10 užitočných tipov ako starať o osoby s demenciou

Starať sa doma o príbuzného, ktorý má problémy s inkontinenciou môže byť náročné. Ak zároveň trpí demenciou, je to výzva. Pri diagnóze demencie sa bežné problémy, ktoré je potrebné riešiť pri pomoci seniorom - pomoc pri návštevách toalety, používanie inkontinenčných pomôcok, monitorovanie zdravia pokožky - dostávajú do úplne novej roviny.

Naše inkontinenčné pomôcky, vložky, nohavičky či produkty na starostlivosť o pokožku pomohli miliónom opatrovateľov efektívne zvládať únik moču ich príbuzných. Naše pomôcky tiež umožnili starším osobám s inkontinenciou žiť pohodlnejšie a dôstojne. Predtým, ako začne váš blízky používať niektorú z inkontinenčných pomôcok, mali by ste sa zamyslieť nad niektorými dôležitými faktmi, ktoré sa týkajú starostlivosti o osobu s inkontinenciou a demenciou. Váš blízky, ktorý trpí týmito problémami je často

  • neschopný slovne vyjadriť, že potrebuje navštíviť toaletu
  • neschopný nájsť, rozpoznať alebo použiť toaletu,
  • odmietajúci pomoc, pretože sa cíti zahanbený. 

Ako opatrujúci, by ste mali pochopiť a rozpoznať tieto situácie. Zároveň by ste mali vedieť, že existuje veľa vecí, ktoré môžete urobiť pre to, aby ste starostlivosť, ktorú venujete vášmu príbuznému ešte viac vylepšili. Zoznam, ktorý sme zostavili nižšie, vám pomôže zvýšiť kvalitu života vášho blízkeho a pomôže vám lepšie sa vysporiadať s úlohou opatrovateľa.

Naše tipy pre lepšiu starostlivosť o ľudí s demenciou

POVZBUDZUJTE

Povzbudzujte osoby, o ktoré sa staráte, aby požiadali o pomoc, zapájajte ich (napríklad ich nechajte, aby vám podržali inkontinenčnú pomôcku alebo balenie od krému) a informujte ich o tom, čo idete robiť (napríklad o tom, že im idete vymeniť inkontinenčnú pomôcku).  Je dôležité získať ich súhlas a musia cítiť, že prispievajú k vlastnej starostlivosti.    

SVETLO

Nechajte dvere na toalete v noci otvorené a svetlo zapnuté.  Zmyslové receptory starších osôb sú vekom oslabené a pomôžete tak predísť ich pádu. Skvelým riešením je svetlo s pohybovým senzorom, ak vám to možnosti dovoľujú.

FAREBNÉ KÓDOVANIE

Farebne označte toaletu, vypínače či sedadlo na toalete. Kontrastné farebné kódovanie je dobrým spôsobom ako nakopnúť pamäť vášho blízkeho, ktorý si tak dokáže uvedomiť, na čo dané predmety slúžia.  

PRAKTICKÉ OBLEČENIE

Pre vášho blízkeho vyberajte také oblečenie, ktoré sa jednoducho oblieka a vyzlieka.

ZVOĽTE VHODNÉ INKONTINENČNÉ PRODUKTY

Ak je váš blízky mobilný a používa inkontinenčné pomôcky, naťahovacie nohavičky TENA Pants sú ideálnym riešením. Veľmi dôležité je však zvoliť správnu veľkosť a absorpciu, aby ste predišli pretečeniu pomôcky. Prehľad všetkých našich pomôcok nájdete v sekcii Produkty. 

AK JE TO MOŽNÉ, NEVYNECHÁVAJTE NÁVŠTEVU TOALETY

Ak je váš blízky mobilný, skúste podporovať jeho kontinenciu tým, že ho budete pobádať v návšteve toalety. V prípade "nehody" sa pocit zahanbenia môže zakoreniť hlboko v mozgu a ovplyniť budúce zmýšľanie.

DODRŽIAVAJTE RUTINU

4-6 návštev toalety počas dňa a jedna počas noci sú úplne normálne pre osoby staršie ako 60 rokov. Samozrejme dôležité je prihliadať na individuálne potreby.

NENAHRÁDZAJTE NÁVŠTEVU TOALETY

Nikdy nepoužívajte inkontinenčné pomôcky ako náhradu toalety.

BUĎTE POZITÍVNY

Chváľte svojho blízkeho a snažte sa udržať si pozitívny prístup.

PODPORUJTE ÚPLNÉ VYPRÁZDNENIE MOČOVÉHO MECHÚRA

Pri návšteve toalety sa uistite, že si váš blízky úplne vyprázdnil močový mechúr. Pár užitočných rád ako na to nájdete nižšie.


Tipy ako úplne a efektívne vyprázdniť močový mechúr

Pre ľudí s inkontinenciou má úplné vyprázdnenie močového mechúra počas návštevy toalety veľa výhod. Efektívne znižuje šance baktérií prosperovať v zostávajúcom moči a spôsobovať močové a kožné infekcie. Z hľadiska starostlivosti to znamená, že váš blízky sa bude cítiť pohodlnejšie a fyzická záťaž, ktorú pre vás starostlivosť predstavuje môže byť znížená. Avšak ak váš blízky trpí demenciou aj inkontinenciou, úplné vyprázdnenie močového mechúra môže predstavovať ešte väčšiu výzvu. Pozrite si našich 5 tipov ako efektívne a úplne vyprázdniť močový mechúr.  

  1. Dajte si načas – dbajte na to, aby ste vášho blízkeho pri návšteve toalety nehnali a nechajte mu dostatok času. Pomôžte mu nájsť dobrú pozíciu na sedenie tak, že nohy budú zaprené o zem, aby sa váš blízky mohol nahnúť mierne dopredu.
  2.  Použite vankúš – v prípade, že má váš blízky riedke a krehké kosti použite mäkký vankúšový krúžok, aby bolo sedadlo pohodlné.
  3.  Ukáže vášmu blízkemu, ako na to – ak má váš blízky demenciu, ľahko sa môže stať, že jednoducho nevie, čo od neho chcete. V tomto prípade je vhodné, aby ste mu jednoducho ukázali ako toaletu použiť.
  4. Použite mobilné aplikácie – aplikácie v mobilnom telefóne, ktoré napodobňujú vodu, môžu vášmu blízkemu pomôcť sa vymočiť. 

Je dôležité porozumieť osobitým  potrebám osoby trpiacej demenciou, každý deň aplikovať naše tipy a pomôcť jej s močením. Dúfame, že tieto informácie vám uľahčia starostlivosť o blízkeho.

Viac informácií o pomôckach TENA, ktoré vám pomôžu uľahčiť váš život nájdete tu.