Najväčšiu šancu na záchranu života má pacient vtedy, ak mu je lekárska pomoc poskytnutá do troch hodín od vzniku NCMP. Pri neskoršej pomoci už môže byť mozgové tkanivo natrvalo poškodené. Pri vyššie spomínaných príznakoch je dôležité postihnutého uložiť do stabilizovanej polohy a zabrániť akémukoľvek pohybu, následne zavolať rýchlu záchrannú službu.
V rámci akútnej liečby, v prípade že pacient vyhľadá pomoc včas, sa uplatňujú dva postupy:
- podanie preparátu intravenózne, ktorý rozpustí krvnú zrazeninu
- mechanické odstránenie zrazeniny trombektómiou
Najúčinnejšou liečbou, rovnako ako pri všetkých iných ochoreniach, je primárna prevencia. V rámci nej je dôležitá úprava životného štýlu (dodržiavanie nízkotučnej diéty – energetický príjem by nemal prevyšovať výdaj) a takisto liečba vysokého krvného tlaku a cukrovky, ak nimi trpíte. Dôležité je zamedziť pitie alkoholu, fajčenie a vyhýbať sa stresovým situáciám. Podporiť svoje zdravie môžete aj užívaním suplementov na zvýšenie vápnika a horčíka v krvi, ktoré znižujú riziko vzniku NCMP.
Ak už došlo k NCMP, nasleduje prevencia sekundárna. Počas nej sa užívajú lieky, ktoré zabraňujú opakovanému vzniku zrazeniny (antikoagulanciá, napr. kyselina acetylsalicylová).
Mozgová príhoda je významným celospoločenským problémom a odhaduje sa, že až 85 % všetkých príhod je ischemického pôvodu. Ide o ochorenie, ktoré postihuje naozaj značnú časť populácie a je treťou najčastejšou príčinou úmrtia, ale aj veľmi častou príčinou práceneschopnosti a dlhodobej imobility pacientov.
Zachránený pacienti sú často odkázaný na profesionálnu sociálnu a individuálnu zdravotnú starostlivosť. Preto je naozaj nevyhnutné sledovať akékoľvek zmeny v organizme, ktoré by mohli naznačovať vznik NCMP, urýchlene vyhľadať pomoc odborníkov a zvýšiť možnosť uzdravenia sa.