Príčiny inkontinencie

Zistite viac o príčinách

Je dobré vedieť, čo spôsobuje inkontinenciu u vašej milovanej osoby. Pomôže vám to lepšie pochopiť príznaky, vďaka čomu jej dokážete poskytnúť tú najlepšiu starostlivosť.
 
Ak ešte neviete, aký typ inkontinencie sa u nej prejavuje, môžete si prečítať o rôznych typoch inkontinencie tu.

Ako fungujú močové cesty

Všetky príčiny inkontinencie ovplyvňujú močové cesty v tele. Tak sa v rýchlosti pozrime, ako fungujú. Potom, hádam, pochopíte, prečo niekedy zlyhávajú. 
 
Vaše obličky filtrujú zvyšky potravy z vašej krvi. Následne ich zmiešajú s vodou a ostatnými zvyškami a vytvoria tak moč, ktorý sa trubicami dostáva do močového mechúra. Moč odchádza z obličiek močovodmi. Dočasne sa zbiera v močovom mechúre, čo je roztiahnuteľný svalový vak. Svaly v okolí močovej rúry sú počas vyprázdňovania uvoľnené a udržujú močovú rúru otvorenú. Ak chceme bojovať proti inkontinencii, musíme posilniť svalstvo panvového dna a zvierača. Tieto dôležité svaly zabezpečujú močovú aj fekálnu kontinenciu.

Prečo močové cesty zlyhávajú?

Neexistuje jediná príčina inkontinencie, ale existujú bežné faktory. Ich zoznam nájdete nižšie.
Všeobecné príčiny
  • Oslabenie svalstva panvového dna. Tieto svaly udržujú močovú rúru uzavretú. Keď stratia silu a podpornú funkciu, objavia sa problémy. Jednoduché aktivity, ako sú smiech, kašeľ, dvíhanie alebo beh, môžu spôsobiť únik moču.

  • Infekcie močových ciest. Môžu viesť k nadmernej citlivosti močového mechúra. To je stav, keď močový mechúr nesprávne oznamuje telu potrebu močiť – urgentne – keď ešte nie je celkom plný. Keď je infekcia liečená alebo už prešla, močový mechúr už nie je nadmerne citlivý.

  • Nadváha. Môže vyvíjať nadmerný tlak na abdominálne svalstvo a svalstvo panvového dna, čo vedie k inkontinencii.

  • Lieky. Inkontinencia môže predstavovať vedľajší účinok niektorých liekov. Niektoré lieky pôsobia diureticky, čo vyvoláva častejšiu potrebu močiť. 

  • Neurologická porucha močového mechúra – príčinou môže byť mozgová porážka, demencia, cukrovka, Parkinsonova choroba, skleróza multiplex alebo poranenie mozgu. Takéto choroby poškodzujú alebo zasahujú do činnosti nervových spojov. Zabraňuje to prenosu toho správneho signálu z mozgu do močového mechúra. 
Príčiny u žien
  • Tehotenstvo/pôrod. Kilá navyše, ktoré počas tehotenstva nosíte so sebou, môžu tlačiť na svalstvo panvového dna, väzy a močový mechúr. Počas tehotenstva sa uvoľňujú hormóny, ktoré majú vplyv na tkanivá a svalstvo vášho tela, čím im dovoľujú rásť tak, ako rastie vaše bábätko. Tým sa svalstvo panvového dna stáva mäkším a jemnejším, aby bol pôrod jednoduchší. Zároveň však spôsobuje problémy svalstvu a väzivu pri udržaní vnútorných orgánov na ich mieste. Svalstvo panvového dna a väzivá sú namáhané aj počas pôrodu, čo je niekedy dôvod ich permanentného natiahnutia. To je dôvod, prečo je tehotenstvo a pôrod rizikovým faktorom pri inkontinencii.

  • Menopauza. S príchodom menopauzy sa znižuje hladina estrogénu, čo spôsobuje oslabenie svalov panvového dna. To je u niektorých žien príčinou zníženej kontroly nad močovým mechúrom.  
Príčiny u mužov
  • Zväčšená prostata. Môže to spomaliť až zastaviť tok moču. Často vedie k „náhlej potrebe ísť na toaletu“.

  • Chirurgický zákrok prostaty. Ak sú svaly, ktoré kontrolujú močenie, poškodené počas operácie prostaty, môže to spôsobiť stresovú močovú inkontinenciu – nedobrovoľný únik moču pri smiechu, kašli alebo určitých fyzických aktivitách.
 

Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o príčinách močovej inkontinencie, porozprávajte sa so svojím lekárom. Zistite, čo môžete urobiť, aby ste milovanej osobe pomohli.