Nachádzate sa v <country>

Zvoľte lokálnu stránku TENA pre lokálne informácie.

Zväčšená prostata - príznaky, liečba, operácia

Muž s basketbalovými loptami
This is Overlay text Default Value

Zväčšená prostata – príznaky, liečba a operácia

Problémy s prostatou by ste nemali podceňovať. Nielenže vás môže toto lajdáctvo doviesť priamo na operačný stôl, ale za problémami sa môže ukrývať niečo oveľa vážnejšie, rakovina. Muži o nej vôbec nehovoria a ak v súvislosti s ňou spozorujú nejaké problémy, pomoc odborníka nevyhľadajú. O čom je reč? O strašiaku menom prostata, inak označovaná aj ako predstojná žľaza či predstojnica. 

Jej hlavná funkcia spočíva v tvorbe tekutiny, ktorá je potrebná na vytvorenie ideálneho prostredia pre spermie. Pri narodení dosahuje veľkosť hrášku, počas dospievania postupne narastá, u dospelého muža zvykne mať tvar gaštana. Žiaľ, s pribúdajúcim vekom má táto žľaza tendenciu zväčšovať sa, niekedy až do veľkosti tenisovej loptičky. 

Zväčšená prostata, odborne nazývaná benígna prostatická hyperplázia, sa dá považovať za najbežnejší problém, s ktorým sa stretávajú urológovia vo svojich ordináciách u mužov v zrelom veku nad 50 rokov. Ide o nezhubné ochorenie, príčinou je najčastejšie nadprodukcia dihydrotestosterónu, ktorý podporuje rast buniek prostaty.

Aké sú príznaky zväčšenej prostaty a ako zavčasu diagnostikovať problém

Čím väčšia prostata je, tým viac tlačí na močovú trubicu. Tento tlak potom postupne začína spôsobovať celý rad nepríjemných prejavov s pocitmi nepohody a diskomfortu. Medzi najčastejšie príznaky zväčšenej prostaty patria problémy pri začatí vyprázdňovania, kedy muži musia zatlačiť, aby z močovej trubice uvoľnili moč. 

Typickým symptómom ochorenia je aj samovoľné zastavenie a opätovné spustenie močenia, čo je následkom tlačenia prostaty na močovú trubicu. Pacienti sa tiež bežne sťažujú na močovú inkontinenciu pociťujúc naliehavú a najmä opätovnú potrebu navštíviť toaletu.

Inkontinencia je bežná

Tu však problémy s močením nekončia. Tlak na močovú trubicu často vedie k slabému prúdeniu moču, muž tak strávi na toalete viac času ako predtým. Bežným príznakom zväčšenej prostaty je okrem toho pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra či kvapkanie moču po odchode z toalety, čo je pozorovateľné najlepšie na vlhkej spodnej bielizni. 

Zväčšená prostata sa často objavuje spoločne s inkontinenciou, teda samovoľným únikom moču. Celková frekvencia močenia sa pri chorobe zvýši, najmä v noci je typické, že muž musí vstať a ísť viackrát na toaletu. 

Ak sú okrem toho prítomné aj pocity pálenia či až bolesti pri močení, môže ísť o rôzne infekcie močového traktu. V prípade, že sa tento stav zhoršuje, hrozí riziko permanentného zadržiavania moču. Močový mechúr vtedy opuchne a neprepustí ani kvapku tekutiny. Ide o vážny stav ohrozujúci funkciu obličiek, kedy je potrebné čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc.

Čo sa deje počas vyšetrenia?

Mnoho mužov prvotné príznaky rozšíreného ochorenia kompletne ignoruje, len aby sa vyhli vyšetreniu u urológa, ktoré nepatrí k tým najpríjemnejším. Treba si však uvedomiť, že prejavy zväčšenej prostaty sa budú neustále len zhoršovať a pri neliečení hrozí, že povedú až trvalému poškodeniu mechúra, obličiek či tvorbe močových kameňov. 

Okrem toho za vašimi problémami nemusí byť len zväčšená prostata, ale napríklad aj rakovina. Čo teda očakávať v ordinácii? Počas vyšetrenia urológ pacientovi najskôr položí viacero otázok, potom cez konečník preskúma veľkosť a tvar prostaty. Súčasťou vyšetrenia sú krvné testy, prípadne ultrazvuk, cytoskopia či biopsia.

Liečba prostaty závisí od mnohých faktorov

Ak pacientovi bola diagnostikovaná zväčšená prostata, liečba bude závisieť od viacerých faktorov. Urológ môže predpísať lieky (alfablokátory), ktoré pomáhajú uvoľňovať svaly prostaty a močového traktu, čím bude močenie jednoduchšie. 

Niekedy však postačuje len úprava návykov – vzdanie sa alkoholu, kofeínu, obmedzenie príjmu tekutín večer či zaradenie športových aktivít do života. Dnes sa cviky na posilnenie panvového dna spájajú aj v súvislosti s mužmi, nielen so ženami po pôrode. 

V rámci liečby prostaty je vhodné aj ak sa naučíte precvičovať svaly panvového dna, zároveň ovládať močový mechúr, čím získate lepšiu kontrolu nad samovoľným únikom moču. Dôjde tak k úprave samovoľného úniku moču, ktorý je častým vinníkom zníženého sebavedomia u mužov so zväčšenou prostatou. 

Ak je toto váš prípad, vyskúšať by ste mali rôzne ochranné pomôcky pre mužov určené na únik moču. Väčšina z nich sa vkladajú do spodnej bielizne, podobne ako pri ženských vložkách. Vďaka vysokej absorpcii tekutiny sa nemusíte viac obávať zápachu či nepríjemných pocitov. V ťažších prípadoch je možné dokonca použiť špeciálne spodné prádlo, ktoré však nikto pod oblečením neodhalí. Ak ste si nie istý výberom, využite možnosť vyskúšať produkt a objednajte si vzorku zdarma. Postačí len poslať cez internet žiadosť s adresou a vzorka inkontinenčných pomôcok určených špeciálne pre mužov vám bude doručená v diskrétnom balíku

Ako prebieha operácia prostaty?

V istých prípadoch je však jediným východiskom operácia zväčšenej prostaty, najčastejšie transuretrálna resekcia. Cez pohlavný úd sa do mechúra vloží optický prístroj, s ktorým sa vnútro prostaty upraví. Po zákroku pacient musí rátať so zavedením katétra po dobu zhruba jedného týždňa. 

Čoraz populárnejšie sú laserové operácie, ktoré skracujú dobu pobytu v nemocnici i rekonvalescenciu. Tie však môže podstúpiť len určitá skupina pacientov, okrem toho sú niekoľkonásobne drahšie ako spomínaná resekcia.

Tradičná chirurgická operácia

Počas zákroku chirurg vstupuje cez brušný rez od pupka k lonovej kosti. Výhodou tejto operačnej metódy je, že zákrok je možné vykonať aj u rizikových pacientov.

Endoskopický chirurgický zákrok

Pri tejto metóde sa vyhneme vonkajšiemu rezu. Použitím dlhej a ohybnej trubice s osvetlením a lupou (endoskopomom), sa zákrok vykonáva cez koniec vášho penisu. Časť prostatickej žľazy môže byť odstránená použitím tejto menej invazívnej metódy. Ak sa jedná o rizikového pacienta s rakovinou prostaty, lekár vám s najväčšou pravdepodobnosťou odporučí tradičnú chirurgickú metódu.

Laparoskopia – robotická chirurgia

Laparoskopická operácia s použitím robota je najmenej invazívny prístup k operácii prostaty, pri ktorej dochádza k najmenšej strate krvi. Lekár za pomoci ovládacej konzoly a pomocou stereoskopického zobrazovacieho kanála, ovláda robota, ktorý cez vpichy v koži pacienta veľmi precízne vykonáva samotný výkon v tele pacienta. V súčasnosti sa jedná o najmodernejšiu operačnú metódu.

Perineálny prístup

V prípade, že počas zákroku sa odstraňujú lymfatické uzliny, chirurg môže vykonať operáciu prostaty v priestore medzi konečníkom a mieškom, ktorý sa nazýva hrádza (perineum). Účinná a rýchla metóda skracuje dobu zotavenia.

Rekonvalescencia po operácii prostaty

Spočíva v starostlivosti o miesto chirurgického zákroku a monitoringu zdravotného stavu. To platí rovnako pre akúkoľvek operačnú metódu. Je potrebné dodržiavať pooperačné pokyny lekára a pravidelné prehliadky. Doba rekonvalescencie závisí od operačnej metódy a celkového zdravotného stavu pacienta.