Richardov príbeh

Prečítajte si o Richardovej ceste k zlepšeniu jeho problému s únikom moču.

STAL SOM SA SÁM SEBE OSOBNÝM TRÉNEROM

Richard , 66

Nuž, všetci vieme, že nebudeme žiť večne. Ale aj tak, keď vám diagnostikujú rakovinu prostaty, je to absolútny šok. Operáciu prostaty som podstúpil v apríli 2011 a všetko prebiehalo naozaj dobre. Zo začiatku som po operácii musel používať katéter. Bolo to trochu komplikované, takže keď mi ho vytiahli, bol som u urológa, aby sme prediskutovali možnosti čo najskoršieho návratu do normálneho života.

Chirurgické odstránenie prostaty oslabilo moje svalstvo panvového dna, čo znamená, že som krátko po operácii nemohol vedome zastaviť prúd moču. Dostal som odporúčanie, aby som cvičil a používal ochranné pomôcky určené konkrétne pre mužov. Najprv som mal pri ich nasadzovaní trochu zvláštny pocit, ale boli veľmi diskrétne a komfortné. Aj keď ochranné pomôcky neboli nápadné, rozhodol som sa byť v tejto súvislosti veľmi otvorený.

Za svoj život som sa naučil, že ľudia si z vás berú príklad. Ak pôsobíte uvoľnene a o veciach hovoríte otvorene, ľudia reagujú podobne. Keď sme pri tom, nie celkom propagujem svoj stav, ale keď sa prejaví, snažím sa nevyzerať zahanbene. Predstavujem si to ako súčasť života, s ktorou sa musím vyrovnať.

Dbám na to, aby som cvičil, a stal som sa sám sebe osobným trénerom. Usilovnosť sa vyplatila. Nepovedal by som, že moje uzdravenie je rýchle, ale keďže stále napredujem, neprestávam s tým. Mojím cieľom je zvládnuť 3 – 4 hodiny bez toho, aby som musel ísť, a vydržať to bez použitia ochranných pomôcok. Čaká ma ešte veľa práce, ale celkovo mám dobrý pocit, že mám späť už mnoho vecí zo svojho života.