Existuje vzťah medzi problémami s prostatou a únik moču?

Prostata a únik moču u mužov

Napriek tomu, že prostata a inkontinencia nie sú najpríťažlivejšou témou na rozhovor na večierkoch, je dôležité vedieť, ako sa navzájom ovplyvňujú. Aby sme vniesli svetlo do tejto problematiky, stretli sme sa s Ralphom Peekerom, profesorom a hlavným lekárom urologického oddelenia univerzitnej nemocnice Sahlgrenska University Hospital v Göteborgu.

Ilustrovaná ikona orecha, marhule, kivi a citróna s ich hmotnosťou na ľavej strane

Vo veku 18 – 20 rokov váži prostata približne 20 gramov a má veľkosť vlašského orecha. Môže narásť až do 500 gramov.

Vaša prostata je ako vlašský orech

Začnime s najdôležitejším. Čo všetko viete o svojej predstojnej žľaze (prostate)? Nachádza sa medzi močovým mechúrom a penisom a jej hlavnou úlohou je produkcia tekutiny, do ktorej sa zamiešavajú spermie, a vzniká tak semeno. Keď máte dvadsať, vaša má približne veľkosť vlašského orecha alebo 18 – 20 gramov.

Rovnako ako vaše uši, ani prostata nikdy neprestáva rásť.

Je dôležité vedieť, že rast prostaty je prirodzená vec. „U niektorých mužov rastie len minimálne. U niektorých mierne, ale sú muži, u ktorých prostata narastie do veľkej miery – až do pol kilogramu,“ hovorí Peeker. Často si nárast prostaty ani nevšimneme. U niektorých mužov však môže zväčšená prostata alebo benígna hyperplázia prostaty (BPH) spôsobovať bolesť a celý rad príznakov vrátane ťažkosti s udržaním moču, prerušované , slabý prúd, neschopnosť vyprázdnenia mechúra či zostatkový moč, ktorý môže spôsobiť infekciu. Tento stav je známy ako problémy dolných močových ciest (LUTS) a je pomerne častý, postihuje približne 25 % mužov vo veku 40 rokov a viac. Vďaka dostupnosti účinnej liečby však nemusí ovplyvniť kvalitu vášho života.

Zväčšená prostata neznamená rakovinu

Podľa Peekera sa bežne mylne predpokladá, že LUTS sú príznaky rakoviny prostaty. Rizikovým faktorom je skôr rodinná anamnéza a stravovanie, pretože včasných príznakov pri rakovine prostaty je len veľmi málo. Prvým krokom je jednoduchý krvný test známy ako PSA test.
 
Zaujímavé je, že v mnohých prípadoch rastie pri rakovine pomaly. To je dôvod, prečo je aktívny monitoring preferovaným postupom pred operačným zákrokom, pri ktorom je, medzi inými, nežiaducim následkom. Stresová inkontinencia, ktorá je bežnejšia u žien, môže byť dočasným, ale aj trvalým, nežiaducim následkom operačných zákrokov v oblasti panvového dna, akou je aj prostatektómia. Počas chirurgického zákroku sa odstráni celá prostata, čo môže viesť k dysfunkcii zvierača, a to spôsobuje únik moču. Existujú lieky aj chirurgické zákroky, ktoré dokážu tento stav zlepšiť, prípadne vyliečiť. Pri mierne závažných prípadoch môžu pomôcť cvičenia svalstva panvového dna, ktoré toto svalstvo posilňujú a zlepšujú tak schopnosť ovládať močový mechúr a znižujú riziko úniku moču. Bez ohľadu na to, či vás trápi niektorý z príznakov alebo máte obavu z testovania, či rizika spojeného s rakovinou prostaty, najlepšie je poradiť sa so svojím lekárom a získať čo najviac informácií. 

„Prostata často nie je tým problematickým orgánom.“

Aj keď zväčšená môže spôsobiť určité problémy s močením, Peeker hovorí, že pri hľadaní hlavných príčin inkontinencie u mužov sa musíme pozrieť mimo oblasti panvového dna – do mozgu. 
 
Za váš „reflex močenia“, schopnosť zadržať moč pri potrebe vyprázdnenia, je zodpovedný centrálny nervový systém. Tieto dôležité prepojenia v mozgu môžu byť narušené pri traume, akou je napríklad poškodenie mozgu či mozgová porážka, následkom čoho je u niektorých mužov mierny únik moču. Najbežnejšou formou inkontinencie u mužov je urgentná .  
Poškodenie však vôbec nemusí byť také závažné, ako je mozgová porážka. „Môže ísť aj o menej závažné poškodenie zapríčinené nedostatkom krvi a kyslíka v mozgu spôsobené všeobecnou arteriosklerózou,“ hovorí Peeker. 
 
Prejavom arteriosklerózy je kôrnatenie a zužovanie tepien spôsobené fajčením, nevyváženou stravou a neaktívnym spôsobom života. Napriek tomu, že nevyvážená strava nebola klinicky preukázaná ako dôvod inkontinencie, zdravé stravovanie a aktívny životný štýl prinášajú svoje výhody. „Všetko sa zlepší, hneď ako sa tkanivá tela okysličia,“ dodáva Peeker.
 
A rada od Peekera znie: „Keby som mal akýkoľvek príznak, vyhľadal by som pomoc lekára.“ Takže ak máte otázky týkajúce sa prostaty alebo úniku moču, určite sa porozprávajte so svojím lekárom.

U niektorých mužov môže prostata narásť až do hmotnosti pol kilogramu.

Ralph Peeker

Profesor a hlavný lekár

Vedeli ste?

1 zo 4 mužov vo veku 40 rokov a viac trpí problémami s dolnými močovými cestami?

1 zo 4