Častým prejavom postihnutia močovo-pohlavných ciest je hematúria – prítomnosť krvi v moči. Väčšinou ju vyvoláva infekcia obličiek alebo močových ciest, úraz alebo veľká fyzická námaha, ale môže byť tiež súčasťou zápalu prostaty alebo nádorového ochorenia.
Z pohľadu lekára sa odlišuje krv v moči, ktorá je viditeľná – makroskopická, mikroskopickú hematúriu dokáže preukázať iba vyšetrenie moču a močového sedimentu. Krv v moči, pochádzajúca z močového mechúra, sa vyskytuje pri nádoroch, problémoch s prostatou a tiež pri močových kameňoch. Liečba štandardne prebieha podávaním antibiotík, ale, samozrejme, vždy prebieha individuálne na základe diagnostiky.
Mnoho mužov sa počas života, niekedy už aj v mladom veku, stretne s prítomnosťou krvi v ejakuláte. Hematospermia sa zvykne často sama upraviť a práve u mladých mužov do 40 rokov zvyčajne nepredstavuje vážny problém. Krv, hlien a ďalšie prímesi u mužov vo vyššom veku však treba riešiť s odborníkom, pretože vekom sa zvyšuje riziko výskytu rakoviny prostaty a iného závažného ochorenia.
K najčastejším dôvodom, ktoré vedú k prítomnosti krvi v semene, patria infekcie a zápaly močovej trubice a prostaty, zranenie alebo následok medicínskeho zákroku, ďalej cudzie telesá v rozmnožovacej sústave, ktoré spôsobujú blokácie, a výsledkom môže byť drobné poškodenie krvných ciev. Zafarbenie ejakulátu sa spája aj s rakovinou semenníkov alebo močového mechúra. Liečba sa odvíja od príčiny výskytu krvi v ejakuláte. Niekedy môžu stáť v pozadí aj sexuálne prenosné infekcie. Lekár sa preto informuje na intímny život pacienta, vyšetrí genitálie, preverí prípadný opuch prostaty, pričom platí, že čím je muž starší, tým by malo byť vyšetrenie podrobnejšie.