Žena si doma prezerá obsah v mobilnom telefóne.

Sedem spôsobov ako podporiť opatrovateľa

Po celom svete poskytujú milióny ľudí neplatenú a pravidelnú starostlivosť svojim blízkym, členom rodiny a priateľom. Skoro 2 z 5 ľudí tvrdia, že nevedia, kde získať podporu alebo radu, ak by sa mali stať opatrovateľmi.1

Je dôležité, aby sme si ako spoločnosť uvedomili, akú hodnotnú prácu robia rodinní opatrovatelia, a podporili ich. Tu nájdete sedem zmysluplných spôsobov, ako podporiť opatrovateľa, či už poskytnutím pomoci pri jeho práci, alebo poskytnutím možnosti oddýchnuť si a relaxovať.

Žena pomáha dievčaťu v tínedžerskom veku so špeciálnymi potrebami.

1. Vypočujte si ich problémy.

Mnoho opatrovateľov sa cíti osamelo a izolovane. Mnoho z nich musí zvládať ťažké výzvy a často zažívajú niekoľko protichodných emócií v jeden deň. Je dôležité opatrovateľa skontrolovať vždy, keď je to možné. Ponúknite mu šálku čaju a vypočujte si ho. Je to jednoduchý spôsob podpory. Nechajte ho vyrozprávať sa z vlastných pocitov bez hodnotenia či prerušovania. Je to malé gesto, ale znamená mnoho.

Unavená žena prije kávu za stolom.

2. Poskytnite im oddych od ich opatrovateľských povinností.

Poskytovanie starostlivosti predstavuje mnoho rôznych úloh, od vybavovania po pomoc pri osobnej hygiene. Tieto povinnosti môžu fyzicky, mentálne aj emocionálne náročné. Keďže opatrovatelia musia toho urobiť veľa každý deň, pomôcť im všade, kde sa dá, je veľmi dobrý nápad. Dokonca stačí, ak miesto neho pôjdete na poštu alebo na nákup alebo mu ponúknete odvoz. Určite ocení každú pomoc. Ak môžete, ponúknite opatrovateľovi, že na blízkeho dohliadnete, aby si on mohol užiť trochu voľného času sám pre seba.

Žena sa usmieva na svoju mamu pri kuchynskom ostrovčeku pri spoločnom varení.

3. Urobte pre neho niečo pekné.

Mnoho opatrovateľov nedostáva plat ani odmenu za svoju prácu. Pre mnohých ľudí je návšteva kina alebo reštaurácie bežná vec a nevyžaduje si mnoho plánovania. Ale ako hlavný opatrovateľ zraniteľnej osoby sa zdá opustenie domácnosti čo aj na 30 minút nemysliteľné. Prečo pre ňu nezorganizujete niečo pekné? Objednajte ju na masáž, zorganizujte jednodňový výlet, prekvapte ju darčekom, aby ste jej zlepšili náladu a ocenili jej úžasnú prácu.

Žena vyberá bielizeň z práčky a podáva ju svojej mame.

4. Ponúknite pomoc s vybavovaním vecí.

Po celodennej starostlivosti o blízkeho nemá opatrovateľ čas venovať sa ešte aj samému sebe. Ak je vám blízky niekto, kto sa stará o blízkeho, odoberte mu niečo z jeho zodpovednosti. Opýtajte sa, či mu nemôžete pomôcť s nejakými povinnosťami, aby ste mu uľahčili život. Môžete nakúpiť potraviny či doniesť navarené jedlo. Vždy sa opýtajte vopred, s čím presne potrebuje pomoc.

Muž v stredných rokoch sa usmieva na kameru.

5. Uvedomte si, kedy potrebujú priestor pre seba.

Opatrovatelia čelia výzvam každý deň. Uvoľniť sa po celodennom poskytovaní starostlivosti môže byť pre nich problematické. Nežiadajte od nich nič, čo by pre nich znamenalo ešte viac stresu či tlaku. Ich život je už tak či tak dosť hektický. Opatrovatelia majú zvyčajne veľmi málo času, takže sa pred návštevou uistite, že prichádzate vo vhodnom čase. Ako priateľ či príbuzný opatrovateľa sa pokúste rozpoznať, kedy potrebuje čas pre seba.

Vyčerpaná žena sedí sama v práčovni.

6. Všímajte si známky vyhorenia.

Poskytovanie starostlivosti je veľmi náročné a v niektorých prípadoch to môže byť pre opatrovateľa mentálne veľmi vyčerpávajúce. Ak si všimnete, že bojuje s problémami, pokúste sa mu pomôcť, akokoľvek sa vám dá. Všímajte si akékoľvek viditeľné znaky vyhorenia, ako je napríklad zmena prístupu, problémy so spánkom, nedostatok energie, izolácia, depresia či uzavretosť. Už opýtanie sa, či je v poriadku a či by ste mu vedeli pomôcť, môže znamenať obrovskú pomoc.

Žena si prezerá obsah v mobilnom telefóne.

7. Nasmerujte ich na užitočné zdroje.

Existuje mnoho organizácií, ktoré môžete opatrovateľom odporučiť. Či už je to záskok opatrovateľa pri starostlivosti o blízkeho, finančná pomoc od štátu, alebo online komunity, kde sa môžu spojiť s ľuďmi v podobnej situácii, získajte informácie a poskytnite ich opatrovateľovi vo svojom živote, napríklad o organizáciách a skupinách, ktoré im môžu uľahčiť život. Naša facebooková skupina TENA je perfektné miesto, kde sa opatrovatelia môžu zoznámiť a porozprávať.

Súvisiace články

Literatúra

1) Celosvetový výskum značky TENA o postojoch a povedomí verejnosti týkajúcich sa rodinných opatrovateľov. Júl 2022, Poľsko, Kanada, Francúzsko, Spojené kráľovstvo, USA. V každej krajine bolo opýtaných 1 000 respondentov, žien aj mužov (18+).