Často kladené otázky

Máte všeobecnú otázku o úniku moču? Pozrite sa na niekoľko najčastejších otázok.

Je môj stav trvalý?
Nie nevyhnutne. V závislosti od typu úniku moču, ktorým trpíte, symptómy možno obmedziť a môžete sa vrátiť späť k svojmu životu bez starostí s únikom moču. Ak sa chcete dozvedieť o možnostiach vhodnej liečby, poraďte sa so svojím lekárom.
Musím prestať navždy piť kávu?
Nie, ale je vhodné znížiť príjem množstva kávy, ktoré pijete. Kofeín a alkohol sú dvaja z najčastejších vinníkov, pokiaľ ide o zvyšovanie množstva moču vyprodukovaného vaším telom.
Kedy sa dočkám výsledkov posilňovania svalstva panvového dna?
Závisí to od vášho súčasného stavu, ale je vždy dobré mať na pamäti, že určitý čas trvá, kým spozorujete výsledky posilňovania svalstva panvového dna. Zapamätajte si, že cvičenia slúžia na dlhodobé zlepšovanie a nie na nápravu zo dňa na deň. Dajte tomu teda čas a pamätajte na to, že môže trvať niekoľko týždňov, kým spozorujete nejakú zmenu. Existujú fyzioterapeuti, ktorí sa zameriavajú na cvičenia svalstva panvového dva, takže sa od niektorého môžete dozvedieť ďalšie informácie.
Podľa čoho viem, ktorý produkt TENA mám používať?
Ak si nie ste istí, ktorý produkt máte najprv vyskúšať, odporúčam balenie vzoriek Keep Control značky TENA. Je to balenie s bezplatnými vzorkami značkyTENA, takže máte možnosť doma vyskúšať sortiment produktov pred tým, ako uskutočníte nákup. Je tiež vhodné požiadať o radu svojho lekára, ktorý môže mať určité návrhy k tomu, ktorý produkt môže byť pre vás najlepší.
Prečo majú niektorí muži únik moču?
K úniku moču môže dochádzať z množstva rozličných dôvodov a je dôležité uvedomiť si, že je medzi mužmi veľmi bežný. Nejakú formu úniku moču v skutočnosti zažíva 1 zo 4 mužov nad 40 rokov.* Príčiny sa u jednotlivých mužov líšia, ale spomeňme aspoň niekoľko najčastejších príčin úniku moču, a to sú zoslabnuté , vek, obezita alebo zväčšená . V niektorých prípadoch môže ísť o dedičný stav. Ak chcete vedieť, aká je príčina u vás, je dôležité, aby ste sa poradili s lekárom.
* Na základe prieskumu, ktorý uskutočnila spoločnosť SCA v roku 2012 u mužov nad 40 rokov v USA, Spojenom kráľovstve, Nemecku, Taliansku, Rusku a Mexiku. Zaznamenané údaje neboli zverejnené.
Je inkontinencia príznakom rakoviny prostaty?
Bežne sa ľudia mylne domnievajú, že ľahký únik moču u mužov je prejavom rakoviny prostaty. Rizikovým faktorom je skôr rodinná anamnéza a stravovanie, pretože včasných príznakov pri tomto ochorení je len veľmi málo. Ak máte obavy týkajúce sa rizika či príznakov, ktoré by sa u vás mohli prejaviť, prediskutujte tento problém so svojím lekárom.
Mám zväčšenú prostatu, mal by som sa obávať?
Rast prostaty je bežný jav. U niektorých mužov narastie len do malej miery, u iných značne. V niektorých prípadoch môže zväčšená alebo benígna prostatická hyperplázia (BPH) spôsobiť bolesť a symptómy dolného močového traktu, ako je prerušované , pomalý prúd, neschopnosť vyprázdnenia a iné. Spôsobuje to tlak, ktorý vyvíja zväčšená prostata na močový mechúr. Existuje mnoho dobrých liečebných postupov, o ktorých sa v prípade potreby môžete poradiť so svojím lekárom.