Infekcia močových ciest u mužov

Máte bolesti pri močení alebo máte neustále nutkanie na ? Je možné, že trpíte infekciou močových ciest (IMC). IMC nie je bežným javom u mladších mužov, ale za určitých okolností a pri zmenách spojených s vekom sa riziko zvyšuje. Tu je niekoľko tipov, ako rozpoznať a dokonca predísť infekcii.

Čo je infekcia močových ciest?

IMC vzniká vtedy, keď sa škodlivé baktérie dostanú do močového traktu. Infekcie zvyčajne spôsobujú naše vlastné baktérie, ktoré sa dostanú na miesta, kam nepatria, a najčastejšou z nich je E. Coli, ktorá sa bežne nachádza v tráviacom trakte. Občas sú však príčinou aj iné druhy baktérií.

Toto sú najčastejšie príznaky infekcie:

 • Pocit bolesti alebo pálenia pri močení
 • Časté a neustále nutkanie na močenie
 • Len malé množstvo moču pri každom močení
 • Stopy krvi v moči
 • Tmavý, zakalený a silne zapáchajúci moč
 • Pocit neustáleho chladu, zvyčajne bez teplôt
 • Náhla močová

Je dôležité poznamenať, že niektoré zo sexuálne prenosných ochorení majú podobné príznaky ako IMC.

Aké sú rôzne typy IMC?

Najbežnejším typom je infekcia močovej rúry a močového mechúra nazývaná infekcia dolných močových ciest alebo infekcia močového mechúra. Niektoré infekcie sa však môžu rozšíriť aj do horných močových ciest – do močovodov a obličiek – a nazývajú sa infekcie horných močových ciest. Ak sa tak stane, príznaky sa značne zhoršia, objaví sa napr. bolesť chrbta, žalúdočná nevoľnosť a teplota. Horúčka môže byť aj znakom toho, že sa baktérie dostali do prostaty.

V prípade, že ochorenie zostane neliečené, infekcia horného močového traktu môže spôsobiť poškodenie obličiek a existuje aj riziko, že sa dostane do krvného toku a bude sa šíriť ďalej Ide o tzv. urosepsu, ktorá si následne vyžaduje intenzívnu starostlivosť. Ak máte podozrenie, že trpíte IMC, mali by ste vyhľadať lekára, ktorý vám určí správnu diagnózu aj liečbu. Čím skôr tak vykonáte, tým ľahšie sa infekcie zbavíte.

Liečba a ústup príznakov

Antibiotiká vo všeobecnosti ponúkajú efektívnu liečbu IMC. Je potrebný kultivačný test moču, pomocou ktorého sa určí typ baktérie, ktorý spôsobil infekciu, aj to, ktoré antibiotiká sú najúčinnejšie.

Čo môžete urobiť, aby príznaky ustúpili?

 • Príjem dostatočného množstva tekutín pomôže vyplaviť baktérie z močového mechúra.
 • Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID*) môžu pomôcť potlačiť príznaky IMC, ako sú bolesť, teplota a zápal.
 • Na kríže alebo brucho si položte zahrievaciu podložku.

Čo môže byť príčinou močovej infekcie?

U mužov nad 60 rokov sú infekcie častejším javom a zvyčajne sú spojené so zväčšenou prostatou, zmenami spojenými s vekom a s ostatnými ochoreniami, ktoré sú bežnejšie s pribúdajúcim vekom. Zväčšená znižuje tok moču a sťažuje úplné vyprázdnenie močového mechúra. Zostatkový moč môže byť miestom, kde baktérie rastú ďalej.

Ako predchádzať IMC?

Jednoduchým krokom v prevencii IMC je úplné vyprázdnenie močového mechúra a sťaženie priechodu baktérií do močového traktu. Taktiež včasné rozpoznanie zväčšenia prostaty a vhodná liečba môžu znížiť riziko problémov s prostatou v budúcnosti.

Jednoduché tipy ako predchádzať IMC:

 • Udržujte oblasť genitálií čistú a suchú
 • Prijímajte dostatočné množstvo tekutín a zabezpečte dostatočnú hydratáciu, pomôžete tak vyplaveniu baktérií.
 • Zašpinené inkontinenčné produkty odstraňujte spredu dozadu
 • V prípade problémov s vyprázdnením močového mechúra po močení chvíľu počkajte, zmeňte pozíciu a skúste to znova. To môže pomôcť vyprázdniť zvyšný moč, ktorý zostal v mechúre po prvom močení, čím sa zníži riziko infekcie.

 

* Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) sú druhom analgetík, ktoré znižujú bolesť, teplotu a zápal.

Spýtajte sa nášho odborníka

Máte otázku? Položte ju nášmu lekárovi alebo si pozrite najbežnejšie otázky o úniku moču.

Spýtajte sa nášho odborníka

„Infekcie močových ciest sa častejšie vyskytujú u mužov nad 60 rokov.“

Josefine Grandin

sestra opatrovateľskej služby/uroterapeutka