Starnutie a inkontinencia

Čo sa deje, keď zostarnú?

Čo je prvá vec, ktorú musíte urobiť, keď milovaná osoba v seniorskom veku stratí kontrolu nad svojím močovým mechúrom a/alebo vyprázdňovaním? Nepanikárte. Na začiatku to môže byť pre vás oboch nepríjemné a trápne. Ale buďte si istí: je úplne bežný jav a existuje mnoho spôsobov, ako mu/jej pomôcť zvládnuť ju.
 
Ak ste videli, ako vaša milovaná osoba starne, určite ste si všimli zmeny v jej/jeho fyzickej kondícii. Možno už nie sú takí fit a elegantní, ako bývali. Možno im zrak a sluch už teraz tak neslúžia. Je to prirodzené. 
 
A podobný problém môžu mať aj so svojím močovým systémom. Rokmi sa jeho efektivita oproti mladému veku znižuje. Výsledkom je čiastočná alebo úplná strata kontroly nad močovým mechúrom či vyprázdňovaním. Je to bežný stav nazývaný inkontinencia. 
 
Inkontinencia môže byť nepríjemná a frustrujúca pre milovanú osobu. Ísť na toaletu, čo bolo kedysi výsostne súkromné a bežné, sa teraz zrazu nedá kontrolovať.  
 
Môžete pomôcť tak, že budete chápavý/á. Tým, že ich situáciu nebudete považovať za nepríjemnú a nebudete súdiť. Informujte sa o inkontinencii a praktických veciach, ktoré môžete pre svoju milovanú osobu urobiť. Starajte sa o nich s láskou a to vás môže zblížiť. 
 
Aby ste lepšie pochopili stav svojej milovanej osoby, uvedomte si, čo sa deje v ich starnúcom tele.

Prečo sa vaša milovaná osoba stáva inkontinentnou?

Ako starnú, ich orgány, svalstvo a nervy prestávajú efektívne spolupracovať. 
 
Ak chceme bojovať proti inkontinencii, musíme posilniť a zvierača. Tieto dôležité svaly zabezpečujú močovú aj fekálnu kontinenciu. Ako starneme, tieto svaly sa oslabujú z rôznych dôvodov, a to spôsobuje inkontinenciu. Môže stať aj to, že nervy spájajúce mozog a močový mechúr vysielajú nesprávne signály. 
 
Navyše, tiež ako výsledok starnutia, naše obličky a močový mechúr už nepracujú tak efektívne, ako keď sme boli mladší. (Ak osoba starne bez väčších zdravotných problémov, väčšinou je normálna funkčnosť obličiek zachovaná. Ale v prípade chorôb, užívania liekov a iných ochorení môže byť ich funkčnosť poškodená.) 
 
Nasledujúce zmeny môžu prispieť k inkontinencii:  
Čo sa deje s obličkami, keď starneme?
Aj riziko zhoršenia renálnej funkcie sa starnutím zvyšuje. Výsledkom je znížený tok krvi do obličiek a znížená tvorba antidiuretického hormónu (ADH). Tento hormón zvyšuje koncentráciu moču (vstrebáva vodu späť do tela). Ak je hladina tohto hormónu znížená, vytvára sa väčšie množstvo moču, hlavne v noci. To je aj dôvod, prečo je nočné 1 – 2-krát za noc bežné u osoby v seniorskom veku.
Čo sa deje s naším močovým mechúrom, keď starneme?
Močový mechúr je svalový vak. S vekom sa riziko straty napätia a funkčnosti svalstva močového mechúra zvyšuje. To vedie k zníženej schopnosti stiahnuť sa a zovrieť. Výsledkom je predĺžený čas vyprázdnenia močového mechúra a môže sa stať, že sa nevyprázdni úplne, takže v močovom mechúre ostáva zvyškový moč. 
 
Močový mechúr je menej elastický a nedokáže udržať také množstvo moču ako predtým. Reflex vyprázdňovania sa spustí neskôr, keď už je močový mechúr skoro plný. Z toho dôvodu zostáva osobe v seniorskom veku menej času dostať sa na toaletu a vyprázdniť močový mechúr. 
 
Močová rúra sa môže zablokovať. U žien to môže byť spôsobené oslabeným svalstvom, čo zapríčiní pokles močového mechúra alebo vagíny (prolaps). U mužov sa močová rúra môže zablokovať zväčšenou prostatou. Tieto ochorenia je nutné odhaliť čo najskôr, aby bolo možné určiť správnu liečbu.
 
Medzi symptómy môže patriť: 
  • ťažkosti so začatím močenia
  • pocit nedostatočného vyprázdnenia močového mechúra po močení
  • prerušovaný alebo slabý prúd moču
  • častá potreba močiť a časté v noci.
Neschopnosť úplného vyprázdnenia močového mechúra spôsobí, že v močovom mechúre ostáva zvyškový moč, čo môže viesť k inkontinencii z pretekania a predstavuje to aj riziko infekcie močového traktu.
 
Ak sa vaša milovaná osoba stane vekom menej mobilná, nemusí byť pre ňu ľahké dôjsť na toaletu. Výsledkom je, že keď potrebuje ísť, nepríde včas. Potom je závislá na opatrovateľovi, ako ste vy, aby jej pomohol s inkontinenciou. 

Ďalšie informácie

Pre dobrého opatrovateľa je dôležité pochopiť proces starnutia a jeho vplyv na mobilitu a kognitívne schopnosti. V nasledujúcich článkoch si prečítajte viac o zmenách spojených so starnutím a o tom, ako môžete svojej milovanej osobe pomôcť: