Fakt alebo mýtus

Opatrovateľstvo: fakt alebo mýtus?

Nie je ľahké byť opatrovateľom. Občas sa môžete cítiť previnilo, vystresovaní a plní obáv. Pomôže vám, ak sa zamyslíte, prečo máte tieto negatívne pocity. Častou príčinou je nedorozumenie – mýty o opatrovateľstve, ktoré sa vám vryli do pamäti. 
 
Ak však pochopíte fakty, mýty stratia svoju moc. Potom budete schopní pristúpiť k opatrovateľstvu v lepšom rozpoložení.
„Dokážem zvládnuť všetko sám/sama“
Môžete si myslieť: „Moji rodičia vychovali tri deti, tak ja musím zvládnuť starostlivosť o jednu osobu.“ Ale starostlivosť o staršiu osobu s chronickým alebo závažným ochorením nie je taká jednoduchá, ako vychovávať deti. Poskytovanie takejto starostlivosti môže byť frustrujúce, unavujúce až nezdolateľné. Je pravda, že výchova detí je náročná, ale zároveň sú vám dopriate aj momenty radosti a viditeľného pokroku. V porovnaní s opatrovateľstvom, kde môže byť starostlivosť o milovanú osobu v seniorskom veku so zdravotnými ťažkosťami oveľa ťažšie.
 
Rada: Nikdy nerobte všetko sám/sama. Nechajte si pomôcť a získajte podporu od ostatných. Porozprávajte sa o tom s priateľmi, členmi rodiny, susedmi, ostatnými opatrovateľmi alebo odborníkmi. Poproste o pomoc a uľahčite si svoju úlohu opatrovateľa.
„Nájsť tých správnych ľudí, ktorí mi zo starostlivosťou o milovanú osobu pomôžu, je ľahké“
Niekedy je to ľahké. Rodina a priatelia vám ponúknu pomoc. Nájdete kvalitných zdravotných pracovníkov – ľudí, ktorým dôverujete – presne vo chvíli, keď ich potrebujete. A viete, že vám pomáhajú poskytovať vašej milovanej osobe tú najlepšiu liečbu a starostlivosť. Ale nie vždy je to také ľahké. Môže sa vám zdať, že zdravotnícky personál, priatelia a rodina nerobia pre vašu milovanú osobu všetko, čo je v ich silách.  
 
Rada: Ak nie ste spokojní so zdravotným personálom alebo inými osobami, ktoré sú spojené s vašou opatrovateľskou úlohou, poobzerajte sa po iných. Môžete poprosiť priateľov alebo skúsenejších opatrovateľov, aby vám niekoho odporučili. Alebo si vyhľadajte vysoko hodnotený zdravotný personál online. Nakoniec, všetko je to o tom, aby ste sa vy aj vaša milovaná osoba cítili pohodlne, aby liečba bola nekomplikovaná a aby ste boli obaja šťastní.
„Každý presne rozumie, ako sa cítim a čo potrebujem“
Je jednoduché myslieť si, že každý okolo vás presne vidí, ako ťažko pracujete, aby ste poskytli starostlivosť milovanej osobe. A tak ste presvedčený/á, že budú vedieť, ako vám pomôcť. Ale to je chyba. Ostatní nie sú súčasťou vášho sveta; nevidia rôzne aspekty vašej práce a života s milovanou osobou. Niekedy proste nerozumejú a nepochopia signály, ktoré vysielate.
 
Rada: Povedzte im, čo najjednoduchšie, ako presne sa cítite a čo potrebujete. Buďte úprimný/á a jasne vysvetlite potreby vašej milovanej osoby. Netrpte len preto, že ostatní majú mylnú predstavu o vašej situácii. 
„Zdravie mojej milovanej osoby sa zhoršuje, nie som dobrým opatrovateľom“
Môžete si myslieť, že keby ste mali viac času na starostlivosť o milovanú osobu; keby ste neboli unavený/á alebo nahnevaný/á; keby ste zohnali lepšie lieky – potom by sa ich zdravie zlepšilo. To ale nemusí byť pravda.
 
Rada: Pokúste sa nebyť na seba takí tvrdí. Ako opatrovateľ robíte všetko najlepšie, ako viete. Ak sa o vašu milovanú osobu stará odborný zdravotný personál a jej zdravie sa aj tak zhoršuje, nie je to vaša vina ani vina lekára. Najlepšie, čo môžete urobiť, je zabezpečiť, aby sa osoba, o ktorú sa staráte, cítila čo najpohodlnejšie a šťastne.  
„V mojom živote sa práve deje príliš veľa na to, aby som mohol/a byť opatrovateľom“
Nikto z nás nikdy nie je pripravený byť opatrovateľom. A keď sa ním staneme, nie sme zvyčajne schopní vzdať sa našich ostatných povinností. Musíme aj naďalej pracovať a vychovávať svoje deti. Musíme sa starať o domácnosť. A to všetko zároveň so starostlivosťou o milovanú osobu v seniorskom veku. Taký je život.
 
Rada: Pokúste sa toľko netrápiť – vďaka plánovaniu dokážete úspešne spojiť vaše povinnosti opatrovateľa so svojím životom. Skúsení opatrovatelia vedia, že najlepšie je zorganizovať si čas. Ak tak urobíte, budete lepšie zvládať svoje úlohy opatrovateľa a vyvážiť ich s ostatnými povinnosťami a záujmami.
 
Ak si nie ste istí, kde začať, kliknite sem a pozrite si tipy, ako si vytvoriť plán.