Ako pomôcť pri inkontinencii?

Pomôžte milovanej osobe s inkontinenciou

Ak ste ešte nenavštívili lekára, dohodnite si stretnutie čo najskôr. Potrebujete zistiť čo najviac informácií o stave vašej milovanej osoby. Potom im môže byť poskytnutá správna liečba. 
 

Zmena životného štýlu až chirugický zákrok

Váš lekár sa bude chcieť vyhnúť akýmkoľvek ťažkostiam u vašej milovanej osoby. Z toho dôvodu vám, pravdepodobne, navrhne tú najmenej invazívnu liečbu. Spočiatku to môžu byť zmeny životného štýlu, fyzioterapia a lekárske pomôcky (pozri nižšie). Ak tieto prvé kroky nebudú postačovať, lekár odporučí vašu milovanú osobu k špecializovanému lekárovi. Ako posledné riešenie môže lekár (špecialista) navrhnúť lieky alebo chirurgický zákrok. Môžete byť pokojní, spolu s odborníkmi dokážete milovanej osobe pomôcť s inkontinenciou.
 

Pomoc rozhodne potrebuje, avšak správnym spôsobom

Aj vy aj vaša milovaná osoba sa môžete cítiť nepríjemne pri riešení jej inkontinencie. Je to prirodzený pocit. Nakoniec, je to výsostne intímna záležitosť. Ale existuje mnoho vecí, ktoré pre ňu môžete urobiť. Je preto dobré, ak svoj nepríjemný pocit prekonáte – pomôžete jej cítiť sa uvoľnenejšie. A ak získate všetky možné informácie o ich stave, pochopíte, čím si prechádza. A tak ju dokážete podporiť spôsobom, aký potrebuje.  

Tipy pre rôzne typy inkontinencie

Už ste si prečítali našu časť Typy inkontinencie? Popisujeme tam niektoré z najbežnejších typov oslabení močového mechúra. Mali by ste tam nájsť ten, ktorý sa najlepšie hodí na stav vašej milovanej osoby. 
 
Nižšie nájdete tipy profesionálov o tom, ako zvládnuť špecifický typ prejavujúci sa u vašej milovanej osoby.
Pomoc pri stresovej inkontinencii

V prvom rade uvažujte o životnom štýle milovanej osoby. Už zopár jednoduchých zmien môže znamenať veľkú pozitívnu zmenu

  • Zabezpečte jej/mu dostatočnú hydratáciu.

    Prirodzene, môžete si myslieť že by mal/a piť menej tekutín. Ale to by spôsobilo silnejšiu koncentráciu moču. A to by mohlo viesť k zápalu močového mechúra, ktorý sa stane ešte aktívnejším. Odporúčame, aby vaša milovaná osoba prijímala normálne množstvo tekutín, podľa jej/jeho pocitu smädu. Malo by to stačiť, aby moč ostal zdravej, svetlej farby slamy. Ako určite predpokladáte, nadmerné prijímanie tekutín spôsobí častejší pocit potreby ísť na toaletu. A tak sa len snažte udržať zdravú rovnováhu.
  • Vyhnite sa určitým nápojom.

    Nezabudnite, že niektoré nápoje majú diuretický vplyv, čo znamená, že návšteva toalety bude častejšia. Patrí sem čaj aj káva, ktorá obsahuje kofeín, a alkoholické nápoje. Neuškodí, ak si ich milovaná osoba raz za čas dopraje. Ale je lepšie, keď to nie je vo veľkom množstve.
  • Dávajte pozor na príjem kalórií.

    Nadváha oslabuje svalstvo panvového dna, čo spôsobuje inkontinenciu. Snažte sa pomôcť zostať milovanej osobe v kondícii, zaistite im zdravú, výživnú stravu bez prebytočných kalórií.
  • Odhovorte ju/ho od fajčenia.

    Fajčí osoba, o ktorú sa staráte? To samo o sebe nespôsobuje oslabenie močového mechúra. Ale kašeľ spôsobený fajčením vyvíja tlak na močový mechúr. A tak sa ju/ho snažte presvedčiť, alebo znížil počet cigariet, alebo úplne prestal/a. Prospeje to boju s inkontinenciou, ale aj všeobecne zdravotnému stavu. 
  • Podporte cvičenie.

    Je vaša milovaná osoba mobilná? Alebo jej dokážete pomôcť pohybovať sa? Kontrolu svojho močového mechúra jej môžu zlepšiť precvičovanie svalstva panvového dna. Vedci zistili, že až 70 % prípadov miernej až závažnej inkontinencie je možné zlepšiť alebo dokonca vyliečiť týmto spôsobom. Vaša milovaná osoba však musí cvičiť tie správne cvičenia (Kegelove) – a to pravidelne v priebehu troch až šiestich mesiacov. Niekdy nie je neskoro – aj keď majú 70 či 80 rokov, stále sa ich príznaky môžu zlepšiť. Odborník vám môže odporučiť techniky, ako je elektrostimulácia, čo môže pomôcť pri správnom vykonaní cvičení. Zistite viac o cvičeniach.
Pomoc pri urgentnej inkontinencii

Niekedy sa o nej hovorí ako o nadmerne aktívnom močovom mechúri. Ak naznačuje aj názov, znamená to, že potreba ísť na toaletu sa objaví náhle a nezadržateľne. Tu nájdete pár tipov, ktoré vám pomôžu pri starostlivosti o milovanú osobu: 

  • Pomôžte jej dôjsť na toaletu.

    Zaistite, aby bola cesta na toaletu bez prekážok a jednoduchá na orientáciu.  Zároveň, ak je milovaná osoba mobilná/čiastočne mobilná a oblečená, oblečenie by sa malo dať jednoducho vyzliecť – to znamená bez nepríjemných zapínaní.
  • Pomôžte jej pri cvičení močového mechúra a ostatných cvičeniach.

    Pri urgentnej inkontinencii je možné „pretrénovať“ močový mechúr. Aby sa tak stalo, odporučte milovanej osobe zadržať väčší objem moču na dlhší čas. A nechodiť na toaletu tak často. To zabráni močovému mechúru „preháňať“ potrebu ísť na toaletu v prípade, že je plný len do polovice. Pretrénovanie je časom jednoduchšie. Až pre 50 % osôb s urgentnou inkontinenciou, ktorí to vyskúšali, to bolo efektívne.

> Kegelove cviky pre svaly panvového dna môžu tiež v určitých prípadoch urgentnej inkontinencie pomôcť.

> Zistite viac o cvičeniach.

Pomoc pri kombinovanej inkontinencii
Prejavuje sa u vašej milovanej osoby kombinovaný typ stresovej a urgentnej inkontinencie? Ak áno, najlepšie, čo môžete urobiť, je sústrediť sa na dominantné príznaky a pokúsiť sa ich zvládnuť ako prvé. Môžete začať s cvičením svalov panvového dna pri stresovej inkontinencii alebo s precvičovaním močového mechúra pri urgentnej inkontinencii. Hneď ako sa hlavné príznaky zlepšia, pokračujte s tými ďalšími.
Pomoc pri funkčnej inkontinencii alebo pri inkontinencii spôsobenej neurologickým poškodením.

Zabraňuje fyzické alebo mentálne poškodenie vašej milovanej osobe dôjsť včas na toaletu? Alebo spôsobuje úplne stratu kontroly nad močovým mechúrom?  Lekári vám môžu pomôcť. Ale aj keď nemôžu, stále existuje mnoho vecí, ktoré môžu pomôcť zlepšiť situáciu vašej milovanej osoby. 

Najdôležitejšie je minimalizovať následky akejkoľvek nehody pomocou dobrých inkontinenčných produktov. Kvalitne navrhnuté inkontinenčné vložky a nohavičky úplne pohltia uniknutý moč. Zároveň poskytnú milovanej osobe pocit sviežosti, sucha, čistoty a pohodlia.  

Opatrenia pri závažnejších prípadoch

V závislosti od zdravotného stavu milovanej osoby vám môže lekár alebo odborný lekár odporúčať jedno alebo niektoré z týchto riešení: 

  • Zdravotnícke pomôcky

    Lekár môže zaviesť katéter (trubička spojená s močovou rúrou) s prenosným vrecúškom, v ktorom sa hromadí moč. Môže to byť dočasné opatrenie, najmä ak sa inkontinencia objavila ako následok chirurgického zákroku, z ktorého sa milovaná osoba zotavuje. Bude pravdepodobne potrebné vymieňať a čistiť vrecúška katétra – jednoducho zvládnuteľná úloha. Je dôležité pochopiť, že katéter nie je riešením močovej inkontinencie, ale rieši len zväčšenú prostatu alebo je dočasným riešením po operácii prostaty.

    Najbežnejšie používané pomôcky pri oslabení močového mechúra sú absorpčné inkontinenčné vložky a nohavičky. Navrhnuté na ochranu proti úniku moču a zápachu a sú dostupné v rôznych veľkostiach a úrovniach absorpcie.

    > Pozrite si TENA inkontinenčné produkty.

 

  • Posledné riešenie: lieky a/alebo chirurgický zákrok

    Existujú lieky, ktoré dokážu znížiť nadmernú aktivitu močového mechúra. Ak sa chcete dozvedieť viac o liekoch, ktoré môžu pomôcť vašej milovanej osobe s urgentnou inkontinenciou, požiadajte lekára, aby vás odporučil k odbornému lekárovi – napríklad k urológovi alebo urogynekológovi.

    Chirurgický zákrok môže pomôcť pri liečbe inkontinencie, ale využíva sa len zriedka.
Ďalšie spôsoby, ako môžete pomôcť

Čo ešte môžete urobiť, aby ste milovanej osobe pomohli pri funkčnej inkontinencii? Zaistite, aby bola cesta k toalete bez zábran a jednoducho zvládnuteľná. A ak je milovaná osoba mobilná/čiastočne mobilná a oblečená, bude pre ňu jednoduchšie, ak bude mať oblečenie, ktoré sa ľahko vyzlieka – to znamená bez nepríjemného zapínania.

Poskytnite milovanej osobe to najlepšie
Zistite, ako vám TENA ponúka najefektívnejšie riešenia ako milovanú osobu udržať v čistote a pohodlí – pozrite si TENA ponuku tu.