Bezpečnosť v domácnosti pre osoby v seniorskom veku
Existuje mnoho vecí, ktoré vám pomôžu udržať milovanú osobu v bezpečí a v pohodlí domova. Sú to veci, ktoré v minulosti, keď ona/on boli ešte mladí, neboli dôležité. Ale osoba, o ktorú sa teraz staráte už nestojí pevne na svojich nohách, a preto je dôležité uvedomiť si všetky riziká. Potom budete pokojní, lebo budete vedieť, že sa môže bezpečne pohybovať a vy mu/jej poskytujete tú najlepšiu starostlivosť.
Ak sa u vašej milovanej osoby objavia niektoré z týchto ťažkostí, je nutné venovať sa otázke bezpečnosti v domácnosti:
Ťažkosti s pohybom bez pomoci
Problémy s rovnováhou a koordináciou
Problémy so zrakom
Demencia, zmätenie alebo iné mentálne obmedzenia.
Je dôležité skontrolovať prostredie, v ktorom vaša milovaná osoba žije, a uvedomiť si všetko, čo by mohlo predstavovať akékoľvek nebezpečenstvo. Potom budete schopní urobiť všetky potrebné zmeny, ktoré sú nutné na predchádzanie nehodám. Celkové informácie o bezpečnosti v domácom prostredí si môžete prečítať tu, alebo si nižšie nájdite praktické návrhy, ktoré vám pomôžu výrazne zvýšiť bezpečnosť.
Zabezpečte, aby boli všetky časti domácnosti dostatočne osvetlené.
Nainštalujte dodatočné osvetlenie na schodoch, v chodbe a tam, kde sa chodba zatáča.
Umiestnite lampu k posteli milovanej osoby.
Nainštalujte nočné osvetlenie, aby bolo jednoduché v tme dôjsť do kúpeľne.
2. Skontrolujte podlahy a nábytok
Presťahujte predmety, aby boli ľahšie dosiahnuteľné.
Rozostavte nábytok tak, aby bolo dostatok miesta na pohodlný pohyb.
Skontrolujte podlahy v každej izbe, či sa nešmýkajú. Zabezpečte, aby bolo koberce a behúne rovné, bez vyhnutých rohov a koncov, na ktorých sa môže milovaná osoba potknúť. V prípade nutnosti: o nainštalujte protišmykové podložky pod koberce a vyhoďte nerovné a roztrhané koberce; o položte protišmykové rohožky všade, kde je podlaha často mokrá (napr. v kúpeľni a v kuchyni); o zlepšite zábradlie na schodisku.
Zabezpečte, aby boli všetky časti nábytku stabilné a všetky nestabilné časti upevnené alebo vymenené.
Upevnite ochranné prvky na ostré rohy sklenených stolíkov alebo pracovných dosiek.
3. Zvýšte bezpečnosť v kuchyni
Nepodceňujte riziko vzniku požiaru v domácnosti – nainštalujte detektory dymu a ohňa (a pravidelne kontrolujte stav batérií).
Zvážte inštaláciu sporáka a rúry, ktoré sa automaticky samy vypnú.
Pri výmene ostatných elektrických spotrebičov vyberte tie, ktoré majú funkciu automatického vypnutia.
Skontrolujte, ako je vaša kuchyňa zariadená. Uložte taniere, poháre a ostatný často používaný riad v zásuvkách alebo v skrinkách, aby bolo pohodlné a bezpečné jednoducho sa k nim dostať.
4. Nastavte systém rýchlej zdravotníckej pomoci
Zvážte použitie zariadení na rýchly zdravotnícky alarm – pre milovanú osobu môžete kúpiť alarm, ktorý môže nosiť so sebou a použiť v prípade núdze. Jednoducho stlačí tlačidlo na zariadení a tým upozorní potrebnú záchrannú službu.
5. Predchádzajte nehodám v kúpeľni a na toalete
Upevnite podporné úchyty všade tam, kde ich vaša milovaná osoba potrebuje, napríklad v sprche alebo vo vani, alebo vedľa toalety.
Umiestnite protišmykové rohožky v blízkosti sprchy a umývadla. Nainštalujte špeciálnu stoličku do sprchy, ak si myslíte, že to môže pomôcť.
Vytvorte jednoducho čitateľný zoznam dôležitých čísel (vašich či vašej milovanej osoby) a umiestnite ho v ľahko dostupnej vzdialenosti.
Zahrňte aj čísla ďalších príbuzných, susedov a záchranných zložiek.
Pri príprave bezpečnosti domácnosti pre osobu v seniorskom veku musíte zvážiť mnoho faktorov. Vytlačte si vyššie uvedený zoznam a pripevnite si ho na svoju chladničku. Potom už si ľahko skontrolujete, či ste na niečo nezabudli.