Infekcie močových ciest patria po infekcii dýchacích ciest na druhú priečku medzi najčastejšími ochoreniami ľudskej populácie. Ich výskyt závisí najmä od generačného zloženia populácie, rozdiely bývajú u žien a mužov, ale veľký vplyv na jednotlivca má aj samotný imunitný systém.
Nevýhodu pri tomto ochorení majú hlavne ženy, a to najmä pre kratšiu močovú trubicu, ale aj pre tendenciu piť menej tekutín. Pri dlhodobom zanedbávaní pitného režimu prechádzajú nevylúčené baktérie do močového mechúra, kde sa usádzajú a začínajú zápalový proces.
Pozor by si však mali dávať aj muži, pretože ani im sa infekcia sprevádzaná bolesťou močového mechúra nemusí vyhnúť (najmä po 65. roku života). Najčastejšie u nich dochádza k zápalovým ochoreniam mechúra, močovej rúry, prostaty, nadsemenníkov a semenníkov.
U mužov je častou príčinou hlavne bakteriálna nákaza z prostaty, u chlapcov a mužov v mladšom veku osídlenie mieška a hrádze baktériami a, samozrejme, aj pohlavný styk. Medzi najčastejšie príčiny infekcií močových ciest najmä u žien patria enterobaktérie zo stolice.
Pri vzniku infekcie zohráva dôležitú úlohu nielen nákazlivosť baktérií, ale takisto aj odolnosť organizmu. Pri dobrej imunite, ale, samozrejme, aj pri pravidelnom vylučovaní moču dochádza rýchlo k vylúčeniu baktérií z organizmu a riziko nákazy je nižšie.