Klimaktérium nie je choroba. Ako ho v začiatkoch rozpoznať?

Klimaktérium u ženy je prirodzenou súčasťou jej života. Už v začiatkoch dáva rôznymi príznakmi o sebe vedieť. Ktoré sú tie najčastejšie?

Klimaktérium, ľudovo prechod, je obdobím, kedy dochádza v tele ženy k významným fyziologickým zmenám. Mnoho žien sa však mylne domnieva, že klimaktérium je len iným, odborným pojmom pre menopauzu, čo nie je pravda. Ide o dva rozdielne pojmy, ktoré však so sebou úzko súvisia. Menopauzu odborníci definujú ako posledné menštruačné krvácanie v živote ženy, pričom klimaktérium sa, na druhej strane, chápe ako kompletná fáza prechodu trvajúca nie dni či mesiace, ale roky.

Ak fajčíte, klimaktérium začne skôr

Začiatok nástupu klimaktéria sa v jednotlivých prípadoch líši. Môže za to rozdielna genetická výbava, niektoré ochorenia (napríklad cukrovka), no dokonca i životný štýl, najmä fajčenie a výrazná podváha. Vo všeobecnosti však najčastejším obdobím, kedy začína klimaktérium, je vek medzi 45. až 50. rokom života ženy.

Lekári v poslednej dobe čoraz častejšie diagnostikujú aj tzv. skorú menopauzu, ktorá nastupuje ešte pred 45. rokom. Odborníci upozorňujú aj na to, že ak žena začala menštruovať v neskoršom veku, je vysoko pravdepodobné, že klimaktérium sa u nej dostaví skôr v dôsledku spomínanej genetiky a hormónov.

Skorší nástup klimaktéria môžu očakávať aj ženy s veľkou podváhou a silné fajčiarky. Na druhej strane, pri ženách, ktoré začali menštruovať v mladšom veku, klimaktérium nastáva o čosi neskôr. Taktiež platí, že pokiaľ matka vstúpila do fázy klimaktéria v istom roku života, je pravdepodobné, že dcéra bude na tom rovnako.

Klimaktérium a ako dlho trvá

Na otázku, ako dlho trvá klimaktérium u žien, neexistuje jedna správna odpoveď. Celé obdobie začína tzv. perimenopauzou, ktorá nastupuje v niektorých prípadoch 10, zvyčajne však 4 – 5 rokov pred menopauzou. Už v tejto fáze možno pozorovať zmeny a typické prejavy klimaktéria, no šanca na otehotnenie tu však stále je.

Tá skončí až v momente, keď žena „dostane“ menopauzu, čiže posledné krvácanie v dôsledku minimalizovanej produkcie estrogénu a progestínov. Ďalším obdobím je tzv. postmenopauza, ktorá začína ukončením menopauzy a pretrváva zhruba do 60. – 65. roku života. Celé obdobie klimaktéria je zakončené úplne novou fázou, odborne nazývanou senium.

Klimaktérium a problémy so sexom

Kapitolou samou o sebe je intímny život v tomto období. Ženy v dôsledku zníženého libida strácajú prirodzený záujem o sex s partnerom. So zníženou produkciou estrogénu taktiež prichádzajú aj problémy s pohlavnými orgánmi, ženy postrehnú pocity pálenia a stratu vlhkosti vo vagíne.

Problematické neskôr začína byť aj močové ústrojenstvo, čoraz častejšie sa objavujú rôzne infekcie močových ciest a, žiaľ, aj nedobrovoľný únik močuInkontinencia počas klimaktéria je pomerne bežná, prejavuje sa častejšou návštevou toalety, ako aj intenzívnym a nutkavým pocitom na močenie, čo je zvlášť nepríjemné počas spánku. Tento stav ešte viac zhoršuje problémy s nespavosťou.

Ako prekonať klimaktérium?

Pre veľa žien je „prechod“ strašiakom s neprekonateľnými následkami. Tak to však vôbec nemusí skončiť. Ako teda prežiť klimaktérium čo najlepšie? V prvom rade sa nebojte vyhľadať pomoc pri akomkoľvek probléme. Vo všeobecnosti platí, že ženám prospieva hormonálna terapia v podobe užívanie estrogénov a progestínov.

U mnohých sa po užívaní liekov nepríjemné príznaky upravia a minimalizujú. Existujú však aj prípady, kedy je popri hormonálnej liečbe vhodná aj pomoc psychológa, ten, ak je to nevyhnutné, pacientke predpíše aj antidepresíva. Na sebadôvere ženy sa vo veľkom zvyknú podpísať aj problémy so spomínaným únikom moču, aj tu však existuje pomoc. Ako prevencia pomáha pravidelné posilnenie svalov panvového dna pomocou Kegelových cvikov, so samovoľným únikom moču si zase poradia rôzne zdravotnícke pomôcky na inkontinenciu. Vyhľadávané sú najmä produkty ako vložky a nohavičky, ktoré sa dajú jednoducho zakúpiť na internete a objednať si môžete aj vzorky produktov zdarma. Žena by tiež nemala zabúdať na dodržiavanie zdravej životosprávy a vhodnej fyzickej aktivity. Odborníci sa zhodujú, že objavenie nových koníčkov pomáha žene prekonať toto obdobie plné zmien.