Objednať vzorky zdarma
Nájdite ten správny produkt pre vás alebo vášho blízkeho.
Roztrúsená skleróza, odborne nazývaná skleróza multiplex, predstavuje chronické autoimunitné ochorenie v dôsledku ktorého imunitný systém napáda centrálnu nervovú sústavu. Presná príčina vzniku ochorenia dodnes nebola objasnená, no predpokladá sa, že za jej rozvojom stoja rôzne infekcie aj genetické faktory.
Ľudový názov sklerózy multiplex – choroba mnohých tvári, dokonale vystihuje jej nevyspytateľnosť a širokú škálu príznakov, ktorými sa toto ochorenie môže prejaviť. Typické prejavy ochorenia sa líšia od pacienta k pacientovi a závisia od toho, ktorá časť centrálneho nervového systému pacienta je poškodená.
Práve nešpecifickosť prvotných príznakov ochorenia sťažuje jeho diagnostiku. Prvé príznaky roztrúsenej sklerózy sú často nenápadné a ľahko ich možno pripísať napríklad ťažkostiam s chrbticou, preťaženiu zraku, pracovnej vyčerpanosť, urologickým infekciám, dôsledkom stresu alebo psychickým problémom.
Hlavné centrá regulácie močenia sa nachádzajú v mozgovej kôre, v mozgovom kmeni a dolnej (sakrálnej) mieche. Niektoré lézie sklerózy multiplex môžu zablokovať alebo oneskoriť nervové prenosy medzi týmito centrami, a tak spôsobiť problémy s močením.
Problémy s močením pri skleróze multiplex delíme na:
Najčastejšou príčinou týchto problémov je hyperaktívny močový mechúr, ku ktorému dochádza v dôsledku porušenia príslušných dráh demyelinizačnými ložiskami. Miecha následne nie je schopná odovzdať potrebné signály do mozgu a sa stáva ťažko kontrolovateľné. Tzv. "spastický" močový mechúr nie je schopný udržať normálne množstvo moču alebo nie je vyprázdnený správne. Tento problém vedie k tomu, že časť moču ostane v močovom mechúre, čo môže podporiť aj rozvoj infekcie močových ciest.
Príznaky:
V tomto prípade miecha nie je schopná poslať vhodné signály do mozgu alebo do vonkajšieho zvierača a dochádza k nadmernému plneniu močového mechúra.
Príznaky:
Práve kombinácia oboch predchádzajúcich porúch, ktorá vzniká v dôsledku straty koordinácie medzi jednotlivými svalovými skupinami, je najčastejším prejavom problémov s močovým mechúrom u pacientov trpiacich sklerózou multiplex.
Niektorý z problémov s močením pociťuje v priebehu ochorenia 80 - 90% pacientov so sklerózou multiplex, pričom až u 50% sa postupne tieto problémy stanú trvalými a vo veľkej miere zmenia kvalitu života. Keďže skleróza multiplex je ochorenie, ktoré postihuje ľudí v produktívnom veku, urgentné močenie a inkontinencia sú pre mnohých pacientov intímnym problémom, ktorý zasahuje do partnerských aj rodinných vzťahov.
Našťastie pokrok v manažmente problémov s močením umožňuje pacientom s roztrúsenou sklerózou vykonávať svoje bežné aktivity a mať pritom funkciu svojho močového mechúra pod kontrolou. Zvládnuť inkontinenciu pomôžu hygienické inkontinenčné pomôcky (vložky, plienky, nohavičky), ktoré sú dnes veľmi diskrétne. Zmierniť časté nutkanie na môžu režimové opatrenia ako napríklad obmedzenie príjmu tekutín niekoľko hodín pred spaním a obmedzenie nápojov obsahujúcich kofeín.