Najlepšie postupy pre kvalitný spánok a nočnú starostlivosť

Personalizovaná starostlivosť v noci je dôležitá pre kvalitný spánok klientov. Pomôžeme vám pochopiť funkcie spánku, to, ako sú spojené s inkontinenciou, a poskytneme vám tipy ako vytvoriť efektívne postupy pri starostlivosti v noci.

Naťahovacie nohavičky TENA Pants Night pred svojím balením. Priložený text hovorí: „ochrana počas spánku“.

Prečo je spánok tak dôležitý?

Vďaka spánku sa zotavíme a načerpáme novú energiu a naše svalové tkanivá sa po aktívnom a podnetnom dni obnovia. Pri oddychu dokáže imunitný systém rozoznať rušivé prvky a vkladá si ich do pamäte, aby dokázal lepšie odolávať infekcii. Spánok usporiada spomienky a podporí naše myslenie v bdelom stave.

Čo spôsobuje časté návštevy toalety počas noci?

Pri starších klientoch, ktorí si vyžadujú špeciálnu starostlivosť, môže narušenie ich spánkového rytmu viesť k zmenám nálad, zhoršenému úsudku a pamäti, zvýšenej citlivosti na bolesť, zvýšenému riziku infekcie aj pádu a ťažkostiam pri zvládaní bežných aktivít počas dňa či rehabilitačných programov. 

Naše telo sa vekom mení a spánok je plytší s vyšším rizikom častých prebudení. Znižuje sa aj výkon obličiek a močový mechúr stráca svoju elasticitu, čo je príčinou častejšej potreby močenia v noci. 

Vekom sa tiež zvyšuje riziko nočného používania toalety. Prieskum1 viac ako 400 pádov hospitalizovaných pacientov vo veku nad 60 rokov ukázal, že viac ako 1/3 pádov bola spojená s návštevou toalety a skoro polovica z nich sa odohrala v noci. 

Niektoré ochorenia a vedľajšie účinky medikamentóznej liečby môžu spôsobiť alebo zvýšiť mieru nočného močenia. Patria k nim napríklad ochorenia srdca a obličiek, cukrovka, naliehavá močová inkontinencia a diuretické lieky. Ak si myslíte, že sa u vás objavili skryté zdravotné problémy, alebo máte dojem, že vám lieky spôsobujú nočné močenie, kontaktujte svojho lekára. Niekedy postačí jednoduchá zmena času užívania lieku a vedľajšie účinky budú miernejšie. 

Aj nespavosť môže viesť k častejšiemu nočnému močeniu, keďže počas času, keď nespíte, sa produkuje väčšie množstvo moču. Mnoho chronických ochorení môže spôsobovať nespavosť, napríklad syndróm nepokojných nôh, spánkové apnoe, Alzheimer a Parkinsonova choroba. 

Mnoho chronických ochorení spôsobuje aj nepohodlie či bolesť, takže liečba skrytých zdravotných problémov a správny manažment bolesti prospejú spánku a znížia produkciu moču v noci.

Tipy na efektívny postup pri opatrovaní v noci

Ako pomoc vašim klientom pri dosiahnutí kvalitného spánku sme vytvorili zoznam niekoľkých krokov, vďaka ktorým zminimalizujete prerušenia spánku a vaše postupy pri poskytovaní starostlivosti v noci budú efektívnejšie.

1. Začnite základnými potrebami

Pred spaním sa uistite, že si váš klient vyprázdnil močový mechúr aj črevá. Počas dňa by mali klienti dodržiavať správnu rutinu vyprázdňovania, aby znížili riziko črevnej inkontinencie počas noci. Neprijímajte tekutiny dve hodiny pred spaním, ak sa chcete vyhnúť močeniu počas noci. Nezabúdajte, že kofeín nám nielen nedovolí zaspať, ale zároveň zvyšuje potrebu močiť. Pre kvalitnejší spánok je preto potrebné znížiť jeho príjem. Aj niektoré ochorenia a vedľajšie účinky liekov môžu spôsobiť zvýšenú mieru močenia v noci. Patrí k nim napríklad cukrovka a diuretiká. 

Ku kvalitnému spánku v noci prispieva aj dobre zvládnutý spánkový režim počas dňa, to znamená že by ste mali znížiť frekvenciu a dĺžku spánku počas dňa. Kompresné ponožky a vyvýšená poloha nôh v poobedňajších hodinách tiež pomáhajú znižovať výskyt nočného močenia. Pomáhajú telu zvládnuť zadržať tekutinu, ktorá sa počas dňa nahromadí v dolných končatinách.

2. Skúste použiť podložku na noc.

Ak sú vaši klienti počas noci inkontinentní, použite podložku špeciálne navrhnutú na použitie v noci. Absorpčné nohavičky TENA Pants Night ponúkajú jedinečnú ochranu počas spánku s o 16 % vyššou absorpciou a zároveň chránia citlivú pokožku na dlhší čas. 99 % opatrovateľov uvádza, že ich klienti zostávajú suchí počas celej noci3, a laboratórne testy ukázali, že po 7 hodinách používania sú až o 32 % suchší4. Absorpčné nohavičky TENA Pant Night absorbujú úniky moču v noci v prípade, ak klient nie je schopný prejsť na toaletu, a absorbujú ich bez toho, aby sa klient prebudil.

3. Vytvorte správny spánkový režim

Pokiaľ váš klient trpí nedostatkom spánku, zvážte jeho aktivity počas dňa. Má dostatok čerstvého vzduchu a pohybu? Pokúste sa do jeho denného režimu zaradiť jemný strečing. Pozerá televízor pred spaním? Vyskúšajte miesto toho čítanie alebo počúvanie upokojujúcej hudby. Pije alkohol? Obmedzte požívanie alkoholu. Napriek tomu, že vyvoláva ospalosť, v skutočnosti narúša spánkový mechanizmus. Uistite sa, že klient má svoju rutinu, pomocou ktorej sa upokojí, čo podporí jeho zdravie aj oddych. 

4. Udržujte svojich klientov v bezpečí

Uponáhľané cesty na toalety v nočných hodinách sú pre staršie osoby riskantné. Jedným z riešení je poskytnutie toaletnej stoličky hneď vedľa postele. Ak to však nie je možné alebo žiadané, zaistite, aby bola cesta na toaletu pre klienta bez akýchkoľvek prekážok. Môžete nainštalovať svetlá reagujúce na pohyb a odstrániť z cesty všetky voľne stojace prekážky. Ak váš klient trpí demenciou a nočným chodením, alarm pri posteli vás upozorní, keď sa klient postaví z postele a začne sa prechádzať.

5. Postarajte sa o citlivú pokožku

Nepohodlie v dôsledku nepríjemných problémov s pokožkou vážne ovplyvňuje spánok klientov a môže prispieť k zvýšenej potrebe močenia v noci. Na udržanie prirodzeného zdravia pokožky sme vyvinuli riešenie na starostlivosť o pokožku v troch krokoch pre všetkých tých, ktorí žijú s inkontinenciou:

 Balenie vkladacích plienok TENA Comfort

Základom pre zachovanie zdravej pokožky, je udržať ju v suchu. Správnym výberom pomôcky pomáhate predchádzať jej poškodeniu.

Balenie vlhčených utierok TENA

Pri každej výmene absorpčnej pomôcky pokožku dôkladne očistite pomocou vlhčených utierok, peny alebo krému TENA.

Balenie bariérového krému TENA Barrier Cream

Krehká pokožka seniorov potrebuje špeciálnu ochranu. Chráňte ju použitím zinkového krému TENA Zinc Crem na citlivú pokožku alebo bariérového krému TENA Barrier Cream na ochranu pred podráždením.

6. Ponúkajú ochranu a pohodlie

Aj napriek vašej veľkej snahe je nočný únik moču u niektorých klientov jednoducho súčasťou ich života. Môžete však zlepšiť kvalitu ich života pomocou ochranných opatrení a účelovo vyrobených produktov. Absorpčné produkty sú vynikajúcim riešením za predpokladu, že použijete veľkosť, typ a úroveň absorpcie vhodnú pre vášho klienta a produkt je správne oblečený.

Naťahovacie nohavičky TENA Pants Night – navrhnuté na použitie počas spánku

Naťahovacie nohavičky TENA Pants Night sú špeciálne navrhnuté na použitie počas spánku. Vďaka o 16 % vyššej absorpcii v zadnej časti2 sú ideálne na použitie počas spánku. Vysokoabsorpčné dvojité jadro s rýchlou absorpciou a bariérami proti úniku moču udržia citlivú pokožku suchú a chránenú po dlhší čas. Podporujú samostatné používanie toalety, ľahko sa obliekajú aj vyzliekajú, rovnako ako bežná spodná bielizeň, vďaka čomu poskytujú väčšiu nezávislosť. 

Naťahovacie nohavičky TENA Pants Night sú vyrobené z priedušných materiálov podobných bavlne, ktoré umožňujú cirkuláciu vzduchu, a poskytujú trojitú ochranu proti úniku moču, pre pocit sucha a pohodlia. Až 99 % opatrovateľov hovorí, že ich klienti zostávajú v suchu celú noc3. Laboratórne testy ukázali, že po 7 hodinách používania sú až o 32 % suchší4. Všetky produkty TENA boli dermatologicky testované a schválené medzinárodnou dermatologickou organizáciu Skin Health Alliance.

Zistite viac
Naťahovacie nohavičky TENA Pants Night – navrhnuté na použitie počas spánku

1 Rose G, Decalf V, Everaert K, Bower WF. Nočné pády u hospitalizovaných pacientov spojené s použitím toalety: úloha noktúrie. Australas J Ageing. 2019;00:1-7. https://doi.org/10.1111/ajag.12696

2 V porovnaní s naťahovacími nohavičkami TENA Pants Super

3 5602: Naťahovacie nohavičky TENA Pants Night, Quant In-home CUT, Poľsko, november 2019, n=128

4 Laboratórne testy ukázali, že naťahovacie nohavičky TENA Pants Night sú po 7 hodinách oveľa suchšie (32 %) (Rewet Lab Data a meranie vlhkosti naťahovacích nohavičiek TENA Pants Night Super po 7 hodinách v porovnaní s naťahovacími nohavičkami TENA Pants Super).