Nachádzate sa v <country>

Zvoľte lokálnu stránku TENA pre lokálne informácie.

Tehotenstvo skryté za príznakmi menopauzy

Inko, tehotenstvo a materstvo

Žena a najmä jej telo v živote prechádza mnohými zmenami a obdobiami, ktoré sú príjemné, ale aj takými, ktoré by najradšej neabsolvovala. Pravda je však taká, že žiadna žena sa nevyhne napríklad takej menštruácii, ale ani jej ukončeniu, čiže menopauze. Telo ženy je prispôsobené na to, aby zvládlo aj pôrod, no každá je iná a u každej sa zmeny môžu prejavovať inak. 

Tieto odlišnosti medzi ženami sa prejavia napríklad po pôrode, keď sa jedna zotaví okamžite, zatiaľ čo druhá na to bude potrebovať dlhší čas. Podobné je to aj pri menopauze, ktorú môžu, ale nemusia sprevádzať príznaky.


Príznaky menopauzy vám môžu mnohé naznačiť

Menopauza je spájaná s vyšším vekom, v literatúre sa hovorí o 45 až 50 rokoch v živote ženy. Práve vtedy sa oslabuje aktivita vaječníkov a môžu nastať spomínané hormonálne zmeny, ktoré sprevádzajú určité príznaky. Zväčša hovoríme o únave, vynechaní menštruačnej periódy, poruchách spánku, objaviť sa môže aj vyšší tlak, nervozita či časté zmeny nálad. 

To, či žena začne priberať alebo nie, je individuálne, no aj to môže patriť medzi prvé príznaky menopauzy, pri ktorých by ste mali zbystriť pozornosť a neodkladať už viac návštevu svojho gynekológa. Každá zmena, ktorá sa týka vášho tela, či už ide o telesnú, alebo psychickú, môže znamenať niečo iné. Vždy je však potrebná návšteva lekára


Fázy menopauzy rozpoznáte na základe príznakov

Menopauza nie je obdobie, ktoré trvá deň či dva. Aj táto zmena v živote ženy má svoje fázy. Prvou je premenopauza, keď sa organizmus ženy začína hormonálne obnovovať a vytráca sa aj schopnosť otehotnieť. Nie je však nepravdepodobné, že ostanete aj v tomto období tehotná. 

Druhou fázou je samostatná menopauza, keď žena prestáva menštruovať, a poslednou fázou je postmenopauza, keď vaječníky prestávajú uvoľňovať hormóny. Kým niektoré ženy menopauzou „preplávajú“, niektoré musia dokonca na nejaký čas ostať doma a liečiť sa.


Úniky moču v menopauze

Menopauza a inkontinencia u žien sú pojmy, ktoré spolu úzko súvisia. Počas menopauzy sa totiž oslabujú svaly panvového dna a vagína aj močový mechúr strácajú na svojej elasticite. Proti únikom moču môžete zabojovať Kegelovými cvikmi, ktoré sú určené práve na precvičovanie panvového dna. 

Nie sú náročné a vykonávať ich môžete prakticky kedykoľvek a kdekoľvek. S únikom moču v menopauze sa môžete popasovať aj s pomocou lekára, ktorý vám môže predpísať estrogénovú liečbu v podobe krémov a vaginálnych čapíkov.


Menopauza zasiahne aj do pohlavného života

Menopauza alebo klimaktérium, ako sa tomu odborne hovorí, privádza so sebou aj problémy v sexuálnom živote. Nielen tkanivo močového traktu prechádza zmenami. Tkanivo a vonkajšie steny vagíny sú vekom tenšie a suchšie, čo môže počas pohlavného styku spôsobovať bolesti a celkovo znížiť chuť na sex. Aj tieto problémy sa ale dajú riešiť, potrebné je len navštíviť lekára, ktorý vám predpíše lieky.


Zmiernite príznaky menopauzy liečbou

Pri liečbe počas menopauzy sa stretnete s hormonálnymi liekmi, no niektoré ženy im z rôznych príčin nedôverujú, a tak siahnuť môžu aj po bylinných prípravkoch, ktoré obsahujú vitamíny či fytoestrogény. 

Znížená tvorba estrogénu v menopauze spôsobuje zmeny v tele ženy, ktoré môžete potlačiť. Estrogén totiž nájdete aj v strave, napríklad v mrkve, obilninách, fazuli či šošovici.


Menopauza, ktorá príde SKORO a nečakane

V súvislosti s menopauzou sme hovorili o veku medzi 45 a 50 rokov. Nie vždy je to tak a čoraz častejšie sa spomína predčasná menopauza. Možno vás prekvapí fakt, že objaviť sa môže naozaj u mladých žien, dokonca aj u tých, ktoré dovŕšili len 21 rokov. Pýtate sa, ako je to možné, a na to existuje niekoľko odpovedí, no presná príčina je neznáma. 

Najčastejšou príčinou, prečo sa menopauza môže objaviť tak skoro, je nezdravý životný štýl alebo nízka hmotnosť. Nedostatok tuku totiž nepodporuje tvorbu estrogénu, a tak môže nastúpiť menopauza. Tá predčasná však môže skrývať ochorenie, napríklad Turnerov syndróm alebo autoimunitné ochorenie, keď telo produkuje látky, ktoré poškodzujú vaječníky. Menopauza znamená pre ženu novú etapu v jej živote, no tá v skoršom veku ju môže zasiahnuť nepripravenú a liečiť sa môže aj s pomocou psychológa.


Tehotná v menopauze

Keď sme rozprávali o fázach menopauzy, spomenuli sme tú, kde sa stráca schopnosť otehotnieť. Menopauza a tehotenstvo však môžu spolu súvisieť, keďže príznaky menopauzy si mnohé ženy môžu pomýliť so začiatkami tehotenstva. 

Mnohé ženy s pribúdajúcim vekom neprikladajú ochrane v pohlavnom živote takú dôležitosť, no stať sa môže všetko. Príznaky menopauzy, ako je únava, nevoľnosť, vynechanie menštruácie, pripisujeme tehotenstvu, no ženy vo vyššom veku sa začínajú pripravovať na novú etapu v živote – menopauzu. To, že sú tehotné, často zistia až po 3. mesiaci, keď už pociťujú pohyby bábätka.


Opäť mamou

Vynechanie menštruácie na 2 či 3 mesiace preto neznamená, že nepríde ďalšia perióda, ktorá so sebou prinesie aj ovuláciu. Preto by ste ani vtedy nemali poľaviť, čo sa týka ochrany v sexe. Samozrejme, ak dieťa neplánujete. Ak zistíte, že ste tehotná, prispôsobiť by ste tomu mali aj životný štýl, dnes už totiž aj staršie ženy dokážu priviesť na svet zdravé deti. 

Či už tehotenstvo, alebo menopauza, pre ženu ide vždy o novú etapu v jej živote, ktorá so sebou prináša zmeny. Obidve ju môžu zasiahnuť nepripravenú, a preto je dobré, aby vedela, čo ju čaká a ako sa s tým môže „zmieriť“. Zmierniť obdobie menopauzy je možné, dôležité je, aby ste jej venovali pozornosť a navštívili lekára.