Nachádzate sa v <country>

Zvoľte lokálnu stránku TENA pre lokálne informácie.

Fekálna inkontinencia: Keď sa samovoľný únik stolice stane problémom

žena starajúca sa o mamu

Samovoľný únik stolice patrí k intímnym problémom, ktoré dokážu človeka obrať o takmer všetky radosti života. Dobrou správou je, že aj táto forma inkontinencie sa dá úspešne liečiť.

Pri slove inkontinencia sa takmer každému ako prvé vybaví neželaný únik moču. Tento zdravotný problém sa však môže dotýkať aj stolice, žiaľ, v spoločnosti sa mu venuje len minimálna pozornosť. Jedným z dôvodov je fakt, že ľudia svoje intímne problémy skrývajú nielen pred lekármi, ale aj pred svojimi blízkymi a rodinou, trápia ich totiž pocity hanby. V mnohých prípadoch sa však so samovoľným únikom stolice dá úspešne bojovať a nepríjemné prejavy obmedziť na minimum.

Čo je únik stolice?

Inkontinencia stolice, odborne označovaná buď ako fekálna, alebo črevná inkontinencia, predstavuje stav, keď človek nedokáže kontrolovať vlastné vylučovanie výkalov (defekáciu) a stolica samovoľne uniká z konečníka. Tento problém možno prirovnať k silnej hnačke alebo črevnej chrípke, pri inkontinencii však ide o trvalý stav, ktorý má tendenciu zhoršovať sa. 

Prejavuje sa buď neschopnosťou udržať výkaly do príchodu na toaletu, alebo ich unikaním z konečníka bez vedomia chorého. Intenzita prejavov sa líši, od malého úniku stolice pri vetroch až po kompletnú absenciu kontroly konečníka. Samovoľný únik stolice postihuje všetky vekové skupiny, no viac ženy ako mužov a vyskytuje sa častejšie u starších ľudí vo veku nad 65 rokov. 

Medzi hlavné rizikové faktory inkontinencia stolice patrí v prvom rade vek, pohlavie, poškodenie konečníka, fyzický hendikep znemožňujúci rýchlu návštevu toalety, ale aj niektoré vážne choroby – demencia a Alzheimerova choroba.

Poškodenie svalov vedie k samovoľnému úniku stolice

Príčin, prečo sa u niekoho objavia problémy s únikom stolice, je hneď niekoľko. Veľmi častým dôvodom býva poškodenie svalov v oblasti análneho otvoru, zvyčajne ide o úraz zvieračov – kruhových svalov na konci konečníka, ktoré zodpovedajú za udržanie stolice vo vnútri. U žien je hlavným dôvodom poškodenia svalov najmä veľmi ťažký pôrod, príčinou však môže byť aj operácia hemoroidov. 

Okrem svalov v tejto oblasti dochádza aj k poškodeniu nervov, buď ide o nervy spomínaných zvieračov, svaly potom nedokážu udržať stolicu, alebo sú na vine senzorické nervy. Ich poškodenie spôsobuje, že človek výkaly v konečníku necíti až do momentu, keď uniknú von. Aj tu je častým dôvodom ťažký pôrod, ďalej skleróza multiplex, mozgová porážka či diabetes.

Fekálnu inkontinenciu spôsobuje aj zápcha

Bežne sa fekálna inkontinencia vyvinie z chronických problémov s hnačkou a najmä zápchou, keď je konečník naplnený suchou a tvrdou stolicou, ktorá je však príliš objemná, aby prešla von. Svaly sú neustále rozťahované, čo vedie k ich oslabeniu, tekuté výkaly umiestnené vyššie v zažívacom trakte tak môžu pretekať cez konečník von. 

Samovoľný únik môže súvisieť okrem toho aj so stratou tzv. skladovacej kapacity konečníka v dôsledku jeho operácie alebo ožarovania. Steny konečníka sa stanú menej elastické, čo sa končí samovoľným únikom stolice. Aj ochabnuté svaly panvového dna zvyknú vyvolávať inkontinenciu výkalov, presnejšie ju spôsobujú rôzne abnormality a dysfunkcie, ako je napríklad konečníkový prelaps.

Čo spôsobuje fekálnu inkontinenciu u detí?

Únik stolice sa vyskytuje aj u najmenších, dôvodom môžu byť napríklad zdravotné komplikácie po operácii v oblasti konečníka, no najčastejším vinníkom sú chronické problémy so zápchou. Tie vznikajú správaním dieťaťa, ktoré dlhý čas odmieta ísť na toaletu. 

Fekálna inkontinencia u detí sa potom rieši zmenou návykov, ak je to nevyhnutné, aj s pomocou terapie u psychológa. Odborníci taktiež odporúčajú rodičom prehodnotiť jedálny lístok dieťaťa a zaradiť doň potraviny s vysokým obsahom vlákniny.

Fekálna inkontinencia sa dá liečiť

Liečba fekálnej inkontinencie závisí od jej príčiny a intenzity. Prvým krokom je prehodnotenie stravovacích návykov, v mnohých prípadoch sa totiž za zápchou ukrýva nedostatok spomínanej vlákniny a slabý pitný režim. V prípade potreby môže lekár pacientovi predpísať lieky, ktoré mu so zápchou či hnačkou pomôžu, a zároveň odporučiť cviky s cieľom posilnenia svalov, ktoré ovládajú oblasť konečníka. 

Poslednou možnosťou sú chirurgické zákroky, pri ktorých sa opraviť poškodené svaly, v prípade najvážnejších stavov sa pristupuje ku kolostómii. Pacient tak na vyprázdňovanie nepoužíva viac konečník, ale vývod z hrubého čreva. 

Veľkú úľavu pre ľudí trpiacich únikom stolice prináša používanie špeciálnych zdravotníckych pomôcok. Na trhu je dnes množstvo kvalitných produktov pre ženy i pre mužov v závislosti od intenzity úniku. 

Pri menej závažných problémoch sa využívajú inkontinenčné vložky, väčšiu ochranu zase poskytujú plienky, ženské nohavičky a pánske spodky. Nepríjemné problémy s inkontinenciou riešia aj špeciálne plachty a pomôcky, ktoré jednak ochránia matrac, jednak poskytujú počas spánku komfort a pohodlie. Všetky spomínané pomôcky ľuďom pomáhajú s absorpciou stolice, pohltením vlhkosti a neutralizovaním zápachu. Vďaka ich používaniu sa kvalita života, ale i celková psychika chorého zlepší, čo mu umožňuje znova sa naplno zaradiť do spoločnosti.