Nachádzate sa v <country>

Zvoľte lokálnu stránku TENA pre lokálne informácie.

Starnutie sa nevyhýba ani pokožke

Starnutie sa nevyhýba ani pokožke
This is Overlay text Default Value

Prirodzené známky starnutia sa s pribúdajúcim vekom postupne prejavia aj na pokožke človeka. Medzi viditeľné prejavy zrelej pokožky môžeme zaradiť drobné vrásky, rozšírené póry, farebné a povrchové nerovnosti. Hoci starnutie kože ovplyvňuje množstvo faktorov a u každého sa jeho prvé známky prejavia inokedy, postupnej zmene pokožky v dôsledku staroby sa nevyhne nikto z nás.

Stavba kože a jej funkcie

Koža predstavuje najväčší orgán ľudského tela. Skladá sa z troch základných vrstiev – pokožky, zamše a podkožného tkaniva, pričom každá z nich má svoju funkciu a špecifické zloženie. 

Pokožka 

Vrchná vrstva kože, ktorá je hrubá približne ako list papiera. Jej hlavnou funkciou je ochrana organizmu. 

Zamša 

Druhá vrstva kože. Obsahuje krvné kapiláry a lymfatické cievy, ktoré zabezpečujú vyživovanie kože. 

Podkožné tkanivo 

Najspodnejšia vrstva kože zložená z tukových buniek, nervov, krvných a lymfatických ciev. Tvorí ochrannú vrstvu pre svaly, kosti a vnútorné orgány. Vďaka veľkému obsahu tuku slúži aj ako regulátor telesnej teploty.

S pribúdajúcim vekom prechádza koža rôznymi zmenami

Ľudové prirovnanie jemný ako „detská prdelka“ nevzniklo len tak náhodou. Detská koža je naozaj jemnejšia a tenšia ako koža dospelých ľudí. Až približne vo veku 12 rokov dosiahne koža rovnakú štruktúru, akú má u dospelých ľudí. Následne po prekročení 20. roku života postupne začína prirodzený proces starnutia kože, počas ktorého dochádza v koži opäť k rôznym zmenám. 

Pokožka sa najskôr začne viac vysúšať a prvé viditeľné prejavy starnutia možno pozorovať okolo 25. roku života. 

Po dosiahnutí 30 rokov tvorí koža poznateľne menej lipidov. Objavujú sa drobné linky a prvé vrásky na čele.

Po 40. roku stráca pokožka svoju pevnosť a pružnosť. Bunková aktivita klesá a koža sa regeneruje pomalšie. 

K viditeľnému úbytku kolagénu dochádza po 50. roku života, kedy pokožka začne byť zvädnutá a krehká. 

Od 60 rokov koža zreteľne stráca hrúbku a začínajú sa objavovať pigmentové škvrny. 

Od 75. roku sa znižuje imunitná funkcia kože a pokožka je preto náchylnejšia na vznik infekcie.

Faktory, ktoré ovplyvňujú starnutie kože

Rýchlosť procesu starnutia kože závisí od genetickej predispozície, životného štýlu, ale aj vonkajších a vnútorných faktorov, pôsobeniu ktorých je koža vystavená. 

Vonkajšie faktory 

Vonkajšie faktory, ktoré ovplyvňujú zdravie pokožky a jej starnutie sú dané najmä prostredím a životným štýlom, ktorým žijeme. 

  1. Podnebie a životné prostredie: UV žiarenie, znečistenie ovzdušia, ubúdanie ozónu, extrémne teploty (vysoké aj nízke).
  2. Chemické vplyvy: agresívna kozmetika, príliš časté umývanie, alkohol, lieky, nezdravá strava. 
  3. Životný štýl: zvládanie stresu, fajčenie, pohyb, spánok. 

Vnútorné faktory

  1. Dedičnosť: genetika ovplyvňuje typ pokožky a jej vlastnosti (mastná, suchá, citlivá, zmiešaná), ktoré majú výrazný vplyv na jej celkový vzhľad a taktiež určuje biologické starnutie kože a náchylnosť kože na rozvoj rôznych kožných ochorení. 
  2. Hormóny: hladina hormónov v organizme výrazným spôsobom ovplyvňuje vzhľad aj zdravie pokožky. 
  3. Chronické ochorenia: mnohé ochorenia, napríklad cukrovka, zvyšujú citlivosť pokožky a znižujú jej obranyschopnosť voči vzniku kožných ochorení a infekcií.

Prejavy starnutia kože

Proces starnutia postupne ovplyvní všetky vrstvy kože, ich stav aj zloženie. 

Pokožka 

S rastúcim vekom dochádza k pomalšej obnove buniek a zníženej tvorbe lipidov na povrchu pokožky, čo vedie k jej zdrsneniu a dehydratácií. Pokožka sa stáva citlivejšou na UV žiarenie, horšie hojí a je náchylnejšia na rozvoj infekcií. 

Zamša

V dôsledku ubúdania kolagénu dochádza k narušeniu stavebnej štruktúry, čím sa znižuje pružnosť kože. 

Podkožné tkanivá 

V najhlbšej vrstve kože sa starnutie prejavuje najmä zmenou množstva a veľkosti tukových buniek, čo prispieva k vzniku hlbokých vrások, prepadnutiu líc a zhoršenému hojeniu rán. 

Vonkajšie prejavy starnutia je najviac vidno na tých častiach tela, ktoré boli počas života pravidelne vystavené slnku – tvár, krk, dekolt, ruky. Typickými známkami zrelej pokožky sú vrásky, ochabnutosť kože, suchosť, rôzne ložiskové zmeny pigmentácie a sfarbenia. 

Zrelá pokožka potrebuje pravidelnú starostlivosť. Prečítajte si ako na to v článku: Zrelá pleť si zaslúži špeciálnu starostlivosť.