou našli svoju rutinu. Počas dňa sme používali inkontinenčné vložky, ktoré sme boli schopné vymeniť bez toho, aby si musela vyzliecť . Potom sme prešli na inkontinenčné nohavičky počas noci, ktoré sa po stranách roztrhnú, takže ich ráno jednoducho a čisto odstránite.
 
Som rada, že sme si s Máriou našli spôsob, ako prekonať nepríjemnú situáciu. Teraz sa s ňou omnoho ľahšie vychádza.“