Nachádzate sa v <country>

Zvoľte lokálnu stránku TENA pre lokálne informácie.

Ochorenia močového mechúra

Ochorenia močového mechúra
This is Overlay text Default Value

Močový mechúr je dutý vak tvorený svalovinou, ktorého hlavnou úlohou je zber moču vytvoreného obličkami. Nutkanie na močenie sa začína zvyčajne prejavovať potom, ako sa v ňom nachádza 150 až 300 ml moču. V dôsledku rôznych chorôb, však močový mechúr nie je schopný plniť svoju funkciu plnohodnotne a nutkanie na močenie prichádza omnoho skôr. Najčastejšie choroby, ktoré môžu postihnúť močový mechúr sú:

Infekcia a zápal močového mechúra

Zápal močového mechúra je najrozšírenejšie ochorenie močového mechúra. Jeho najčastejšou príčinou sú bakteriálne infekcie. Viac o zápale močového mechúra sa dozviete tu.

Polypy močového mechúra

Polypy močového mechúra predstavujú výrastky jeho sliznice, ktoré sú vyklenuté do dutiny mechúra. Ide o nezhubné nádory, ktoré sa môžu vyskytovať aj bez akýchkoľvek príznakov, no niekedy ich môže sprevádzať krv v moči. Príčina ich vzniku nie je známa, no predpokladá sa, že rizikovým faktorom môže byť fajčenie a dlhodobé vystavenie vplyvu rôznych chemických látok. Z polypov väčších rozmerov sa postupne môže vyvinúť rakovina močového mechúra. Jedinou možnosťou ich liečby je odstránenie pomocou cystoskopie.

Rakovina močového mechúra

Nádor močového mechúra predstavuje šiesty najčastejší typ nádoru u mužov a trinásty najčastejší u žien. Jeho výskyt je najrozšírenejší medzi 50. až 70. rokom života. Ako všetky nádory, tak aj nádory močového mechúra, môžeme rozdeliť na zhubné a nezhubné. Nezhubné nádory vyrastajú z výstelky mechúra, ale neprerastajú ďalej do okolitých štruktúr. Zhubné nádory napadajú aj okolitú svalovinu. 

Podobne, ako polypy, aj nádor močového mechúra, môže prebiehať dlho úplne bezpríznakovo. V pokročilom štádiu je sprevádzaný krvou pri močení, častým nutkaním na močenie a bolestivým močením. V neskorej fáze sa pridajú príznaky ako nechutenstvo, chudnutie a anémia. 

Liečba nádoru močového mechúra závisí od jeho veľkosti, typu a postihnutia okolitých štruktúr. Päťročné prežitie sa uvádza až u 75 % pacientov postihnutých týmto ochorením.

Intersticiálna cystitída

Časté zápaly močového mechúra môžu postupne prerásť do chronického syndrómu charakteristického častým nutkaním na močenie sprevádzaným bolesťou v panvovej oblasti. Ochorenie má podobné príznaky ako zápal močového mechúra a často je spočiatku s ním aj zamieňané. Avšak na rozdiel od zápalu mechúra, pri tomto ochorení lekári bakteriálnu ani vírusovú príčinu nenájdu. Vznik ochorenia je spôsobený poškodením vnútornej steny močového mechúra. Ide o zriedkavé ochorenie, s ktorým sa častejšie stretávame u žien. 

Diagnostika prebieha vylučovacou metódou. Najskôr sa vylúčia všetky ostatné ochorenia prejavujúce sa podobnými symptómami a následne sa diagnóza potvrdí prostredníctvom biopsie sliznice močového mechúra. Liečba spočíva v podávaní protizápalových liekov a liekov od bolesti, zvyčajne aj priamo do mechúra.