Typy a príčiny

K úniku moču a inkontinencii dochádza z mnohých dôvodov. Zistenie toho, akým typom úniku moču trpíte a čo je jeho príčinou, vám môže pomôcť priblížiť sa k správnej liečbe.

Nie ste sami, kto má inkontinenciu

Únik moču postihuje 1 zo 4 mužov*, takže ide o veľmi bežný výskyt. Únik moču sa, prirodzene, u jednotlivých mužov odlišuje, ale bez ohľadu na to, či mávate občas únik len pár kvapiek alebo mávate väčšie úniky, nemusíte sa znepokojovať, pretože viete, že je k dispozícii pomoc a existujú spôsoby, ktoré vám pomôžu udržať únik moču pod kontrolou.

* Na základe prieskumu, ktorý uskutočnila spoločnosť SCA v roku 2012 u mužov nad 40 rokov v USA, Spojenom kráľovstve, Nemecku, Taliansku, Rusku a Mexiku. Zaznamenané údaje neboli zverejnené.

Osobná skúsenosť

Padlo mi dobre vedieť, že nie som sám.

John

53

Čo spôsobuje únik moču?

Na to, aby močové ústrojenstvo plnilo svoj účel, musia mozog, svaly a nervy spolupracovať na tom, aby udržali moč v močovom mechúri a neuvoľnili ho, kým na to nie ste pripravení. Tento proces však môže narušiť mnoho faktorov.

Bežné príčiny úniku moču sú:

  • Lieky, napríklad diuretické lieky, môžu zvýšiť riziko úniku moču.
  • Infekcie močového traktu.
  • Dočasne oslabené svalstvo z dôvodu operácie prostaty.
  • Zmeny veľkosti prostaty, napríklad zväčšená prostata, môžu prekážať prechodu moču.
  • Nadváha vyvíja extra tlak na brušné a panvové svalstvo, čo sťažuje predchádzaniu úniku moču.
  • Diabetes alebo neurodegeneratívne ochorenia (napríklad Alzheimerova choroba).

Ako vidíte, príčina úniku moču môže závisieť od mnohých faktorov. Preto je dôležité získať dobré posúdenie vašej konkrétnej situácie, aby ste získali správnu liečbu. To znamená, že je dôležité získať od lekára správnu diagnózu.

Bežné typy

Naliehavá inkontinencia

Naliehavá inkontinencia je známa aj ako „nadmerne aktívny močový mechúr“ a je to najbežnejší typ úniku moču. Naliehavá  nastáva vtedy, keď trpíte náhlym nutkaním močiť, ale nemôžete to vydržať do príchodu na toaletu. Možno potrebujete močiť viac ako 4 až 8-krát za deň, ako aj niekoľkokrát v noci. Často to súvisí so zväčšenou prostatou alebo je to dôsledok operácie prostaty.

Stresová inkontinencia

Ak kašľanie, kýchanie, smiech alebo dvíhanie ťažkých predmetov zvyčajne vedie k úniku moču, zrejme máte stresovú inkontinenciu. Je to stav, ktorý je najbežnejší u mužov, ktorí nedávno podstúpili operáciu prostaty.

Dodatočný únik po močení

Nastáva vtedy, keď pár kvapiek moču unikne aj po tom, ako ste boli na toalete, dokonca aj ak ste „počkali a otriasli“. Poznáme dva typy dodatočného úniku po močení, v angličtine známe aj ako „post-micturition dribble“ a „terminal dribble“. K dodatočnému úniku po močení dochádza preto, že močový mechúr sa pri močení úplne nevyprázdni. Moč sa namiesto toho hromadí v močovej rúre vedúcej z močového mechúra. Bežnou príčinou dodatočného úniku po močení je zväčšená prostata alebo oslabené svalstvo panvového dna.

Únik moču

Ak máte stály alebo prerušovaný prúd moču, môžete trpieť inkontinenciou. Zvyčajne ju spôsobuje prekážka v prúde moču, čo zapríčiňuje pretekanie močového mechúra a následne únik moču.