Ako vybrať správnu inkontinenčnú pomôcku

Zdravotná sestra v rozhovore so staršou, usmievajúcou sa ženou.

Mať na sebe niečo, čo nám nesedí, je vždy nepríjemný pocit. A pri produktoch osobnej starostlivosť, ako sú inkontinenčné vložky, nohavičky a iné pomôcky, to platí dvojnásobne. Nepríjemné nie je len zistenie, že je pomôcka príliš veľká či malá, ale aj fakt, že nesprávna veľkosť predstavuje riziko úniku moču na oblečenie, odiera pokožku, čo môže mať za následok poškodenie pokožky, problémy so zápachom a, samozrejme, trpí tým osobná dôstojnosť vašich klientov.

Tu je niekoľko tipov, ako vybrať správnu inkontinenčnú pomôcku, a základné informácie o dôležitosti výberu správneho typu, kvality, veľkosti produktu a frekvencii jeho výmeny.

Začnite hodnotením

Úspešné zvládnutie inkontinencie klienta si vyžaduje presné vyhodnotenie jeho/jej situácie a potrieb a nastavenie plánu osobnej starostlivosti. Vďaka tomu budete schopní vytvoriť presné postupy intervenčnej starostlivosti a nájsť im najvhodnejšie inkontinenčné pomôcky. Takéto hodnotenie poskytne klientovi informáciu, kedy a ako často vymieňať pomôcku a kedy použiť toaletu.

Výber správneho typu pomôcky

Váš výber pomôcky by mal byť založený na individuálnych potrebách klienta. Voľba správneho typu pomôcky nielenže skvalitní život klienta, ale zároveň vám uľahčí prácu.

 • Pre imobilných klientov sú najvhodnejšie pomôcky s upínaním, s ktorými opatrovateľ dokáže ľahko manipulovať a vymeniť ich, a sú vhodné pre väčšinu typov postavy.
 • Pre klientov, ktorí sú dostatočne mobilní a schopní použiť toaletu, sú vhodnejšie produkty nohavičkového typu, keďže im pomáhajú zachovať si nezávislosť a dôstojnosť.

Výber správnej veľkosti

Bez ohľadu na typ inkontinencie, ktorým trpí váš klient, správne meranie a veľkosť sú nevyhnutné pre optimálnu starostlivosť. Odmeraním pásu a bokov klienta zistíte, aká veľkosť pomôcky bude pre neho/pre ňu najvhodnejšia. Zistite viac o meraní a veľkostiach v našom užitočnom článku o tom, ako vybrať správnu veľkosť inkontinenčnej pomôcky.

Správna úroveň absorpcie

Absorpcia vybranej pomôcky by mala byť určená vždy na základe množstva únikov, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od časti dňa, príjmu tekutín, príjmu diuretík a frekvencie výmeny pomôcky.

Pri určovaní potrebnej absorpcie zohľadnite aj schopnosť klienta prejsť na toaletu. Uistite sa, že ste urobili všetko, aby bol klient v prípade potreby schopný dôjsť na toaletu. Inkontinenčné pomôcky by nemali byť náhradou návštevy toalety.

Pre niektorých klientov budú najvhodnejšie produkty TENA s najvyššou absorpčnou úrovňou a pre iných možno zvážte produkty TENA s nižšou úrovňou absorpcie. Nezabudnite, že produkty s vyššou absorpčnou kapacitou ako je potrebná, predstavujú vyššie náklady aj viac odpadu.

Dôležitosť kvality

Okrem výberu správnej veľkosti a úrovne absorpcie je dôležité, aby bola pomôcka:

 • pohodlná na nosenie,
 • vyrobená z materiálu šetrného k pokožke,
 • schopná udržať pokožku v suchu a chrániť proti pretečeniu,
 • priedušná a podporujúca zdravie pokožky,
 • schopná zabrániť nežiaducemu zápachu.

Optimálne prispôsobenie a frekvencia výmeny

Pri obliekaní inkontinenčnej pomôcky sa uistite, že je dostatočne zaistená a tesne prilieha v oblasti slabín. Predídete tým nepohodliu a oderom a zabránite únikom.

Ako často by mala byť pomôcka vymieňaná záleží od individuálnych potrieb klienta, ktoré ste identifikovali v prvotnom hodnotení. Napríklad, osoba s citlivou pokožkou alebo s fekálnou inkontinenciou potrebuje zvýšenú frekvenciu výmen, ale osoba so zdravou pokožkou a s problémami s mobilitou uprednostní menej časté výmeny.

Pozrite si nášho Sprievodcu používaním produktu a zistite podrobnejšie informácie a ešte viac tipov o tom, ako obliecť inkontinenčnú pomôcku.

Vytvorenie plánu starostlivosti

Plán starostlivosti každého klienta by mal určiť správny plán návštev toalety a najvhodnejší typ inkontinenčnej pomôcky v správnej veľkosti a so správnou úrovňou absorpcie. Výmena pomôcky by mala byť prispôsobená špecifickým potrebám daného klienta. Môže to chvíľu trvať, ale výsledky sa určite dostavia. Správne vybratá pomôcka v kombinácii so správnym postupom výmeny a návštevou toalety vám pomôže zlepšiť kvalitu života klienta tým, že mu poskytne:

 • ochranu pred únikom moču,
 • odstránenie zápachu,
 • zlepšenie zdravia pokožky,
 • pohodlie,
 • lepšiu osobnú dôstojnosť.

Správne vybratá inkontinenčná pomôcka pozitívne ovplyvní aj prácu personálu. Postupy starostlivosti môžete optimalizovať, vďaka čomu sa zníži počet výmen pomôcky aj miera odpadu.