Materstvo bez pocitu hanby vďaka vhodným pomôckam

Materstvo bez pocitu hanby vďaka vhodným pomôckam

Najkrajšie obdobie v živote ženy - tak mnohí popisujú tehotenstvo. Tehotenstvo je naplnené radosťou z očakávania nového člena rodiny, môže so sebou ale priniesť aj jednu nepríjemnú zmenu a tou je inkontinencia.

Počas tehotenstva a po pôrode dochádza k nadmernej záťaži brušných svalov a svalov panvového dna ženy. Svaly strácajú svoju pôvodnú silu a pružnosť, a práve ich ochabnutosť je príčinou nechcených únikov moču pri bežných situáciách - pri smiechu, kašli, kýchaní, doskokoch, ale aj pri zvýšenej fyzickej námahe alebo napríklad pri braní svojho dieťatka do náručia. Inkontinencia sa veľmi negatívne podpisuje na psychike nastávajúcich a čerstvých mamičiek. Neschopnosť plne ovládať základné telesné funkcie môže viesť k pocitu poníženia, narušenie vlastnej dôstojnosti a stáva sa tak veľmi intímnym problémom.

Nehanbite sa požiadať o radu odborníka

Napriek hanbe by malo byť vždy prvým krokom vyhľadanie odbornej pomoci. Mamičky by mali požiadať o radu svojho gynekológa, praktického lekára, či urológa. Každý odborník dokáže vzniknutú konkrétnu situáciu vyhodnotiť a odporučiť mamičke vhodné riešenie jej problémov. Pri ľahkej inkontinencii môže často zafungovať obyčajné posilňovanie panvových svalov pomocou Kegelových cvikov.

Dokým bude všetko ako predtým, je správna pomôcka zásadná

Kým sa mamičkám nepodarí dostať situáciu späť pod kontrolu, je potrené úniky moču kompenzovať. Nikto si neželá, aby ho neočakávaná nehoda postihla nepripraveného. A to ani v tých najbežnejších situáciách. Mnoho mamičiek má pri prvých problémoch s únikom moču tendenciu siahnuť po klasických menštruačných vložkách. Ich použitie je ale pre riešenie inkontinencie nevhodné. Ako je to možné?

Moč má úplne inú hustotu ako krv, tiež je jej spravidla ďaleko väčšie množstvo. Menštruačné vložka nedokáže väčšie množstvo riedkej moču pojať. Hoci sú menštruačné vložky spoľahlivým pomocníkom pri menštruácii, na únik moču skrátka nestačia.

Vložka nedokáže riedky moč rýchlo absorbovať a uzamknúť ho vnútri. Veľkou prednosťou inkontinenčných pomôcok je bezpochyby aj to, že ich technológia dokáže zabrániť nepríjemnému zápachu, ktorý so sebou moč prirodzene prináša. Inkontinenčné vložky sú prispôsobené rôznym potrebám nasiakavosti a sú tvarované podľa ženského tela, mamičky tak nič nezväzuje v pohybe a venovanie sa všetkým aktivitám so svojím drobčekom aj svojimi najbližšími.