Cestovanie s inkontinenciou: Ako sa postarať o svojho blízkeho

Dovolenka znamená relax, oddych a čas strávený s rodinou – cestovanie s blízkym trpiacim inkontinenciou by vám nemalo brániť v tom, aby ste si obaja dovolenku užili. Potrebujete len dôkladnejšiu prípravu a obaja si môžete užívať v pohodlí a bez stresu.
 
Správne cestovné inkontinenčné pomôcky sú kľúčové na dosiahnutie fyzického aj emočného pohodlia vášho blízkeho. So značkou TENA si môžete vybrať tú správnu pomôcku pre každý stupeň inkontinencie. Predchádzanie únikom moču by malo znamenať, že osoba, o ktorú sa staráte, sa pri cestovaní cíti sebaistejšie.  
 
Tu je niekoľko praktických tipov ako pomôcť svojmu blízkemu zostať počas cestovania v suchu a zaistiť tak bezproblémovú dovolenku.

Zvládanie oslabenie močového mechúra v lietadle

Cestovanie lietadlom môže pri nadmerne aktívnom močovom mechúre vyvolávať obavy, ale týchto pár tipov vám to môže uľahčiť: 
  • Zarezervujte si sedadlo v prednej alebo zadnej časti lietadla: Väčšina aerolínií vám umožní zarezervovať si sedadlo podľa vlastného výberu. Zarezervujte si sedadlo v prednej alebo zadnej časti lietadla, v blízkosti toaliet, a ak je to možné, sedadlo pri uličke. Takto v prípade nutnosti navštíviť toaletu len vstanete a presuniete sa tam čo najrýchlejšie. 
  • Požiadajte o radu týkajúcu sa liekov: Niektoré lieky (napríklad diuretiká) pôsobia močopudne. Ak osoba, o ktorú sa staráte, užíva podobné lieky, poraďte sa s lekárom o tom, ako sa vyhnúť riziku inkontinencie počas cestovania.
  • Pred a počas letu lietadlom obmedzte príjem alkoholu a kávy: Ak sa chcete vyhnúť častým návštevám toalety počas letu, obmedzte u blízkej osoby príjem alkoholu a nápojov s obsahom kofeínu, tie totiž dráždia močový mechúr. Dostatočná hydratácia je dôležitá, ale najlepšie je prijímať čistú vodu. 
  • Vyhnite sa náporu cestujúcich: Pricestujte na letisko skôr a vyhnite sa stresujúcim radom a náhleniu. Takto bude mať vaša blízka osoba dostatok času nájsť aj použiť toaletu pred odletom. Môžete si zarezervovať skorší nástup do lietadla, takže sa pohodlne usadíte ešte predtým, ako všetci nastúpia.
  • Navštívte toaletu ešte pred odletom: Uistite sa, že osoba, o ktorú sa staráte, navštívi toaletu ešte pred odletom. Na palube lietadla sa tak bude cítiť pohodlnejšie. Pokiaľ má osoba, o ktorú sa staráte, fekálnu inkontinenciu, niekedy pomôže rektálne podané laxatívum pred odchodom z domu zaistiť pocit istoty a bezpečia počas letu.
  • Využite oblečenie a pomôcky, ktoré sa ľahko vymieňajú: Oblečenie a cestovné inkontinenčné pomôcky, ktoré sa ľahko vymieňajú, vám uľahčia situáciu pri ich výmene v tesných lietadlových toaletách.
  • Zaistite pohodlie: Cestovný vankúšik a ľahká deka dokážu zázraky. Ak váš blízky sedí v lietadle pohodlne, bude sa cítiť uvoľnenejšie a možno si aj trochu pospí. Niektoré aerolínie vám poskytnú deku a vankúš na požiadanie. Ak o ne požiadate vopred, ušetríte si cenné miesto v príručnej batožine. Kompresné podkolienky vyvinú jemný tlak na nohy a zlepšia cirkuláciu krvi, čo zníži opuchy.

Zvládnutie inkontinencie pri ceste autom

  • Naplánujte si cestu vopred: Ak pôjdete autom, nezabudnite si naplánovať zastávky na čerpacích staniciach. Aplikácie ako Google Maps, Toilet Finder a Flush vám ukážu toalety v blízkosti diaľnic a väčších ciest, takže sa na ne môžete spoľahnúť.
  • Ochranné pomôcky: Ak plánujete dlhšiu cestu autom, využite volič pomôcok alebo požiadajte o vzorku zdarma, aby ste otestovali aj ponuky určené pre závažnejší únik moču v pohodlí domova a zistili tak ešte pred cestou, čo je najvhodnejšie. Môžete použiť aj ochrannú plachtu na sedadlo, aby sa váš blízky cítil pohodlnejšie.

Ako sa nabaliť na cestu

Bez ohľadu na cestovný prostriedok, zabaľte dostatok extra zásob, ako sú TENA inkontinenčné pomôcky (vložky, alebo slipy) a TENA vlhčené (najmä, ak si myslíte, že nebudú ľahko dostupné v cieli vašej cesty). Rozdeľte pomôcky do rôznych tašiek, aby ste v prípade, že sa vám niektorá taška stratí, mali vždy dostatok zásob. Zoberte so sebou plastové vrecúška na použité pomôcky. 
 
S dôkladným plánovaním a správnymi pomôckami bude cestovanie s blízkym, ktorý trpí inkontinenciou, relatívne pokojné. Pozrite si celú ponuku TENA a nájdite tú správnu pomôcku na každý stupeň inkontinencie. Dobré naplánovanie je dôležité, ak sa staráte o blízkeho s inkontinenciou. Pozrite si návod, ako si vytvoriť dobrý plán starostlivosti, aby ste mu dokázali poskytnúť čo najlepšiu starostlivosť. 

Viac od značky TENA

Ponuka TENA produktov na modrom pozadí

TENA RODINNÝ OPATROVATEĽ

Pozrite si ponuku našich produktov

Ponúkame celý rad absorpčných pomôcok navrhnutých špeciálne pre mužov a ženy. Či už sa u vašej blízkej osoby objavuje pretečenie, ľahký, alebo závažnejší únik moču, máme pre ňu to správne riešenie.